Księgarnia spełnionych marzeń

Tłumaczenie: Ewa Chmielewska-Tomczak
Wydawnictwo: Amber
Läsarna i Broken Wheel rekommenderar
Ag2S

Miłość, optymizm, sens życia. To książka o tym, ile warte są książki! SARA, lat dwadzieścia osiem, Haninge, Szwecja W Szwecji miała prawie dwa tysiące książek i trzy przyjaciółki. W księgarni zaczęła pracę jako siedemnastolatka w czasie wakacji. Potem na cały etat. I już tam została. Pół godziny od miejsca, w którym się urodziła. Więcej przygód w jej życiu nie było. Czytanie chroniło ją...

Miłość, optymizm, sens życia.
To książka o tym, ile warte są książki!

SARA, lat dwadzieścia osiem, Haninge, Szwecja

Czytanie chroniło ją przed światem, ale również zmieniało go w niewyraźne tło dla prawdziwych przygód, które przeżywała w książkach. Gdyby myślała o przyszłości, zakładałaby pewnie, że w księgarni zestarzeje się i stanie z czasem coraz bardziej szara i zakurzona, jak niesprzedane książki. Ale księgarnię zamknięto, a ona została bez pracy... I przyjęła zaproszenie Amy, nieznajomej z maleńkiego amerykańskiego miasteczka. Przez dwa lata pisały do siebie listy, dzieliły się książkami: myślami, przeżyciami i ukochanymi tomami.

AMY, lat sześćdziesiąt pięć, Broken Wheel, stan Iowa
Pisała: „Myślę, że moje życie jest szczęśliwe, bo zawsze otaczali mnie dobrzy i mili ludzie. Przeżyłam oczywiście trochę smutków, ale tylko tyle, ile mogłam znieść.” Amy żyła otoczona książkami. I umarła, zanim do Broken Wheel przybyła zagubiona, przestraszona Sara.

Ale mieszkańcy Broken Wheel nie wypuszczą jej ze swojego dziwnego, uśpionego miasteczka. Nagle wszystko zaczyna dziać się naprawdę. Tworzą się nowe i niespodziewane więzi, rozpalają uśpione namiętności. Sara przekonuje się, że ludzie są dobrzy nie tylko w książkach, że nie tylko w książkach można być tym, kim się chce, i przeżywać to, co by się chciało. Po raz pierwszy w życiu czuje, że zrobiła coś naprawdę, że coś zdarzyło się naprawdę. I że znalazła swoje miejsce na ziemi. I przekonała się, że życie pełne jest szczęśliwych zakończeń. Tylko nie wolno ich przegapić.

źródło opisu: Wydawnictwo Amber, 2014

źródło okładki: http://www.wydawnictwoamber.pl/

allison | 2015-03-03
Przeczytana: 02 marca 2015

"Księgarnia spełnionych marzeń" nie spełniła moich czytelniczych oczekiwań i okazała się kolejną doskonale wypromowaną książką, której treść ma niewiele wspólnego z szumnymi zapowiedziami na okładce.

Opowiedziana historia jest nieco bajkowa, ale - niestety - również infantylna i przewidywalna. Ratują ją fragmenty dotyczące książek - przemyślenia na temat konkretnych pisarzy i tytułów, refleksje o odbiorze lektur i ich wpływie na czytelnika.
To jednak za mało, bym mogła dać więcej niż pięć gwiazdek.

Można przeczytać tę powieść, ale nie należy oczekiwać po niej zbyt wiele - ot, czytadło jakich wiele na naszym rynku księgarskim.

katala | 2018-08-07
Przeczytana: 06 sierpnia 2018

Snuj się snuj bajeczko… Co samo w sobie nie jest złe, a jeśli ktoś na dodatek lubi bajki, to będzie zachwycony, a co najmniej ukontentowany.
Bardzo ciepła, niemal bajkowa opowieść o pewnej niepewnej siebie zakochanej w książkach młodej kobiecie i jej pobycie w małym, cichym miasteczku. Miasteczku, które ją pokochało, a które ona pokochała, być może zanim postawiła w nim stopę po raz pierwszy.
Broken Wheel w stanie Iowa to niewielkie grono osób żyjących od lat w tym samym miejscu, trochę z przyzwyczajenia, trochę z wyboru, trochę z lenistwa. Osób tkwiących w codziennym rytuale dnia, który zostaje przerwany pojawieniem się nowej osoby. Osoby, która swoją cichością staje się tym kamieniem, który daje początek zmianom. Zupełnie nieświadomie pomaga im podnieść głowę i zawalczyć o swoje. Różne swoje, bo kobieta z karabinem zaczyna piec ciasta, milczek ze sklepu zaczyna się odzywać, młody homoseksualista staje się biseksualny dzięki dojrzałej kobiecie, a cale miasto pewnego dnia oświadcza...

