Piłka nożna zmienia świat

Okładka książki Piłka nożna zmienia świat Brian Winter, Edson Arantes do Nascimento
Okładka książki Piłka nożna zmienia świat
Brian WinterEdson Arantes do Nascimento Wydawnictwo: Burda Publishing Polska sport
sport
Why Soccer Matters
Burda Publishing Polska
2014-01-01
2014-01-01
piłka nożna sport Pelé

Okładka książki Gollob. Testament Diabła Tomasz Gollob, Dariusz Ostafiński
Gollob. Testam... Tomasz Gollob, Dari...
Okładka książki Brudna piłka. Z archiwum Football Leaks Rafael Buschmann, Michael Wulzinger
Brudna piłka. ... Rafael Buschmann, M...
Okładka książki Dennis Rodman. Powinienem być już martwy Jack Isenhour, Dennis Rodman
Dennis Rodman.... Jack Isenhour, Denn...

Jest OK, chociaż do wszystkich "autobiografii" wielkich piłkarzy podchodzę z dystansem. Tutaj naprawdę można uwierzyć, że czytamy opowieść zwykłego chłopaka, który po prostu dobrze grał w piłkę. A że w pewnym momencie zaczęli go otaczać ludzie jak Rod Stewart czy Robert Redford... :)
PR-owej papki wcale nie jest w tej książce tak wiele, jak sugerowałby tytuł i to jest jej wielka zaleta.

Pogodna autobiografia króla futbolu, aczkolwiek bez większych fajerwerków. Na plus poczytuję jednak ukazanie w szczerych słowach dzieciństwa piłkarza oraz trudnych początków kariery. I równie szczere wypowiedzi na temat przyczyn kontynuacji przygody jako zawodowy piłkarz w barwach „Cosmosu” Nowy Jork – pomimo formalnego zakończenia kariery. W kategorii wady można natomiast poczytać zdecydowanie zbyt pobieżne omówienie udziału Pele w kolejnych Mistrzostwach Świata, czy osiągnięcie magicznej liczby tysiąca goli. Jako wprowadzenie do historii znakomitego piłkarza – w sam raz. Dla czytelników poszukujących większej ilości szczegółów – trochę zbyt ogólne w treści.

"Jeśli uda wam się odnaleźć coś w czym jesteście dobrzy i co sprawia, że jesteście szczęśliwi, poczujecie spełnienie, które nie opuści was do końca życia."

Pele zabiera nas w sentymentalną podróż po swoim życiu. Wspomnienia są bardzo emocjonalne, niebagatelne, pełne żaru, pasji i zapału.
Nie jest to typowa biografia. Czytelnik nie zostaje zarzucony ogromem nazwisk, miejsc i dat.
Nie da się nie polubić tego piłkarza. Czytając miałam wrażenie, że to mój dobry kolega, z którym można porozmawiać przy kubku herbaty.
Chociaż sławny, jest bardzo skromny, wie, co w życiu naprawdę ma znaczenie.

"Tak bardzo się nakręciliśmy, tak wysoko sięgały nasze aspiracje, że jakiekolwiek potknięcie skutkowało śmiertelnym upadkiem z samej góry."
"Dzięki wykształceniu stałem się lepszym człowiekiem."

Pele-pierwszy i ostatni prawdziwy ambasador futbolu? Książka opisuje początki Pelego w Bauru i niełatwej sytuacji jego, jego rodzinny, jak i całej Brazylii. Gra na ulicy, treningi z tatą, który mógł zrobić wielką karierę, kradzieże z chłopakami z sąsiedztwa, pierwsza podróż do Sao Paulo-o tym są pierwsze rozdziały. Potem czas na niejedne mistrzostwa świata, których opisanie zwiększa moją wiedzę na ich temat, ale też o karierze i przemianie Pelego. O byciu ambasadorem i wykorzystywaniu swojego daru dla innych ludzi. Bardzo wartościowa książka, która dla mnie, osoby, która organizuje imprezy sportowe, w tym przede wszystkim turnieje piłkarskie jest jakby odbiciem moich głębokich myśli i refleksji, ale też potwierdzeniu sobię, po co to wszystko. Poznałem w tej książce trochę historii Brazylii i wezmę sobie do myślenia cenne rady Pelego!

