Syn

1 507
1 336
Sønnen
Ag2S

„Syn”, książka Jo Nesbø - norweskiego specjalisty od mocnych wrażeń, trafiła już na szczyty list bestsellerów w Norwegii, Danii, Wielkiej Brytanii i USA. Zbiera entuzjastyczne opinie czytelników i krytyków, także w polskich mediach - na łamach „Newsweeka” została opisana jako „genialnie skonstruowany kryminał i zarazem przewrotny moralitet”. Powieść opowiada o Sonnym Lofthusie, który odsiaduje wyrok w najlepiej strzeżonym więzieniu Oslo. Pewnego dnia jeden z więźniów opowiada mu historię, która całkowicie odmieni jego życie…

Sonny odsiaduje wyrok w więzieniu w Oslo. Jest znany z cierpliwego wysłuchiwania zwierzeń współwięźniów. Chodzą pogłoski, że na ich podstawie przyznaje się do zbrodni popełnionych przez innych. Jest zdruzgotany, gdy jego ojciec, zasłużony policjant, zostaje oskarżony o korupcję i popełnia samobójstwo. Ale czy na pewno mężczyzna zginął z własnej ręki? Sonny będzie dążył do ujawnienia prawdy za wszelką cenę.

źródło opisu: Wydawnictwo Dolnośląskie, 2014

źródło okładki: www.publicat.pl

Oficjalna recenzja
Ewa-Książkówka książek: 658

O synu mścicielu

Macie czasem wrażenie, że jeśli chodzi o sławę i poczytność pewnych pisarzy, to mocno odstajecie od reszty? Chodzi mi o przypadki, w których tłumy zaczytują się w książkach danego autora, a Wy macie wrażenie, że jako jedyni na świecie nie znacie jego twórczości, że czujecie się niczym czarne owce, które z jakichś powodów nie skosztowały talentu przynależnego jakiemuś wielkiemu nazwisku… Ja już miałam tak z Murakamim, a teraz przyszła pora na gwiazdę norweskiego kryminału – Jo Nesbø. Jegomość ma rzeszę fanów na całym świecie, a mnie wydaje się, że jestem jedyną, która nawet jednej jego książki w ręce nie trzymała. Jednak nigdy nie jest za późno, by nadrobić zaległości. Korzystając z danej mi okazji, sięgnęłam po najnowszą powieść autora, która ukazała się na naszym rynku, pt. „Syn”. Nie wiedziałam, czego po niej można się spodziewać, bo i tytuł jest oszczędny, i blurb – podobnie.

Główną postacią książki Nesbø jest Sonny Lofthus – więzień odbywający karę w jednym z najlepiej strzeżonych zakładów karnych w Oslo, tzw. Państwie. Do końca nie wiadomo, czy Sonny odbywa karę zasłużenie, bowiem możliwe jest, że przyjmuje na siebie nieswoje winy. Punktem krytycznym dla Lofhusa była śmierć jego ojca, który był dlań autorytetem, wzorem, którego w dzieciństwie tak bardzo chciał naśladować. Koleje zdarzeń jednak stawiają nieżyjącego już ojca w nieco innym świetle. Okazuje się, że Lofthus senior nie jest człowiekiem, za jakiego uważał go syn, popełnił wiele błędów, dokonywał złych wyborów… Sonny postanawia dojść prawdy i sprawić, by ci, którzy są odpowiedzialni za samobójczą śmierć jego rodziciela ponieśli karę, by wreszcie dosięgnęła ich sprawiedliwość, a że jest człowiekiem twardym i nieustępliwym, nie przebiera w środkach, by osiągnąć swój cel.

