Wyzwanie czytelnicze LC

Broad Peak. Niebo i piekło

Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie
7,77 (814 ocen i 105 opinii) Zobacz oceny
10
53
9
142
8
315
7
206
6
80
5
9
4
3
3
3
2
3
1
0
Edytuj książkę
szczegółowe informacje
data wydania
ISBN
9788371779497
liczba stron
432
słowa kluczowe
Broad Peak, himalaizm
kategoria
literatura faktu
język
polski
dodała
malineczka74

Czy wraz z tragedią na Broad Peak kończy się w Polsce himalaizm, jaki znaliśmy dotychczas? Autorzy próbują odpowiedzieć na to pytanie, analizując krok po kroku najważniejsze wydarzenia podczas polskiej wyprawy na Broad Peak w 2013 roku. Przeprowadzają dramatyczne rozmowy ze świadkami wydarzeń, przyjaciółmi tragicznie zmarłych i ich rodzinami. Dokonują wiwisekcji etyki polskiego himalaizmu....

Czy wraz z tragedią na Broad Peak kończy się w Polsce himalaizm, jaki znaliśmy dotychczas?

Autorzy próbują odpowiedzieć na to pytanie, analizując krok po kroku najważniejsze wydarzenia podczas polskiej wyprawy na Broad Peak w 2013 roku. Przeprowadzają dramatyczne rozmowy ze świadkami wydarzeń, przyjaciółmi tragicznie zmarłych i ich rodzinami. Dokonują wiwisekcji etyki polskiego himalaizmu. Piszą też o granicach pasji, zastanawiają się, czy wspinaczka jest hymnem wolności, czy też raczej najwyższe góry powinniśmy nazywać Himalajami egoizmu?

Martyna Wojciechowska:

W tej książce nie znajdziecie spekulacji i sensacji. To rzetelna relacja z dokonań „Lodowych Wojowników”, porywająca opowieść o wyjątkowych ludziach, którzy przesunęli granicę naszych możliwości i na zawsze przejdą do historii. Wierzę, że każdy z bohaterów tej książki zginął robiąc to, co kochał najbardziej i nie nam, którzy pozostali bezpiecznie na nizinach, to oceniać. Warto przeczytać „Broad Peak. Niebo i piekło” i szczerze odpowiedzieć sobie na pytanie, jaka jest cena marzeń, którą warto zapłacić.

Roman Paszke:

„Sztuka cierpienia” – określenie to dotyczy nie tylko tych, „co zamknięci pomiędzy himalajskimi ścianami”. Ci co zostają w domu niewyobrażalnie cierpią. Pełni obaw, czy skalne i lodowe ściany wypuszczą ich bliskich żywych. Kiedyś marzyłem, by zostać wspinaczem wysokogórskim. Chłonąłem książki o tych, którzy poczuli szczyty pod stopami. Czy pomiędzy ścianami fal można poczuć się tak samo jak oni? Nie wiem... Jak jest naprawdę w górach ­­– przeczytajcie.

Marek Kamiński:

Niezwykła książka pokazująca od kulis nie tylko przebieg tragedii na Broad Peaku. To także retrospekcja i spojrzenie na sprawę z dzisiejszej perspektywy. Dzięki książce bliżej poznałem ludzi, z których wielu znałem osobiście, w tym Tomka Kowalskiego, który chciał wybrać się na Bieguny Ziemi. Wydaje mi się, że ścieżka osądzania i szukania winnych jest łatwiejszą drogą. Dużo trudniejsza jest próba zrozumienia skomplikowanego życia ludzkiego, które jak w soczewce skupiło się na Broad Peaku 5 marca 2013 roku. Warto przerobić lekcję, która płynie z tej tragedii.

