Mnemosyne. Rzecz o powinowactwie literatury i sztuk plastycznych

Tłumaczenie: Wojciech Jekiel
Seria: Klasyka Światowej Humanistyki
Wydawnictwo: słowo/obraz terytoria
Mnemosine. Parallelo tra la letteratura e le arti visive
sztuka

„Idea pokrewieństwa sztuk do tego stopnia zakorzeniła się w ludzkich umysłach od najdawniejszych czasów, że musi być w niej coś więcej i coś głębszego niż próżna spekulacja, coś, co z uporem wraca i nie daje się łatwo zignorować” – pisze na wstępie Mario Praz. Książka stanowi interesujące potraktowanie tradycyjnego tematu powinowactwa sztuk. Praz reprezentuje swoistą postawę metodologiczną, mianowicie poszukuje w obrębie literatury i sztuk plastycznych podobieństwa struktury, istniejącego niezależnie od zróżnicowanych środków wyrazu. Dając czytelnikowi nowoczesne ujęcie dwu sposobów widzenia i przedstawiania świata, wiąże je z szeroko zarysowanym materiałem porównawczym.

źródło opisu: terytoria.com.pl

źródło okładki: terytoria.com.pl