Kometa nad Doliną Muminków

Tłumaczenie: Teresa Chłapowska
Cykl: Muminki (tom 2)
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia
Kometen kommer
Muminki, Włóczykij, Ryjek
Ag2S

W 2014 roku obchodzimy setną rocznicę urodzin Tove Jansson – twórczyni Muminków, sympatycznych trolli znanych czytelnikom na całym świecie. Z tej okazji ukazuje się nowe wydanie całego dziewięciotomowego cyklu. Wysmakowane okładki dla koneserów, a w środku te same niezapomniane historie, które od lat zachwycają zarówno małych, jak i dorosłych czytelników. Bo z tych wyjątkowych, pełnych mądrości książek po prostu się nie wyrasta.

Życie Muminków i ich przyjaciół z doliny skupia się wokół domu mamy i tatusia Muminka, gdzie każdy może liczyć na pomoc i przyjaźń. Panna Migotka, Paszczak, Mała Mi, Włóczykij, Ryjek, czy straszna Buka tworzą galerię postaci, które na zawsze pozostaną w pamięci czytelników.

źródło opisu: Wydawnictwo Nasza Księgarnia, 2014

źródło okładki: http://nk.com.pl/

Ta krótka powieść podejmuje ważne problemy takie jak, samotność, oddanie w imię miłości, koniec świata, zachłanność, sens życia. W wielu miejscach tej krótkiej powieści odnajdowałem ukryte znaczenia.
Mówi że w życiu nie ważne jest czy coś się posiada czy nie, sama zachłanność, czyni człowieka nieszczęśliwym. Ważne by móc się cieszyć tym co się widzi. Natomiast szczęście mogą dać dobre relacje z bliskimi, wspólna zabawa, poświęcenie w imię dobra.

Jest coś fascynującego w cyklu o Muminkach. Tak niesamowitego i tak magnetycznego że pożyczając pięć wyglądających na ciekawe książek z biblioteki na Rajskiej w Krakowie, pierwszą do czytania wziąłem "Kometę nad Doliną Muminków". Nie ważne w ogóle czy ktoś w tramwaju patrzył na to, że stary koń czyta książkę z obrazkami, ważniejsze są Muminki.

Książka jest bardzo dobrze napisana, zwięźle, lekko, bohaterowie są autentyczni, wszystkie wypowiadane przez nich kwestie pasują do ich charakterystyki.
Mamy tu wiele niesamowitych...

vampireheart | 2015-10-11
Przeczytana: 11 października 2015

Zawsze chciałam przeczytać całą serię o Muminkach, albo chociaż jedną książkę. Te trolle (tak, to są trolle!) skradły moje serce już w dzieciństwie, kiedy to bajka o nich była emitowana w telewizji jako wieczorynka. Istotki są tak urocze, że zapadają w pamięć i naprawdę trudno nie czuć do nich sympatii.

Swoją przygodę z serią postanowiłam zacząć od "Komety w Dolinie Muminków", jednocześnie wiedząc, że jest to drugi tom. Nie przepadam za czytaniem serii od środka, ale tutaj zrobiłam wyjątek. Dlaczego? Przecież nikt nie oglądał też bajki jak serialu, odcinek po odcinku, prawda? Ano właśnie. A przede wszystkim... to właśnie w tej części pojawia się Włóczykij. To chyba tłumaczy wszystko.

W tym tomie Muminek wyrusza w podróż, której celem jest Obserwatorium, a w tej wyprawie towarzyszy mu Ryjek. Mama Muminek i Tata Muminek postawili przed nimi bardzo ważne zadanie- muszą dowiedzieć się,...

Aurora92 | 2017-12-29
Przeczytana: 29 grudnia 2017

Jak ja żałuję, że nie czytałam Muminków w dzieciństwie, a znałam je jedynie z kreskówki! Jestem pewna, że te sympatyczne stworzonka i ich przyjaciele jeszcze bardziej skradliby mi serce - no może poza Muminkiem, bo do niego przez serial animowany mam awersję i liczę na to, że kolejne książki zmienią mój stosunek do niego. ;P ;)

W tym tomie Dolinę Muminków nawiedza apokalipsa. Muminek i Ryjek wskutek niepokojącej opowieści Piżmowca wyruszają w długą podróż do obserwatorium. Po drodze poznają postaci, które pojawiać się będą także w kolejnych tomach: Włóczykija, Migotka, Pannę Migotkę i Paszczaka.

Agacha | 2017-11-14
Przeczytana: 13 listopada 2017

Książka kultowa. Trochę katastroficzna, bo do Doliny Muminków zbliża się kometa, która swoim ogonem ma zmieść świat małych trolli. Muminek z Ryjkiem wyruszają do obserwatorium sprawdzić, kiedy to się stanie.
Czytam akurat książkę o Tove Jansson, z której dowiedziałam się, dlaczego taki dramatyczny obraz, jakie jest pochodzenie poszczególnych postaci itp.. Właściwie te wszelkie odniesienia do życia autorki mało mnie obchodzą. Ważne, że obie z córką pokochałyśmy Muminki. Ja wiele lat temu, a ona całkiem niedawno.

