Borgiowie

Wydawnictwo: Książnica
historyczna

Inne wydania

Niewiele rodzin historia potraktowała gorzej od rodziny Borgiów. Z powodu swej deprawacji i przewrotności rzucili posępny cień na czasu, w których żyli, i stali się ich najbardziej kontrowersyjnymi i budzącymi odrazę bohaterami.

Shimik | 2015-12-08

Książka ta przedstawia losy rodu Borgiów. Jest tutaj opisany okres od chwili narodzin Rodrigo do śmierci Cesare i tego co się działo później z pozostałymi. Historia tego rodu została przypomniana w czasach obecnych głównie za sprawą gry komputerowej Assassin's Creed II. Jednak z gier też można się czegoś dowiedzieć:) Mario Puzo też przedstawił swoją wersję historii tej rodziny. Roberto Gervaso natomiast podszedł do sprawy w bardziej "historyczny" sposób, przedstawiając przede wszystkim fakty na temat wzmiankowanej rodziny. Sama książka jest napisana przystępnym językiem.

Joanne | 2012-06-09
Na półkach: Przeczytane, historia, 2012
Przeczytana: 09 czerwca 2012

Solidnie napisana książka- widać, że Roberto Gervaso to specjalista i miłośnik historii Włoch. Jednak ten fakt sprawił, że miejscami miałam problem ze zorientowaniem się w temacie. Niezliczona ilość imion i nazw miejscowości odrobinę mnie zniechęciła, bo nie znam tak dobrze dziejów Italii. Ale autor wybronił się tym, że podszedł do tematu osławionych Borgiów z rezerwą- nie formułował pochopnie opinii, tylko przytaczał zdania różnych historyków, by dopiero po gruntownej analizie dokonać sądu. Książka Roberta Gervaso pozwoliła mi zorientować się, które wydarzenia z serialu "The Borgias" są prawdziwe, a które tylko wzbogacają fabułę.

Elżbieta | 2015-11-11
Przeczytana: grudzień 2014

Przyznaję, że po tę książkę sięgnęłam po obejrzeniu telewizyjnego serialu. Tak prozaicznie chciałam dowiedzieć się więcej o fascynującej rodzinie Borgiów i oddzielić fakty od fantazji stworzonej na potrzeby widza. Spodziewałam się ciężkiej lektury z mnóstwem dat, nazwisk, czy łacińskich cytatów, tymczasem bardzo przyjemnie się rozczarowałam. Książka Roberta Gervaso napisana jest językiem bardzo przystępnym, autor znakomicie wprowadza nas w realia poprzedzające pontyfikat Aleksandra VI, a także umiejętnie i z wyczuciem formułuje sądy o poszczególnych członkach rodziny Borgiów. Wielokrotnie przytacza cytaty z prac innych historyków, rzetelnie informuje, które z tych tez mają poparcie w udowodnionych faktach historycznych, a które pozostaną najpewniej już na zawsze w sferze hipotez. Nawet jeśli niekiedy sam jest zgoła odmiennego zdania niż jego koledzy po fachu, to uczciwie informuje, że na poparcie swoich teorii również nie ma dowodów.
Rodrigo Borgia w tej książce, to nie...

Danielsson | 2015-04-28
Przeczytana: 24 kwietnia 2015

Świetna książka historyczna. Nie nudziła i dodatkowo można dowiedzieć się wielu interesujących faktów. Wszystko podane w lekki sposób, nie zabrakło również oceny dokonanej przez samego autora. Must-read dla każdego zainteresowanego sprawą rodziny Borgiów.

konrad | 2015-02-11
Przeczytana: luty 2015

Książka dla pasjonatów historii, zwłaszcza włoskiego odrodzenia oraz zaintrygowanych rodem Borgiów. Ja sięgnąłem po książkę, ponieważ chciałem zweryfikować i dowiedzieć się więcej o Borgiach, których poznałem oglądając serial.
Książka daje zupełnie inne światło, ponieważ jest popularno-naukowa i odzwierciedla na tyle, ile jest to możliwe rzetelnie realia, czego oczywiście scenariusz filmu nie gwarantuje.
Warto sięgnąć, ale trzeba być nastawionym, że nie jest to łatwa opowieść, bo jest ona pełna faktów, postaci, dat itd. Co jest jej niezmiernym atutem by poznać prawdziwe oblicze rodu Borgiów.

