Literatura rzymska: okres cyceroński

Świetne opracowanie historii literatury rzymskiej. Poezja, proza, mówcy, historycy, gramatycy - każde zagadnienie omówione w osobnym rozdziale i nad wszystkim królujący Cyceron i szczegółowa analiza jego mów. Ogromnie cenne zarysowanie tła całej epoki i umieszczenia na niej mistrza mowy. Wspaniale się czyta!

Okres cyceroński wraz z następującym po nim augustowskim były dla literatury rzymskiej epoką klasyczną, w której wykształciły się kanony poszczególnych gatunków. Okres cyceroński obejmujący okres od początków I w. p.n.e. do zwycięskiej dla Oktawiana bitwy pod Akcjum (31 r. p.n.e.) oglądał bujny rozkwit rzymskiej kultury. Nad całą tą epoką wyraźnie unosi się postać Marka Tulliusza Cycerona - wybitnego mówcy, znawcę retoryki i eklektycznego filozofa. Nic więc dziwnego, że twórczość Arpinaty wypełnia blisko połowę objętości tego tomu. Nie zostali jednak pominięci także inni autorzy (tak poeci, jak i prozaicy) wśród których pojawiają się takie sławy jak Katullus, Lukrecjusz, Cezar czy Warron. Autor przedstawia pokrótce biografie autorów oraz ich twórczość, także tę niezachowaną lub zachowaną tylko w niewielkich fragmentach. Każdy podrozdział uzupełniony jest wykazem odpowiedniej literatury i zarysem dyskusji naukowej dotyczącej danego problemu. Jak zawsze w przypadku literatury rzymskiej pozostaje żałować, że tak wiele znakomitych dzieł (choćby twórczość innych niż Katullus neoteryków) się nie zachowało. Książka jest zasadniczo podręcznikiem dla filologów klasycznych, niemniej prof. Kumaniecki nie pisze w sposób hermetyczny i także niespecjaliści mogą dużo wynieść z lektury tej książki. Zwłaszcza, gdy dostrzeże się ogromny wpływ literatury tej epoki na całą późniejszą kulturę europejską.

Tomasz Babnis

• Starożytność
  • Do kupienia
  • Rzym i świat rzymski
  • Antyk D

Dodaj cytat z książki Literatura rzymska: okres cyceroński