Klęska "Solidarności". Gniew i polityka w postkomunistycznej Europie

Okładka książki Klęska "Solidarności". Gniew i polityka w postkomunistycznej Europie
David Ost Wydawnictwo: Muza Seria: Spectrum reportaż
424 str. 7 godz. 4 min.
Kategoria:
reportaż
Seria:
Spectrum
Wydawnictwo:
Muza
Data wydania:
2007-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2007-01-01
Liczba stron:
424
Czas czytania
7 godz. 4 min.
Język:
polski
ISBN:
9788374951692
Tagi:
Europa Środkowo-wschodnia Polska Solidarność socjologia eseje szkice
Średnia ocen

                7,3 7,3 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,3 / 10
40 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
471
85

Na półkach:

Książkę polecił mi znajomy ze studiów, nie żałuje poświęconego jej czasu. Autor jest wybitnym naukowcem, analizującym przyczyny i skutki tytułowej klęski Solidarności tej przez duże oraz małe "S". Od początku autor stawia tezę, iż rok 1989 to zwycięstwo "S", lecz druzgocząca porażka robotników. Winą obarcza,liberalnych intelektualistów, którzy w sierpniu 1980 dochodzą do do wniosku, że teoretyczne rozważania na temat reformowania realnego socjalizmu to nic nieznaczące dyskusje, toczone w wąskich kręgach naukowców. O tyle o ile, od zarejestrowania OPZZ "S" przystąpienie i aktywny udział był dla nich dumą to po transformacji jest zgoła odmiennie.
Trudno opisywać tutaj treść, lub choćby najważniejsze wątki książki, jednakże nie można nie wspomnieć o nieudolności organizowania gniewu przez partie lewicowe, o sprytnej retoryce partii prawicowych, wykorzystujących niezadowolenie o podłożu gospodarczym, przekładających to na perswazje o charakterze narodowym, retnicznym czy tez religijnym.
Dlaczego jednak 1989 był tak istotny dla robotników? Otóż,po pierwsze oczywistym stało się,że kapitalizm kataklizmowy, który nastawał wygeneruje ogromne niezadowolenie społeczne oraz protesty przeciwko bezrobociu, które praktycznie rzecz biorąc wcześniej nie istniało.
Po drugie, elity, które wcześniej były bardzo silnie związane z oddolnym ruchem i charakteryzowały się, odpowiednim artykułowaniem interesów klasy robotniczej teraz odsuwały się od niego uważając go za zagrożenie przy wdrażaniu reform kapitalistycznych.
W książce, najbardziej podoba mi się przedstawienie 1993 roku kiedy to SLD wchodzi w koalicję z PSL i tworzy rząd. Wydawać by się mogło, że dojdzie do ogromnych protestów społecznych przeciwko znienawidzonym postkomunistom, jednak co dziwne i znaczące, dla osłabionego przecież ruchu robotniczego, rządy lewicy i ludowców przynoszą im więcej dobrego niż poprzednie 4 lata, kiedy to rządziły partie postsolidarnościowe.
Istnieje cała masa innych, istotnych zagadnień poruszanych przez Davida Osta, lecz nie chciałbym psuć lektury, zamierzającym się za nią zabrać.
Książkę oczywiście polecam wszystkim zainteresowanym pojęciami,prawicowości, lewicowości, a także mieszaniem się tych pojęć w sferze aksjologicznej i gospodarczej,a także tym którzy lubią historię najnowszą.
Dobra jak większość z tego wydawnictwa.

Książkę polecił mi znajomy ze studiów, nie żałuje poświęconego jej czasu. Autor jest wybitnym naukowcem, analizującym przyczyny i skutki tytułowej klęski Solidarności tej przez duże oraz małe "S". Od początku autor stawia tezę, iż rok 1989 to zwycięstwo "S", lecz druzgocząca porażka robotników. Winą obarcza,liberalnych intelektualistów, którzy w sierpniu 1980 dochodzą do do...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    133
  • Przeczytane
    52
  • Posiadam
    15
  • Historia
    4
  • Ulubione
    3
  • 2014
    2
  • Polityka
    2
  • Teraz czytam
    2
  • Posiadam - przeczytane (polityka)
    1
  • ZAKUPY
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Klęska "Solidarności". Gniew i polityka w postkomunistycznej Europie


Podobne książki

Przeczytaj także