Aaron | 2013-12-22
Przeczytana: 22 grudnia 2013

"Kometa nad Doliną Muminków" to druga część przygód sympatycznych stworzeń, które zaistniały dzięki Tove Jansson. Zdecydowanie lepsza od pierwszej książeczki. Ze względu na ilustracje czyta się ją bardzo szybko. Akcja głównie dzieje się poza Doliną Muminków.
Mały Muminek i Ryjek wyruszają do obserwatorium by dowiedzieć się nieco o gwiazdach i kosmosie. Zachęcił ich do tego Piżmowiec, którego dom został zniszczony i chwilowo mieszkał w domu Tatusia Muminka. Opowiadał interesujące historie o otaczającym ich wszechświecie. Po drodze spotykają Włóczykija i przeżywają z nim niebezpieczne przygody. Wędrownik oznajmia im, że Ziemia zostanie zniszczona przez pędzącą w ich stronę kometę. Mały Muminek jest zafascynowany nowym przyjacielem i jego opowiadaniami. Gdy główny bohater dowiaduje się o Pannie Migotce wydaje się oburzony, lecz z czasem postanawia ją odnaleźć i uratować, ponieważ wszystko wskazuje na to, że jest w niebezpieczeństwie. Dla Małego Muminka kometa, która zagraża światu...

KsięgarniaWspomnień | 2018-03-11
Przeczytana: 11 marca 2018

Uwielbiam spotykać się z Muminkami. To ogromna radość mieć je wszystkie obok siebie. Niesamowitym szczęściem jest posiadać ich za przyjaciół i wzór do naśladowania. Kolejny tom utwierdził mnie w przekonaniu, że książki te są dla dzieci, ale bardziej dla tych dorosłych dzieci. Na każdej stronie ukrywa się niesamowite przesłanie - mądre, spójne, odpowiednio skonstruowane i proste. "Kometa nad Doliną Muminków" to przede wszystkim opowieść o sile przyjaźni, o mocy, którą daje rodzina i bliscy. To recepta na piękne życie, w którym nawet najokropniejsza Kometa - strach, może zostać pokonana dzięki sile relacji. Wystarczy chcieć złapać drugą postać za rękę, a świat nagle nabiera barw - nawet w tragicznym momencie życia. Wystarczy kochać i mieć dla kogoś szacunek, wystarczy tęsknić i wciąż z ogromną miłością wracać do domu. Uwielbiam tak prosto górnolotne przykazania. Z ogromnym sentymentem też patrzę na zachowanie Ryjka, który chce, bo tak podpowiada mu serce, uratować kotka. Pięknie...

książek: 1998
fiNka | 2014-09-25
Przeczytana: 25 września 2014

Zdecydowanie moja ulubiona cześć o Muminkach. Mojej córki zreszta tez, dlatego średnio co kilka miesięcy musimy przeczytać Kometę. Ona jest bezgranicznie szczęśliwa i ja rownież, bo o Muminkach moge czytać w kółko i chyba nigdy mi sie nie znudzą.

Wojciech Gołębiewski | 2016-12-17
Przeczytana: 17 grudnia 2016

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Tove Jannson (1914 – 2001) - fińska pisarka szwedzkojęzyczna, malarka, ilustratorka i rysowniczka komiksowa, znana najbardziej jako autorka książek o Muminkach. A wszystko zaczęło się od publikacji w 1945 r. książki pt "Małe Trolle i duża powódź". Omawiana przyniosła jej sukces w następnym roku. Nigdy tego nie miałem w ręku, więc teraz muszę zacząć od poznania "trolli"/ Wikipedia:
"Troll.. - przypominajacy wyglądem człowieka stwór ze skandynawskich wierzeń ludowych, wywodzacy się z mitologii nordyckiej.."

To słowo wieloznaczne; i tak "nasz" troll nic nie ma wspólnego z trollem internetowym czy trollowaniem. Bo nasze są dobrze wychowane i sympatyczne.

Olbrzymia większość czytelników ocenia "Muminków" subiektywnie, emocjonalnie, jako wspomnienie z dzieciństwa. Podobnie jak ja "Dr Dolittle". "Lisa Witalisa" czy "Misia Puchatka". Jest taka Pani Joanna Olech (ur....

Wkp | 2011-11-14

Kiedyś, jako dziecko, uwielbiałem Muminki. Dobranockę, której żadnego z odcinków nigdy nie przegapiłem. Zbierałem też komiksy z ich przygodami, które zresztą do dziś leżą u mnie w regale, i to w jednym z nich pierwszy raz spotkałem się z Kometą... Była to oczywiście wersja komiksowa, ale sugestywnie mroczno narysowana i robiąca niezwykłe wrażenie. Atmosfera zagrożenia i magii była w nim wszechobecna jak w samym serialu i wręcz hipnotyzowała. Wkrótce potem zobaczyłem w kinie plakat z tym samym tytułem i tak Muminki stały się pierwszym filmem obejrzanym przeze mnie na dużym ekranie. Miałem więc do nich wielki sentyment, kiedy po latach sięgnąłem po książki,od których się zaczęło. A pierwszą z nich oczywiście stała się Kometa... i...

To, co muszę powiedzieć, to to, że nawet po latach, nawet w dorosłym życiu bajkowa historia o Muminkach nie tylko nie straciła swej siły rażenia, a wręcz zyskała jeszcze większą moc. Może to kwestia sentymentu, a może wielkiego talentu autorki (skłaniam...

Książniczka | 2014-08-20

Gdybym była dzieckiem, to mam wrażenie, że bałabym się trochę czytając tę książkę - jest zaskakująco katastroficzna. Ale ponieważ w tej chwili lubię rzeczy mroczne, straszne i niepokojące, jestem zachwycona. Rodzina Muminków i ich przyjaciele stoją w obliczu zagłady - kometa zmierza w kierunku ich doliny, rzucając upiorne czerwone światło... Niektórzy wierzą, że zdołają się ocalić, inni mają bardziej pesymistyczne wizje. Wszyscy wspierają się nawzajem i starają się cieszyć tymi chwilami, które im pozostały. Kiedy świat się kończy, jest najlepsza pora na taniec i śmiech...

Rewelacyjna książeczka, pełna klimatu, ciepła i niezwykłych postaci. Teraz już wiem, czemu tak sławna i kochana jest ta seria - ja jestem oczarowana, mimo że dzieciństwo już daleko za mną.