Broad Peak. Niebo i piekło

Okładka książki Broad Peak. Niebo i piekło Bartek Dobroch, Przemysław Wilczyński
Okładka książki Broad Peak. Niebo i piekło
Bartek DobrochPrzemysław Wilczyński Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie Seria: Seria reporterska reportaż
reportaż
Seria reporterska
Wydawnictwo Poznańskie
2014-05-07
2014-05-07
Broad Peak himalaizm

Broad Peak. Ni... Bartek Dobroch, Prz...
Okładka książki Pomocnik historyczny - Himalaiści Bartek Dobroch, Dariusz Kortko, Marcin Pietraszewski, Mariusz Sepioło, Tomasz Targański, Piotr Trybalski
Pomocnik histo... Bartek Dobroch, Dar...

Sukces okupiony tragedią

Bardzo kompleksowa pozycja nie tylko o samym Broad Peaku i tragedii z 2013 roku, ale również o himalaizmie w kontekście sportowym, historycznym, patriotycznym czy też etycznym. Jestem pod wrażeniem pracy autorów, którzy wykonali świetną robotę, rozwiawiając z licznymi osobami ze "środowiska" oraz z rodzinami himalaistów. Mamy tu dobrze zarysowane sylwetki wybranych himalaistów oraz rzetelnie zebrane fakty. Pomimo, że przeczytałam wiele książek o podobnej tematyce to znalazłam tutaj kilka historii i faktów, które mocno mnie zaskoczyły.

Na półkach: , , , , , ,

Ksiażka mocno nierówna. Momentami wciąga, momentami za bardzo encyklopedyczna i formalna. Słuchałam audiobooka i nieraz traciłam wątek, za dużo nazwisk. Albo już mam przesycenie górską tematyką...

‘Broad Peak Niebo i Piekło’ to reportaż, który przedstawia zarówno wielkie sukcesy, jak i porażki Polskiego himalaizmu zimowego. Nierzadko wystąpują one równocześnie podczas ataku szczytowego, czy też całej akcji górskiej.
Jest to nie tylko zbiór zimowych tragedii, które miały miejsce na Broad Peak, ale również szczęśliwych zakończeń, cudownych ocaleń ludzkich żyć. Reportaż jest również opowieścią o cenie nie bycia w dwóch miejscach na raz, o dzieleniu czasu pomiędzy pasję, a rodzinę.
Książka porusza temat wolności, wolności podejmowania decyzji i wolności do posiadania i spełaniania marzeń. Zimowy alpinizm/ himalaim przedstawiony jest także z tej kontrowersyjnej strony, śmierci w górach, pochówku zwłok w tych warunkach, presji kontynowania lub zaprzestania akcji ratunkowych. Dotyczy również samotności w podejmowaniu decyzji, liczeniu się z jej konsekwencjami oraz samotności rodzin, które żyjąć w strachu wyczekują informacji o swoich bliskich. Reportaż silnie pobudza refleksję nad moralnością, nad oceną i, lub potępnieniem niektórych działań, decyzji czy ludzkich wyborów post factum dzięki przedsatwieniu różnych perspektyw tej samej sytuacji w licznych relacjach, czy fragmentach wywiadów.

Książka jest bardzo dobra i słucha się jej znakomicie. Czyta Tomasz Sobczak. Mnie jednak przeraża fakt jak bardzo wysoko, himalaiści cenią swoją pasję nad swoje zdrowie, życie czy życie swoich bliskich. Zawsze mnie to zastanawiało i nie mogę sobie tego wytłumaczyć. W książce opisane jest że porównywalne to jest do zdobycia następnego levelu w jakiejś ciekawej grze. Mnie to nie tłumaczy ale wielki szacunek dla pasji.
#WyzwanieLC2024

Niesamowicie dobrze wg mnie opowiedziana historia polskiego himalaizmu i głównych bohaterów tego ekstremalnego sportu. Początkowo sądziłam, że to książka dotycząca wyłącznie tragicznej wyprawy w 2013r na Broad Peak. A tymczasem dostałam o wiele, wiele więcej i to przedstawione z różnych stron, opowiedziane ustami różnych osób. Sama nie jestem związana z górami a tym bardziej ze wspinaczką, ale fascynują mnie tacy ludzie ich charakter, wola walki tam na szczycie. Lubię sięgać po tego typu książki a ta uważam jest bardzo dobra. Na plus dopisanie tego co było po roku 2013 w polskim himalaizmie.