Asiek | 2015-09-17
Przeczytana: 17 września 2015

Lekka, łatwa i przyjemna. O miłości i przyjaźni oraz o poszukiwaniu swojego miejsca na ziemi. Bardzo pozytywna książka, którą warto polecić. ;)

Ma swój klimat. To co prawda prowincjonalny klimat, ale zawsze to coś charakterystycznego dla stylu prowadzonej narracji. Tempo opowieści oddające sposób życia małych amerykańskich mieścin, a pojawienie się nowego członka w tej społeczności to jak świeży powiew, nawet jeśli tą osobą jest ktoś przeciętny, nie wyróżniający się. A przynajmniej taką siebie widzi Sara, miłośniczka książek ze Szwecji.
Tok opowieści jest przerywany krótkimi listami do Sary od Amy Harris, stanowiące ciekawe refleksje na temat życia w Broken Wheel, jego mieszkańców i literatury. Właściwie to jedynie za sprawą tych listów poznajemy drugą ważna bohaterkę tej książki.
Odległe światy, różne kobiety, ale z tą samą pasją. Miały w końcu się spotkać, ale los bywa przewrotny i mimo iż Sara zjawia się Broken Wheel, to jedynie towarzyszy starszej pani w jej ostatniej drodze. Jednak postanawia spędzić tam swój urlop, bo pomimo marazmu jaki zastaje wśród mieszkańców, to jednak jej do szczęścia wiele nie potrzeba jak...

Anna-mojeksiążki | 2015-01-19
Przeczytana: 19 stycznia 2015

Katarina Bivald w znakomity sposób połączyła świat realny z książkowym. Jako wielbicielce książek bardzo przypadła mi do gustu. To książka o książkach. Autorka bardzo zgrabnie wplotła w fabułę znane literackie tytuły i ich bohaterów. Znajdziecie tutaj nie tylko znakomitą powieść obyczajową, ale i będziecie mogli otrzeć się o literaturę. Są tutaj i cytaty ze znanych książek, i dywagacje na różne tematy - super! Mnie rozbawiła opinia Amy na temat literatury klasycznej - bardzo prawdziwa i przedstawiona z nutką drwiny. Autorka w niebanalny sposób przedstawiła opowieść o otwarciu księgarni w miejscu, gdzie nikt nie czyta książek i głęboką wiarę Sary, że to się zmieni :) Czytałam z uśmiechem na ustach i w duszy mi grało - że są tacy pasjonaci na świecie! Opowieść jest pełna optymizmu i tryska pozytywną energią - doskonała lektura dla wszystkich moli książkowych, nawet jeśli jest odrobinę banalna...

knigoholiczka | 2015-05-28
Przeczytana: 28 maja 2015

Książkę potraktowałam jako przerywnik od literatury ciężkiej, trudnej i smutnej. Powieść ta ma swój klimat Pokuszę się o stwierdzenie, że amerykańskim autorom świetnie udaje się oddać sielsko- anielski klimat księgarń i bibliotek, opisać miłość do książek. Katarina Bivald udowodniła, że Szwedki równie dobrze piszą o literaturze. O ty coś wiem, bowiem i ja kocham czytać, to moje życie.
Książka zaczyna się w momencie gdy Sara, młoda Szwedka na zaproszenie swojej przyjaciółki, ponad sześćdziesięcioletniej Amy przyjeżdża do Ameryki. Tam czeka na nią smutna wiadomość- Amy nie żyje. Większość w takiej sytuacji odwróciłaby się na pięcie i wróciła do domu, ale Sara za namową przyjaciół starszej pani ( którzy w miarę upływu czasu stają się i jej znajomymi) postanowiła po raz pierwszy podjąć męską decyzję i zacząć nowe życie. Nie jest osamotniona w problemach, inni też je mają. Pytanie, czy uda im się wyjść na prostą?
Jedno, co mi się nie do końca podobało to listy Amy do Sary. Jakoś mnie...

magda_reads | 2014-12-03
Przeczytana: 03 grudnia 2014
Healy | 2015-02-26

Jak sugeruje zachęcające zdanie motywujące Księgarnia spełnionych marzeń opowiada właśnie o książkach, które dla nas książkocholików są gratką dla umysłów. Motywują, oczarowują, rozkochują, pocieszają, wzruszają, przerażają i dają nadzieję. Powieści są wszystkim, co najlepsze w życiu i tym fantastycznym, i tym realistycznym. Pozwalają oderwać się od szarej rzeczywistości budując z swych słów, cytatów, zdań, wartości budynki, które będziemy tworzyć oraz niszczyć dążąc wyłącznie własnym torem. To właśnie literatura kształtuje nasz umysł, charakter, psychikę, umacnia nasze emocje, lub wręcz przeciwnie - kruszy je bezlitośnie. To dzięki niej żyjemy dłużej, gwałtowniej, więcej tworzą coraz to nowsze postacie będące skorupą dla naszej wybujałej wyobraźni. Jak widać książki pełnią ważną rolę w naszym życiu i jakby mogło się wydawać właśnie powyższe wartości powinny znajdować się w powieści o nich...

ania_z_diuny | 2015-01-18
Przeczytana: 18 stycznia 2015

Bardzo optymistyczna książka czytanie książek jest super dla głównej bohaterki ale jeszcze fajniejsze jest przeżywanie przygód wśród ludzi trochę innych trochę dziwnych ale tak bliskich.Fajni i trochę pokręceni ludzie są wśród nas jeżeli im pozwolimy i zaprosimy do swojego życia już nigdy nie będziemy tacy sami z pożytkiem dla każdego z nas

asia_33 | 2015-08-12
Przeczytana: 12 sierpnia 2015

Książka o książkach i o tym że mogą one zmienić życie nie tylko jednej osoby,ale i małego sennego miasteczka w USA.Polecam!!