 

źródło opisu: http://www.wydawnictwopoznanskie.com

źródło okładki: http://www.wydawnictwopoznanskie.com

pokaż więcej

Brak materiałów.
Trwa wyszukiwanie najtańszych ofert.
Już teraz nowa funkcja: pakiety. Dowiedz się więcej jak kupić kilka książek w najlepszej cenie >>>
Oficjalna recenzja
malineczka74 książek: 5559

Sukces okupiony tragedią

Założenia powstałego w 2009 roku projektu Polski Himalaizm Zimowy były bardzo ambitne. Miały być kontynuacją sukcesów polskich wspinaczy jakie miały miejsce w czasach PRL-u. Himalaiści reprezentujący Polskę mieli w ramach tej koncepcji zdobyć pięć ośmiotysięcznych szczytów położonych w Karakorum i Zachodnich Himalajach, na których zimą nie stanęła jeszcze ludzka stopa. Wyprawy miały wyruszyć ma K2, Broad Peak, Nanga Parbat, Gasherbrum I i Gasherbrum II. Twórcą projektu był Artur Hajzer – wybitny himalaista, autor książki „Atak rozpaczy”.

Pierwszy sukces Polacy zanotowali w 2012 roku zdobywając Gasherbrum I. W 2013 roku miała przyjść kolej na Broad Peak. 23 stycznia uczestnicy dotarli do bazy położonej na wysokości 4900 metrów na lodowcu Godwin Austen. Rozpoczęła się wielka przygoda, ogromne wyzwanie i walka z siłami natury. Kierownikiem wyprawy był Krzysztof Wielicki. Na początku marca, po żmudnym przygotowaniu drogi i obozów, do ataku szczytowego ruszyli czterej Lodowi Wojownicy: Maciej Berbeka, Artur Małek, Adam Bielecki i Tomasz Kowalski. Wszyscy stanęli na szczycie, ale tylko dwóch himalaistów powróciło szczęśliwie do bazy. Na zawsze na stokach Broad Peaka pozostali Maciej Berbeka i Tomasz Kowalski. Media bardzo szczegółowo relacjonowały akcję górską, zwłaszcza od chwili, gdy sytuacja stała się groźna, gdy zejście nie odbywało się zgodnie z planem. Serwisy, nie tylko sportowe czy branżowe, ale i te ogólnoinformacyjne zaczęły bombardować opinię publiczną niestety...

Założenia powstałego w 2009 roku projektu Polski Himalaizm Zimowy były bardzo ambitne. Miały być kontynuacją sukcesów polskich wspinaczy jakie miały miejsce w czasach PRL-u. Himalaiści reprezentujący Polskę mieli w ramach tej koncepcji zdobyć pięć ośmiotysięcznych szczytów położonych w Karakorum i Zachodnich Himalajach, na których zimą nie stanęła jeszcze ludzka stopa. Wyprawy miały wyruszyć ma K2, Broad Peak, Nanga Parbat, Gasherbrum I i Gasherbrum II. Twórcą projektu był Artur Hajzer – wybitny himalaista, autor książki „Atak rozpaczy”.

Pierwszy sukces Polacy zanotowali w 2012 roku zdobywając Gasherbrum I. W 2013 roku miała przyjść kolej na Broad Peak. 23 stycznia uczestnicy dotarli do bazy położonej na wysokości 4900 metrów na lodowcu Godwin Austen. Rozpoczęła się wielka przygoda, ogromne wyzwanie i walka z siłami natury. Kierownikiem wyprawy był Krzysztof Wielicki. Na początku marca, po żmudnym przygotowaniu drogi i obozów, do ataku szczytowego ruszyli czterej Lodowi Wojownicy: Maciej Berbeka, Artur Małek, Adam Bielecki i Tomasz Kowalski. Wszyscy stanęli na szczycie, ale tylko dwóch himalaistów powróciło szczęśliwie do bazy. Na zawsze na stokach Broad Peaka pozostali Maciej Berbeka i Tomasz Kowalski. Media bardzo szczegółowo relacjonowały akcję górską, zwłaszcza od chwili, gdy sytuacja stała się groźna, gdy zejście nie odbywało się zgodnie z planem. Serwisy, nie tylko sportowe czy branżowe, ale i te ogólnoinformacyjne zaczęły bombardować opinię publiczną niestety niepomyślnymi newsami. Wyprawa osiągnęła cel, ale zginęło dwóch jej członków. Rozgorzała gorąca dyskusja nad przeróżnymi jej aspektami. Pracę rozpoczęła specjalnie powołana Komisja...