Jak na rasowy kryminał przystało, nie mogło zabraknąć postaci policjanta, w tym przypadku takiego, który lada moment uda się na emeryturę – Simona Kefasa. To on będzie podążał tropem Sonny’ego, ale jak się okazuje, nie tylko z powodów czysto zawodowych. Aby fabuła nie była zbyt ostra, Nesbø pokusił się o wtopienie w nią wątku miłosnego – nieprzesłodzonego, bez zbędnej ckliwości. Autor ciekawie ukazuje zmagania z własnymi uczuciami kobiety, która zakochuje się w mordercy. Bohaterka z jednej strony poddaje się uczuciu, ale z drugiej ciągle ma świadomość, że darzy uczuciem kogoś, kto zabił człowieka. Są też bohaterowie, którzy stanowią jakby tło całej opowieści, ale świetnie się z nią komponują – niby nie znaczą wiele, ale doceniamy fakt, że są.

Nesbø bardzo skrupulatnie podchodzi do opisów prowadzonego śledztwa, nie pomija szczegółów, dzięki czemu czytelnik ma wrażenie, jakby nie tyle w nim uczestniczył, co prowadził je wraz z innymi policjantami. A sami policjanci? Nie są bohaterami bez skazy, mają swoje wady i popełniają błędy. Nawet dyrekcja więzienia, w którym karę odbywa główny bohater, ma sobie wiele do zarzucenia…

Układy, korupcja, przemoc, brutalność (znajdzie się tu kilka mocnych scen dla smakoszy takowych) – to cechy charakterystyczne książki Jo Nesbø, jednak nie brakuje w niej też wątku uczuciowego, zmagań związanych z przymusem wyboru między dobrem a złem, a chwilami nawet między mniejszym a większym złem.

„Syn” – to książka całkiem udana, nie licząc z lekka nużącego początku powieści, gdzie akcja nieco się wlecze, ale warto ten moment przeczekać, bo całość wypada naprawdę dobrze. Niestety nie mam porównania z innymi książkami autora – ta jest moją pierwszą – ale jeśli w innych swoich tytułach spisuje się równie dobrze albo jeszcze lepiej, to bez wątpienia chcę go poznawać dalej.

Ewa Szczepańska

Paco | 2015-05-29
Na półkach: Przeczytane, Jo NESBO
Przeczytana: 29 maja 2015

Cieszę się.
Nie macie pojęcia, jak się cieszę.
Że są takie książki.
Takie kryminalne perełki :)
Takie sensacyjne diamenty :)
Taki thriller - objawienie :)
To dobrze. To bardzo dobrze.
Temat wiodący - dylemat moralny. W formie westernu :)
Kto czyta Nesbo, zna jego warsztat. Kto nie czyta, radzę spróbować.
Lecz z tej strony go nie znałem. On potrafi pięknie pisać o miłości.
Poza tym humor. Żyję już parę lat na tym świecie, ale takiego określenia pocałunku jeszcze nie słyszałem:
,,całuj jak łagodna rozespana anakonda,, :)))
No , powiem Wam , facet rysuje niebo ( znaczy tak wysoko lata) :)
Wirtuozerski styl, w zasadzie bez głównego bohatera, a świeżość i lekkość jest widoczna na każdej stronie.
Nesbo bez Harrego daje radę.
Pisze po prostu o rzeczywiście rzeczywistej rzeczywistości :)

Marcin | 2015-03-08
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2015
Przeczytana: 08 marca 2015

Jo Nesbo nadal trzyma swój równy, wysoki poziom. Może nie jestem tu do końca obiektywny, bo seria z Harrym Hole należy do moich ulubionych, ale naprawde SYN to świetna pozycja do przeczytania. Autor tak konstruuje opowieść że czytelnik który się skupi na niej będzie będzie mógł sam wyciągnąc wnioski kto jest kim (trzeba tylko systematycznie porządkować fakty które autor raz po raz umieszcza na kartach książki). To że sami dojdziemy do wniosku kto jest kim itp, wcale nie czyni SYNA mniej ciekawym. Bardzo polecam wszystkim którzy znają ksiażki Nesbo, jak i tym którzy dopiero zaczynaja przygode z tym autorem.....

