Nadmiar widzialnego : fenomenologiczna interpretacja fotogeniczności

Tłumaczenie: Marian Leon Kalinowski
Seria: Fotografia
Wydawnictwo: słowo/obraz terytoria
Excès du visible : une approche phénoménologique de la photogénie

Fotografia widziana przez pryzmat myśli fenomenologicznej. Według autora wiarygodność obrazu fotograficznego wiąże się nie z jakąś wiedzą, ale z bezpośrednio danym naszym spojrzeniom nadmiarem widzialności, jako że „fotografia wyolbrzymia zewnętrzność”, „przylega do rzeczy”. Tak poprowadzone analizy służą autorowi do zrozumienia zmian sensu percepcji, wprowadzonych w ludzkie życie za sprawą fotografii, i pozwalają wskazać na możliwości, jakie fenomenologiczne podejście otwiera przed badaniem percepcji nowych środków przekazu.

Nagrody
Najpiękniejsza Książka Roku 2006