W mediach temat wyprawy był obecny bardzo długo: wypowiadali się himalaiści, ratownicy górscy, osoby publiczne. W Internecie napisano mnóstwo komentarzy pochlebnych i krytycznych. Padały oskarżenia, ostra krytyka wobec organizatorów, uczestników, a wreszcie samego pomysłu. Pojawiały się przeróżne spekulacje, a media wciąż podawały kolejne sensacje. Emocje wzięły górę i nagle zaczęło brakować rzetelnej relacji i oceny tego, co zdarzyło się w Karakorum.

Książka wydana nakładem Wydawnictwa Poznańskiego autorstwa Bartka Dobrocha i Przemysława Wilczyńskiego zawiera informacje o powstaniu całego marzenia, przybliża sylwetki polskich himalaistów, którzy rozsławiali Polskę w górskim świecie. Nakreśla również sylwetki uczestników wyprawy poza osobą Artura Małka. O tych, którzy zostali na stokach Broad Peaka opowiadają ich najbliżsi. Autorzy przybliżają również sylwetkę Artura Hajzera, który kilka miesięcy po owej wyprawie zginął na stokach Gasherbruma I. Lektura to również opowieść o historii polskiego himalaizmu, wspomnienia o tych, którzy tą historię tworzyli. A wreszcie to książka opisująca czas po tragedii. Czas sporów, polemik, oskarżeń, dyskusji. Czas, w którym często górę brały emocje, kiedy próbowano wyciągać wnioski, a czasem po prostu zwyczajnie gdybać i podgrzewać gorący temat niezdrowymi sensacjami. Dobroch i Wilczyński na koniec książki zastanawiają się jak dalej potoczą się losy zdobywania gór.

Książka jest dopracowana w najmniejszych szczegółach, wnikliwa i napisana z niezwykłą rozwagą. Pozwala zrozumieć motywy postępowania ludzi gór, ich marzenia i cele. Choć od samego początku interesowałam się tą wyprawą i śledziłam ją to dzięki lekturze dowiedziałam się jeszcze więcej. Zrozumiałam, że jakiekolwiek oceny nie powinny mieć miejsca. Tam na ogromnej wysokości nie można do nikogo i niczego przykładać miary nizin. Ta publikacja to też dowód na to, że istnieją wspaniali dziennikarze i publicyści, którzy nade wszystko cenią sobie rzetelność i profesjonalizm, a nie żerowanie na ludzkiej ciekawości i tragedii.

Bernardeta Łagodzic-Mielnik  

pokaż więcej

Dodaj dyskusję
Dyskusje o książce
pokaż wszystkie
Sortuj opinie wg
Opinie czytelników (1735)
 Pokaż tylko oceny z treścią
książek: 266
biruta | 2018-02-10
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 10 lutego 2018

Dla laików himalaizmu też. Warto przeczytać, zanim powie się: "co ich tam pcha". O pięknie gór, ale i też o ich potędze. I bynajmniej nie tylko o tych najwyższych na świecie. O tragediach w Tatrach też. Ku przestrodze, by nie bagatelizować żywiołu. Dużo wiadomości o polskich wspinaczach. I o ich partnerach, którzy umierają tu na ziemi, kiedy ich bliscy chcą dosięgnąć nieba. Polecam!

książek: 1588
joaśka | 2019-01-03
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 03 stycznia 2019

Nigdy bym nie przypuszczała, że dam tak wysoką ocenę książce traktującej o czymś, czym zasadniczo się nie emocjonuję. Jeżeli już to w sposób krytyczny wobec himalaistów. Nigdy nie zrozumiem tego fenomenu i nigdy nie zrozumiem otaczania aureolą kogoś, kto w imię realizacji swojej pasji skazuje swoich partnerów na zostanie wdowami a dzieci sierotami. Dobra. Był hejt, teraz ocena książki ;)
Książka napisana została w sposób fantastyczny. Jej treść wykracza daleko poza temat tragedii na Broad Peak. To opowieść o historii himalaizmu w ogóle ze szczególnym naciskiem na wątek polski. To opowieść o tej niezwykłej sile (jeden z himalaistów nazwał ją tak, jak ja to odbieram, czyli uzależnieniem), która nakazuje opuszczać swój dom i swoje rodziny, aby iść w wieczny lód. Narracja prowadzona jest w sposób niezwykle wciągający, że nawet ja - jak napisałam totalny laik a do tego krytyk tego typu aktywności - nie mogłam się oderwać od słuchania. Najbardziej poruszający dla mnie był oczywiście...