Roman Dłużniewski | 2017-07-04
Przeczytana: 04 lipca 2017

Nesbo ! Nesbo ! Nesbo !
Brakuje mi wręcz słów aby opisać kolejną powieść niesamowitego Norwega. Książka jest rewelacyjna a właściwie wybitna. Moim zdaniem "Syn" dorównuje klasą powieściom z Harrym Hole. Skala napięcia rośnie wraz z każdą przeczytaną stroną aż doprowadza czytelnika do kapitalnego zakończenia. Nie przypuszczałem, że powieść skończy się w tak niewiarygodny sposób. Mimo pewnego nieprawdopodobieństwa opisywanych sytuacji nie mogłem oderwać się od lektury. Tylko Nesbo potrafi tak pisać !!

gwiazdka | 2015-02-22
Na półkach: Przeczytane, Rok 2015
Przeczytana: 22 lutego 2015

Książka spoza serii więc nie znajdziemy tu Harrego Hole, ale niczemu to nie szkodzi, bo „Syn" jest równie dobry, może nawet ma w sobie pewne cechy przemawiające na plus. Przede wszystkim cała plejada nowych, niepowtarzalnych charakterów bardzo dobrze zresztą wykreowanych- znowu żywi ludzie zaletami i wadami. Poza tym rewelacyjnie skonstruowana akcja, świetny język i napięcie, które nie pozwala odłożyć książki, bo tak bardzo chce się poznać zakończenie. Nesbø oczywiście pogrywa sobie z czytelnikiem, przedstawia pewne sprawy w jednym świetle, żeby za chwilę wyskoczyć z jakimś diabełkiem. W samym zakończeniu też mamy takiego diabełka, tak więc można pozwolić sobie z czystym sumieniem na zaskoczenie. W tych wszystkich zachwytach może jeden z bohaterów za bardzo jest wykreowany na samotnego rycerza zemsty, ale da się to przełknąć bez szkody dla akcji i całej powieści.

Dla mnie książka w okolicach rewelacji, po lekturze prawie całej serii z Harrym Hole chwilami miałam tylko wrażenie,...

Sargento_Garcia | 2014-06-21
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Ebook
Przeczytana: 21 czerwca 2014

Jo Nesbø w swojej najnowszej książce mnie nie rozczarował. Postacie są przedstawione w charakterystyczny dla autora sposób, fabuła jest ciekawie skomponowana i przedstawiona - moim tego, że prawie od samego początku znamy sprawców całego zamieszania. W czasie gdy akcja się rozwija w ciekawy sposób czytelnik poznaje dodatkowe szczegóły i motywy wpływające na zachowanie postaci.

Moim zdaniem Nesbø trzyma poziom do którego zdążył już przyzwyczaić swoich czytelników.

Ze swojej strony polecam i myślę, że fani dobrego kryminału nie będą się nudzili podczas czytania tej książki.

Kiwi | 2014-11-10
Przeczytana: 10 listopada 2014

Wybitny i inteligentny kryminał, w którym korupcja dzierży prym, zemsta i zdrada zajmują równo drugie i trzecie miejsce na "podium", a to wszystko razem stanowi wybuchową mieszankę i idealnie rozegraną rozgrywkę między winnymi i niewinnymi, obwinianymi i obwiniającymi.

Akcja książki cały czas trzyma czytelnika w napięciu, a wciągająca fabuła i profuzja postaci powodują, że do tej powieści nie da się podejść ot tak, oczekując "tylko" dobrego kryminału. Trzeba się wczytać, wgłębić i zagłębić w treść, bo to NIE jest tylko dobry kryminał, to piekielnie dobry kryminał.

