Małżeństwo Po Szwedzku

Wydawnictwo: Videograf II

Poruszająca opowieść o Polce, która w siermiężnych czasach socjalizmu decyduje się na małżeństwo z poznanym korespondencyjnie Szwedem. Bez pieniędzy i ze skromnym dobytkiem wyrusza na północ Szwecji, gdzie spodziewa się doświadczyć życia w spokoju i luksusie. Na lotnisku wita ją dziwny starszy pan, który rozklekotanym samochodem wiezie ją do skromnego, zapuszczonego domu. Krystyna próbuje przystosować się do nowych warunków, ale skąpstwo i dziwactwa męża zaczynają ją nieco niepokoić. Bariera językowa wzmaga jeszcze uczucie obcości, a tajemnicze zachowania mężczyzny i mroczna okolica budzą w niej poczucie zagrożenia. Po serii dziwnych zdarzeń postanawia uciec do miasta i spróbować życia na własny rachunek. Nie ma pieniędzy na powrót do Polski, więc musi walczyć o przetrwanie w obcym, nieprzyjaznym środowisku. Oparta na faktach powieść ukazuje gorzki smak emigracyjnego życia, burzy wyidealizowany mit Szwecji jako państwa dobrobytu i pokazuje różnice kulturowe między naszymi krajami.

leśna | 2018-04-19
Przeczytana: 23 lutego 2018

Jednym słowem?
Bełkot.
A oprócz tego konkursowe wręcz zrzędzenie tudzież najczystszej wody grafomania.
Że tak powiem" "widziały gały, co brały", zatem po kiego te wszystkie gorzkie żale..?
Wyjeżdża bowiem z ojczyzny kobieta, matka dziecku. Udaje się - nazwijmy rzecz po imieniu - po męża. Męża zza granicy. Szweda.
I masz ci klops, czytelniku. Ponieważ autorka nie trafia na premiera rządu, albo li też na właściciela marki IKEA, bądź też choćby pospolitego lecz dzianego w szwedzkie korony właściciela schludnego skandynawskiego kolorowego domku wraz z sadem i kawałkiem lasu, jesteś - biedny czytelniku - niniejszym skazany na czytelnicze galery.
Autorka bowiem nie przewidziała w swej niezmierzonej naiwności, iż wyidealizowane wyobrażenia o szwedzkiej krainie miodem i mlekiem płynącej z rosłymi, przystojnymi blond-Szwedami z diamentowym pierścionkiem zaręczynowym w łapie nie bardzo mogłyby przystawać do rzeczywistości. No biedna ona, no.
Ale jest ktoś jeszcze biedniejszy.
Czytelnik tej...

książek: 1981
Komaga | 2016-06-21
Przeczytana: 11 czerwca 2016

Fascynuje mnie determinacja ludzi, którzy decydują się wyjechać do ,,obcych" bez znajomości języka i obyczajów. Zniosłabym lepiej tę książkę, gdyby to była fikcja. Naiwność mnie denerwuje a dobre zakończenie drażni.

Beata | 2015-10-13
Przeczytana: 2010 rok

Rewelacyjna książka, jedna z tych które chodzą po głowie na długo po przeczytaniu. Zderzenie wyobrażeń (nie fantazji o cudach) z realnym światem jest druzgocące. Dojrzała Polka wyjeżdża (zmuszona sytuacją) do Szwecji, do Szweda poznanego korespondencyjnie. Marzy o spokoju, miłości - nie takiej z romansów ale zwyczajnej, prostej, stabilizacji. A to co na nią czeka jest dalekie od tych marzeń. Poruszająca lektura.

lubka | 2015-04-19
Przeczytana: 19 kwietnia 2015

I straszno i śmieszno.Historia pełna dziwaków i zaskakujących epizodów.

nulla | 2018-04-21
Przeczytana: 22 marca 2018