książek: 438
maradiego | 2016-10-07
Na półkach: Przeczytane
Przeczytana: 07 października 2016

Chyba najlepsza książka o tym co wydarzyło się na Broad Peak. Ale nie tylko o tym. Także o ludziach gór. Najwyższych. Ksiązka dajaca obraz nie tylko osób zaangażowanych osobiście w wydarzenia, ale pokazująca całe środowisko. I nie chodzi bynajmniej o jakis portret zbiorowy chociaż ja osobiście potrafię go sobie stworzyć.
To jest świetny reportaż i bynajmniej historyczny bo sprawa "Broad Peak" żyje ciagle w mediach, wśród ludzi zwiazanych z górami, wśród "ICE Warriors".
"Broad Peak Niebo i Piekło" to , mimo ściśle okreslonego tematu poddaje pod rozwagę wiele aspektów z górami, z ta górą, nie majacymi pozornie nic wspólnego. Nie napiszę o nich. Nie chcę sam siebie wprowadzić w rolę "oceniacza" ludzi i sytuacji w których bohaterowie ksiazki sie znależli.
Zdaje sobie sprawę, że ta opinia kosztuje mnie wiele. Kocham góry, podziwiam od zawsze ludzi gór, takze górali, po prostu. A że ta akurat ksiązka z jednej strony podziw ów utrwala w stopniu pełnym, z drugiej zaś pokazuje, że...

książek: 2162
emindflow | 2015-08-09
Przeczytana: 09 sierpnia 2015

Znakomita książka!
Tytuł mógłby sugerować, że to jeszcze jedna pozycja opowiadająca o tragedii, która rozegrała się w marcu 2013 r. na Broad Peak i dramatycznie podzieliła środowisko polskich himalaistów. I tak jest w istocie - autorzy potraktowali ten temat niezwykle rzetelnie. Przypomnieli drobiazgowo wszystkie znane fakty starając się zachować obiektywizm i przytaczając skrajnie różne opinie.
Ale ta książka to o wiele więcej. To przede wszystkim świetnie opowiedziana historia polskiego himalaizmu, przybliżająca sylwetki dziesiątków wybitnych wspinaczy, ich osiągnięcia i często tragiczne losy, a wszystko to na przestrzeni kilkudziesięciu lat, w zmieniających się warunkach polityczno - ekonomicznych i rewolucyjnych zmianach technologicznych. To również interesujący głos w dyskusji nad sensem wypraw w najwyższe góry, nad odwiecznym poszukiwaniem równowagi między wolnością i bezpieczeństwem.
Książka jest naprawdę świetnie napisana i dodatkowo okraszona dziesiątkami archiwalnych...

książek: 675
Aleksandra | 2014-06-04
Na półkach: Przeczytane, Reportaż, 2014 r.
Przeczytana: 04 czerwca 2014

Dobrze mi zrobiła ta książka. Bałam się sakramencko, że będę nią rzucać o ściany, że mi ciśnienie skoczy, że będę zła, że będzie za bardzo patetyczna.

Wszystko dlatego, że do tej wyprawy, a szczególnie do jednego z jej członków - Adama Bieleckiego - mam stosunek osobisty. To mój stary kolega. Mieszkałam z nim jakiś czas (choć trudno to nazwać mieszkaniem, jeśli człowieka nie ma w domu 3/4 roku), widziałam, jak wracał z wypraw, jak się szykował na następne, jak przeżywał każdą kolejną. Widziałam mnóstwo zdjęć i usłyszałam mnóstwo mrożących krew w żyłach opowieści. Zawsze miałam do Adasia wielki szacunek i podziwiałam jego pasję, zaparcie, dążenie do celu. Wiem, że jest uczynnym facetem, nie żadnym gburem. Dlatego nie potrafiłam obiektywnie patrzeć na to, co się dzieje po tragedii na Broad Peak. Nie potrafiłam ze spokojem słuchać krytyki i chamskiego hejtu. Nie odważyłabym się poddawać ocenie jego działania tam na 8000 m. Nikt z nas nie powinien, bo nie wiemy, jak tam jest, z czym...