AshEater | 2014-09-23

Świetnie i przystępnie dla czytelnika napisana historia rodziny Borgiów. Chwilami miałam problem z "połapaniem" się kto jest gim w gąszczu włoskich i łacińskich imion i nazw miast, ale muszę przyznać, że książkę czytało się jednym tchem.

Fascynacja rodem Borgiów pojawiła się u mnie wraz z obejrzeniem serialu "The Borgias" i ta książka pozwoliła mi usystematyzować pewne fakty i dojść do historycznej prawdy w paru kwestiach.

Shetani | 2013-01-17

Rodzina Borgiów budziła spore kontrowersje za czasów swojego panowania. Jednak nie tylko wtedy. Do tej pory wielu historyków sprzecza się, co do tej „pierwszej rodziny mafijnej”, jak nazwał ich pisarz Mario Puzo. Pojawiają się sprzeczności, tajemnice i niedopowiedzenia. Skąd tak naprawdę wzięli się Borgiowie, czym wzbudzali nienawiść, ale zarazem respekt i na czym polegał ich sekret? Jeśli chcecie się co nieco o nich dowiedzieć, to książka Roberto Gervaso będzie dla Was idealna.

Ród Borgiów fascynował mnie odkąd tylko pamiętam. Sama do końca nie jestem w stanie określić dlaczego, ale zawsze było w nich coś, co przyciągało moją uwagę. Właśnie z tego powodu ta książka trafiła w moje ręce, bo jakże mogłabym przejść obojętnie obok pozycji, która dotyczy czegoś, na co mój mózg reaguje jednoznacznie?

Uprzedzam wszystkich, którzy myślą, że będzie to lektura lekka i prosta, bo nie będzie. Nie jest to powieść, raczej książka dokumentalna, a z pewnością historyczna. Takie książki zazwyczaj...

Elvis7 | 2016-10-19
Przeczytana: wrzesień 2016

Borgiowie wydawać by się mogło, że to mafijna rodzina, która objawiła się w swojej epoce za sprawą wehikułu czasu. Książka ta pokazuje jak wielką wartością jest rodzina, która jest w stanie sprawić, że jedna osoba "pociąga" za wszystkie sznurki władzy. Historia Włoch oraz wpleciony w nią okres pontyfikatu Aleksandra VI to okres bardzo gorący a przez to ciekawy.
Książka otwiera oczy na wiele aspektów w historii Europy. Zdecydowanie polecam.

pia | 2013-07-19
Przeczytana: 19 lipca 2013

Poznanie historii Borgiów zajęło mi prawie pół roku. Nie dlatego że książka jest zła (bo nie jest), ale dlatego że jest popularnonaukowa. Takie mi, jak widać, wchodzą bardzo powoli.

Zaczęłam jakoś w lutym. Zaczęłam czytać o przepychankach na papieskim tronie i z telewizora usłyszałam o abdykacji Benedykta. Zdarza się.

Najbardziej podoba mi się nieplotkarskość książki. Bez szukania sensacji, na chłodno i dość obiektywnie (jakoś udało mi się połapać w tych wszystkich nazwiskach). Jak dla mnie - solidnie.

Nie mam pojęcia, jaką wartość naukową mają Borgiowie, ile w tym suchego zebrania faktów, a ile nowej myśli, ale - taki sposób pisania książek historycznych trafia do mnie całkowicie. Nie pochłonął mnie, ale zainteresował tematem i dał o nim (chyba nie takie znowu małe) pojęcie, a tyle mi zupełnie wystarcza i całkiem mocno bawi.

Radek | 2015-08-01
Przeczytana: 26 lipca 2015

Zdecydowanie lepsza książka o Borgiach niż ta napisana przez Puzo.