OCENA - 8/10 REWELACJA

„BROAD PEAK NIEBO I PIEKŁO” to niezwykle poruszający i ciekawy reportaż, swoiste kompendium wiedzy na temat dramatycznych wydarzeniem, które rozegrały się w roku 2013 na szczycie „BROAD PEAK” z udziałem polskich himalaistów. Po zdobyciu szczytu, który był pierwszym zimowym wejściem nastąpiła długo oczekiwana radość i euforia, bowiem nikomu wcześniej nie udało się ujarzmić tego szczytu w warunkach zimowych.

Początkowy zachwyt przerodził się jednak w dramat, bowiem nikt wówczas nie przepuszczał, że o pełni sukcesu będzie można mówić dopiero wtedy, gdy cały zespół zejdzie do bazy. Tak się jednak nie stało na wysokości blisko 8000 tysięcy metrów podczas schodzenia doszło do dramatu, dwóch himalaistów Maciej Berbeka i Tomasz Kowalski nie było wstanie dotrzeć do bazy, poświęcając swoje życie. Wielu z czytelników zapewne pamięta ten szum medialny, który towarzyszył całej wyprawie na łamach mediów, budził on wówczas wiele kontrowersji i sprzecznych informacji. Ta książka pozwala usystematyzować naszą wiedzę i zrozumieć, co tak naprawdę się wydarzyło i w jakich okolicznościach.

Przemysław Wilczyński i Bartek Dobroch, wykonali kawał dobrej roboty, bowiem przedstawili w swoim reportażu prawdziwe oblicze tamtych wydarzeń oraz przybliżyli nam obraz polskiego himalaizmu. Napisanie takiej książki nie było łatwe, bowiem musieli przeprowadzić wiele rozmów nie tylko z rodzinami tragicznie zmarłych, ale i z samymi uczestnikami tej feralnej wyprawy, zgromadzić rzetelny materiał, odnieść się do prasowych doniesień czy stwierdzeń, czy wreszcie przeanalizować raport Polskiego Związku Alpinistycznego, który badał okoliczności tej tragedii.

Dla mnie zebrany materiał w reportażu był niezwykle cenny, pozwolił mi lepiej zrozumieć wszystkie okoliczności tego zdarzenia, czytałem tę relację z wypiekami na twarzy, dowiedziałem się wielu faktów, których nie zdradzę, aby nie psuć frajdy obcowania z tym opracowaniem, które jest niezwykle wartościowe i warte poznania. Ta książka oferuje ponadto dużo więcej niż tylko opis feralnej wyprawy, mamy bowiem możliwość lepszego poznania kilku czołowych polskich himalaistów na przykład Piotra Pustelnika, Artura Hajzera, czy Adama Bieleckiego, na którego spadła ogromna fala krytyki, bowiem on był jednym z czterech uczestników tej wspinaczki a jego postawa i zachowanie budziło wiele kontrowersji, które starano się wyjaśnić na łamach tej książki.

Osoby ceniące dobry reportaż, powinny sięgnąć po tę lekturę, bo naprawdę warto, dla miłośników górskich relacji pozycja wręcz obowiązkowa. Książka jest obszerna, bo ma blisko 550 stron, okraszona pamiątkowymi zdjęciami szkoda, że czarno – białymi, kolorowe byłyby bardziej na miejscu, ale to już jest mniej istotne w tej publikacji. Ja czytałem poszerzone drugie wydanie tej książki z roku 2018 Wydawnictwa Poznańskiego. Szczerze polecam. Jack_

OCENA - 8/10 REWELACJA

Wzięłam ją z półki, bo interesuje się tematem tragedii na Broad Peak. Byłam nieco sceptycznie nastawiona, bo zazwyczaj książki o takiej tematyce za bardzo wchodzą w alpinistyczne szczegóły itp. Ale szczerze tę książkę mogę polecić. Wciągająca, napisana fajnym językiem.

Książka to próba obiektywnej oceny wydarzeń na Broad Peak z 2013 plus biografie himalaistów i trochę historii i opisów innych wejść (nie tylko na Broad Peak).

Bardzo ciekawa pozycja w formule faktograficznej. Nie tak dobra jak "Ścieżki chwały".

• Góry
  • Literatura górska