Non-Fiction

reportaż
Vintage
2005-01-01
2005-01-01
chuck palahniuk non-fiction true stories non fiction

"Stranger than fiction: True Stories" jak wskazuje tytuł, to zbiór prawdziwych historii, które wyszły spod ręki Chucka Palahniuka. Zbiór felietonów napisanych pomiędzy tworzeniem fikcji, jak na wstępie wspomina sam autor. Podzielony na 3 części (People Together, Portraits i Personal) opowiada o najróżniejszych rzeczach, w tym i o samym życiu autora. I choć jest to rzecz podobna do wydanych u nas "Uchodźców i wygnańców" to niestety, muszę to zaznaczyć juz teraz, nieco gorsza.

W pierwszej części poznajemy dziwne działania różnych ludzi. Ludzi, którzy w USA budują zamki mieszkalne, wrestlerów, ludzi walczących kombajnami na zawodach, czy dziwnych praktykach seksualnych. Jest to jednak najsłabsza część książki (zaczęta świetnym Testy Festy - Drazliwa zabawa - - o erotycznym festiwalu w Montanie),z której wybijają się głównie historie osobiste (My Life as a Dog - Moje pieskie życie - Chuck jeden dzień spędza z przyjacielem przebrany za psa, Frontiers - Grnice - Chuck i jego branie sterydów, czy The Lady - Dama - wywoływanie duchów i opowieść o morderstwie ojca Chucka). Choć i rzeczy w stylu You Are Here - o spotkaniach pisarzy z wydawcami - potrafią zachwycić.

W drugiej części poświęconej znanym osobom, jest już dużo lepiej. Właściwie słabszy jest tylko monolog Why Isn't He Budging? (nie Chucka, a Andrew Sullivana),a cała reszta z wywiadami z Juliette Lewis (In Her Own Words) Marylinem Mansonem (Reading Yourself) czy esej o Amy Hempel (Not Chasing Amy) to absolutne perełki.

W ostatniej części, Personaliach, dostajemy zbiór esejów Chucka o własnym życiu. Znakomitych i utrzymanych na jednym poziomie z rewelacyjnym Consolation Prizes na zakończenie.

Tak więc, choć moja ocena jest nieco naciągana, książkę polecic moge wszytskim chcącym poznać nietypowe rzeczy i opowieści z życia wzięte. Owszem, jest to pozycja przede wszystkim dla fanów Chucka, szczególnie tych, pragnących poznać go lepiej jako człowieka, ale nie wyłącznie dla nich. A sądzę, że nawet nie znający autora będą się świetnie bawić.

• Read
  • 2017