książek: 257
Dominik T | 2015-12-14
Na półkach: Przeczytane, Sport i wyczyn
Przeczytana: 07 grudnia 2015

Tragedia na Broad Peaku z 2013 roku stała się dla polskiego środowiska górskiego tym, czym na zachodzie były wydarzenia pod Everestem w 1996 r. Katalizatorem niekończących się rozważań, ocen, osądów, dysput i zwyczajnych kłótni. Medialnym szaleństwem wypełnionym ekspertami, komisjami i konferencjami prasowymi. I tak jak wypadki spod Everestu obrodziły w książki, które przeszły do kanonu literatury górskiej ("Wszystko za Everest" Krakauera czy "Wspinaczka: Mount Everest i zgubne ambicje" Bukriejewa), tak po Broad Peaku pojawiły się pozycje, które moim skromnym zdaniem są obowiązkowe dla każdego miłośnika gór: "Długi film o miłości. Powrót na Broad Peak" Jacka Hugo-Badera i recenzowana tu "Broad Peak. Niebo i piekło".

Książka Bartka Dobrocha i Przemka Wilczyńskiego to pozycja być może mniej literacka, ale w swej wymowie szersza i dogłębniejsza niż reportaż Hugo-Badera. To nie tylko opowieść o dramatycznych wydarzeniach na zboczach pakistańskiego ośmiotysięcznika, to nie tylko...

książek: 1456
paprotkowa | 2018-04-03
Na półkach: Przeczytane, Najlepsze!
Przeczytana: 29 marca 2018

Sięgnęłam po "Broad Peak. Niebo i piekło" jako odtrutkę po "Długi film o miłości" Jacka Hugo-Badera. Obie książki dzieli różnica klas. Książka Wilczyńskiego i Dobrocha jest rewelacyjna, głównie pod względem wykonania. Autorzy bowiem przyłożyli się do swojej pracy i wykonali ją sumiennie i rzetelnie. Oprócz obszernej analizy tragicznej wyprawy na Broad Peak z 2013 roku, mamy tam również biografie i ogólną charakterystykę głównych postaci tego dramatu. Mamy wspomnienia rodziny, fragmenty wywiadów, zdjęcia. Jest też rys historyczny, przybliżający najważniejsze wydarzenia i dokonania Polaków w zdobywaniu najwyższych szczytów Himalajów, co sprawia, że wyprawa na Broad Peak umiejscowiona jest w szerszym kontekście. Czytelnik nieobeznany w tematyce górskiej dowiaduje się, że w historii światowej wspinaczki było wiele przypadków zostawiania partnerów w górach. Broad Peak nie jest wyjątkiem, a jednak tylko Broad Peak stał się przyczynkiem do ogólnomedialnej dyskusji nad moralnością...

książek: 1434
Zaczytana_Aga | 2018-10-06
Przeczytana: 04 października 2018

Od kilku lat z wielkim zainteresowaniem sięgam po książki o tematyce wysokogórskiej i - z zapartym wręcz tchem - czytam o największych sukcesach i najboleśniejszych dramatach tak polskiego, jak i światowego himalaizmu. Książki te każdorazowo są dla mnie pewnym fenomenem, bowiem pomimo dokładnej znajomości tego, jak potoczyła się konkretna historia, przyłapuję się na tym, że dopinguję himalaistów i ich rodziny jakbym starała się zmienić kompletnie bieg wydarzeń.

Tragedia na Broad Peak wydarzyła się w 2013 roku, ale mimo to, pamiętam ją jak przez mgłę. Znacznie lepiej w mojej pamięci pozostała wyprawa na K2 sprzed kilkunastu lat oraz tragiczne w skutkach zejście lawiny na Rysach, kiedy to życie straciło osiem osób z trzynastoosobowej grupy z liceum w Tychach.