Zanim pojawili się Messi czy Ronaldo, w latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych był ktoś taki jak Edson Arantes do Nascimento, znany bliżej piłkarskim kibicom jako po prostu Pele.

Piłkarz legenda, jeden z najlepszych zawodników w historii futbolu. Nazywany O Rei lub Perola Negra czyli odpowiednio król i Czarna Perła. napastnik, który w swojej karierze strzelił niesamowitą liczbę 1280 bramek.

Wydawnictwo Burda publikuje książkę pt.: "Pele. Piłka nożna zmienia świat." Jest to autobiografia byłego piłkarza.

Książka liczy 360 stron i zaczyna się od wstępu autorstwa samego Pelego, napisanego we wrześniu 2013 roku w Santosie w Brazylii, zaś kończy podziękowaniami.

Książka głównie opowiada o tym jak zmieniał się świat na przestrzeni lat oraz jak futbol zmieniał świat. Piłkarz opowiada o swojej "transformacji", o wydarzeniach, dzięki którym zaszedł tak daleko. Opowiada o tym jak rozwijał się jako człowiek i piłkarz oraz jak w czasie jego gry i po zakończeniu kariery zmieniał się futbol i świat.

Skąd wzięło się imię Edson? Otóż pele został tak nazwany na cześć Edisona, który wynalazł żarówkę. Niestety rodzice nieco pomylili się z literami, ale tak już zostało. Zwrócić trzeba uwagę jak bardzo biedny naród wdzięczny był temu człowiekowi i jak jego wynalazek zmienił świat.

Pele zaczynał grać w młodym wieku na ulicach, a właściwie na piachu, ponieważ miejscami nawet nie było ulic ani chodników. Grał zwiniętymi skarpetkami, szmatami zwiniętymi w kulkę, wszystkim, co tylko było okrągłe. Teraz zaś jak mówi, w piłkę gra się "statkami kosmicznymi".

Opisane są wydarzenia z tragicznego dla Brazylii mundialu w 1950 roku i wielkiej przegranej z Urugwajem w finale na Maracanie. Duch tej porażki pozostał z narodem i piłkarzami przez dziesiątki lat, a z niektórymi aż do śmierci. Czy zawinili sami Brazylijczycy? Czy potrzebne było "nadmuchiwanie baloników? Wygłaszanie przez burmistrza pochwał i gratulowanie Mistrzostwa jeszcze przed meczem? Balonik pękł, było morze łez a katastrofalny finał porównywany był do zamachu na Kennedy’ego i
ataku na Hiroszimę.

Rok 1958 to Mundial w Europie i zderzenie z nowym kontynentem, z innym światem, zdobycie międzynarodowej sławy przez Pelego. W 1970 roku firmy zaczęły dbać o swój wizerunek i sprzedaż płacąc za reklamę produktów przez piłkarzy. pele tego nie rozumiał, a dziś to normalne i nieodłączna część życia piłkarza. W tym roku piłkarz spotkał się także z królową Elżbietą, o którym opowiada.

By zobaczyć jak ważny jest Brazylijczyk można posłużyć się jednym z przykładów z książki, który mówi o wstrzymaniu meczu, ponieważ Pele otrzymał czerwoną kartkę. Zszedł do szatni, ale zamieszki były tak duże, że Pele wrócił, a do szatni wysłano sędziego.

Sława pomogła Pelemu do wielu działań charytatywnych. Brazylijczyk był Ministrem Sportu w Brazylii i wprowadził wiele zmian, dbał o wykształcenie, szkołę czy boiska.

Książka zdecydowanie godna polecenia dla wszystkich fanów piłki nożnej. Ciekawa, z wieloma opowiadaniami z życia piłkarza, którą łatwo i szybko się czyta.

Bardzo przyjemna lektura. Doskonały pomysł, aby karierę przedstawić w kontekście tego, jak zmieniały się piłka nożna, Brazylia i świat.

Książka mega ! Napisana prosto i czytelnie dla kogoś kto kocha ta grę ( piłkę nożną ) to taki must have opis kilku mundialów historia jedengo z najlepszych jesli nie najlepszego Pilkarza od dziecka z biednej dzielnicy po legendę

• Piłka nożna
  • Biografie/Autobiografie
  • Sportowe
  • Wspomnienia
  • Biografie
  • Sport

Dodaj cytat z książki Piłka nożna zmienia świat