Polecam!

macias | 2014-07-02
Na półkach: Przeczytane, Audiobooki, 2014
Przeczytana: 02 lipca 2014

"Syn" słuchany przeze mnie w wersji audiobooka. Słucha się bardzo dobrze, tym bardziej, że lektorem jest mój ulubiony Krzysztof Gosztyła. Jo Nesbo jednak serią o Harrym Hole zawiesił sobie poprzeczkę na tyle wysoko (moim subiektywnym zdaniem baaaaardzo wysoko), że odczuwam pewien niedosyt. Cała historia w dużym stopniu przewidywalna i trochę już oklepana. Osobiście zdecydowanie wolę serie z Harrym. Podsumowując... książka mimo że bardzo dobra, to jednak najsłabsza jaka wyszła spod pióra/palców genialnego Jo Nesbo.

boziaczek | 2015-04-05

Jo Nesbo nigdy nie zawodzi! Każda jego książka to majstersztyk. "Syn" to również niesamowity kryminał naszpikowany tajemnicami, wydarzeniami i niekończącą się akcją. Nawet brak śledczego Harry'ego Hole niczego tej książce nie ujmuje, chociaż zastrzegam, że jest to moja ulubiona postać literacka.
"Syn" zdecydowanie nie odstaje od poprzedniej twórczości Nesbo. Autor dalej trzyma świetny poziom, w taki sam sposób buduje atmosferę powieści, zaskakuje czytelnika coraz to nowym szczegółami układanki... Oczywiście świetny styl i mroczne Oslo...
To książka to wyśmienity deser czytelniczy!

Marzena | 2017-04-02
Przeczytana: 02 kwietnia 2017

Moje pierwsze spotkanie z twórczością Jo Nesbo nie mogłoby być chyba bardziej udane, a jeśli mogłoby, to oznacza tylko tyle, że niedługo dołączę do grona tych, którzy przed nazwiskiem autora piszą z całym szacunkiem Mistrz.
Już teraz należą mu się ode mnie ogromne wyrazy uznania za stan w jaki wprowadził mnie podczas lektury i ten w jakim trwałam po niej. Lista pt. "Czym zaskoczył mnie autor." jest naprawdę długa zaczyna się od rewelacyjnego stylu, biegnie przez nieprawdopodobną historię, która zwodzi swoją złudną oczywistością, i kończy na ogromnie uczuć i emocji o których Nesbo potrafi pisać i potrafi je wzbudzić w czytelniku.
Wiem, że to wszystko co napisałam, dla fanów autora jest oczywistością, ale dajecie mi się nacieszyć, tym pierwszym razem...Czuję się trochę tak, jak ten maratończyk, który przebiegł ostatni na metę, po czym okazuje się, że tak naprawdę jest pierwszy - na niewiele liczył, a okazało się, że wygrał.
PS
Kolejne podziękowania ślę, korzystając z okazji mojemu...

emindflow | 2014-07-03
Przeczytana: 02 lipca 2014

Jo Nesbo genialnym pisarzem jest i basta!
Potwierdza to najnowszą powieścią "Syn", która mimo że jest jedną ze słabszych w jego dorobku, to i tak prezentuje poziom nieosiągalny dla zdecydowanej większości konkurentów.
Tym razem mamy fabułę skonstruowaną według westernowej konwencji - samotny mściciel w nierównej walce z trzęsącym całym Oslo bossem norweskiej mafii i skorumpowaną policją.
Wiem, że nie jestem obiektywny w ocenie, ale u tego pisarza nie razi mnie nawet nierealność i naiwność niektórych pomysłów (tutaj nałogowy heroinista po kilkunastoletnim pobycie w więzieniu w pojedynkę eliminuje kolejnych gangsterów i gra na nosie policji), które w przypadku innych autorów doprowadzałaby mnie do pasji.
Jo Nesbo rekompensuje te słabości precyzyjnie skonstruowaną fabułą z niekonwencjonalnym zakończeniem i niebywałą sprawnością literacką.
I jeszcze jedna charakterystyczna dla tego pisarza rzecz - tu również mamy do czynienia z całą galerią wielowymiarowych postaci, wśród których...