Co więcej, średnio pamiętam nawet tę całą medialną burzę, która rozpętała się chwilę później. Najwidoczniej moje myśli skupione były wówczas na czymś kompletnie innym, nie wiem. Niemniej jednak przez to jeszcze bardziej...

książek: 2741
joly_fh | 2014-06-22
Przeczytana: 20 czerwca 2014

Może nie brzmi to zupełnie właściwie w odniesieniu do książki poświęconej tragedii, ale literatura górska jest dla mnie takim cukiereczkiem, wisienką na torcie. "Broad Peak. Niebo i piekło" było dokładnie taką lekturą. Wyśmienicie napisana, pochłonęłam ją w dwa dni. Poza opisem samej wyprawy na Broad Peak, znajdziemy tu mnóstwo informacji na temat polskiego himalaizmu w ogóle, wypraw sięgających jeszcze czasów Andrzeja Zawady; to właściwie encyklopedia wiedzy na ten temat. Pada tu również kilka gorzkich słów na temat kontrowersyjnej roli mediów w rozwoju himalaizmu; efektem postępu cywilizacyjnego jest nie tylko to, że w górach pojawia się coraz więcej osób, w tym i takich, które nie powinny były się tam pojawić, ale także to, że góry przestają być ostoją wolności i oderwania od nużącej codzienności. Autorzy zbierają fakty, łącząc różne formy literackie: reportaż, wywiad, analizę danych i źródeł. Troszeczkę nawet tego za dużo – to właściwie jedyny minusik tej pozycji – bo w trakcie...

książek: 396
spirit | 2016-02-17
Na półkach: Przeczytane

Zaintrygowana pozytywnymi opiniami innych osób i równocześnie wielkim powodzeniem jakim książka "Broad Peak Niebo i Piekło" cieszyła się w bibliotece postanowiłam sprawdzić na własnej skórze czy aby wszystkie zachwyty są w pełni zasłużone. I co?
Skóra zareagowała ciarkami, a umysł wyłączył wszelkie inne bodźce dochodzące do niego z otoczenia i tym samym znalazłam się w samym środku piekielnego nieba, lub jeśli lepiej zabrzmi niebiańskiego piekła porwana przez lawinę wspaniałego słowa Dobrocha i Wilczyńskiego.

Nie przesadzam, naprawdę!
Należy docenić autorów, którzy choć całkiem młodzi są największym dowodem na to, że ludzie obracający się wśród gór i wszystkiego co z tym tematem jest związane, wiedząc "z czym się to je" po chłopsku rzecz ujmując, potrafią zainteresować przedstawioną historią do takiego stopnia, że każdy "z ulicy" przystanie i zechce się z nią zapoznać. (No ja zechciałam)

Książka to kompletna baza informacji (sprawdzonych i z pierwszej ręki!) i odtworzeń nie...

zobacz kolejne z 1725 
Przeczytaj także

Moja Biblioteczka
Jeżeli chcesz dodać książkę do biblioteczki, wybierz półkę, oceń lub napisz opinię.
Przeczytane
loading
Cytaty z książki
lista cytatów dodaj cytat
Inne książki autora
więcej książek tego autora
Powiązane treści
Najpierw książka, potem film – zapowiedzi

W naszym wtorkowym kąciku filmowym tym razem mamy dla Was trochę polskich propozycji. Film na podstawie wyprawy z 2013 roku na Broad Peak, którą żyła cała Polska, oraz serial na podstawie książek Ałbeny Grabowskiej. A to dopiero początek naszych wtorkowych newsów. 


więcej
Dzień Przewodników i Ratowników Górskich

Są wśród Was miłośnicy gór? A może na przekór wszystkim letnie dni wolicie spędzać nie nad morzem, ale właśnie na szlakach. Dziś z okazji Dnia Przewodników i Ratowników Górskich prezentujemy Wam 10 książek, w których szczyty odgrywają główną rolę.


więcej
więcej powiązanych treści
zgłoś błąd zgłoś błąd