Hawajskie alibi

Here Today, Gone to Maui
carol snow
literatura piękna
Ag2S

Kolejna powieść autorki "Wyjątkowego depozytu", znanej już polskim czytelniczkom mistrzyni zawikłanej intrygi i inteligentnego dowcipu. Kiedy nowy chłopak Jane zaprasza ją na tydzień do luksusowego hotelu na Hawajach, dziewczyna jest w siódmym niebie. Strasznie się denerwuje, czy zdąży na samolot, czy nie zgubi bagażu – ale w życiu nie podejrzewa, że może zgubić chłopaka. Wakacje zapowiadają...

Wakacje zapowiadają się rajsko - ale raj przyciąga kłopoty. Jimmy idzie nurkować i nie wraca. Policja podejrzewa, że utonął, a dla Jane oznacza to kłopoty – i to zupełnie inne, niż sobie można wyobrazić.

źródło opisu: Wydawnictwo Media Rodzina, 2014

źródło okładki: http://mediarodzina.pl/

Oficjalna recenzja
mantra książek: 2422

Maui, neurotyczna Jane i zaginiony kochanek

Jane Shea jest zawsze świetnie zorganizowana – uwielbia listy i skrupulatne planowanie. Kiedy więc jej chłopak Jimmy zaprasza ją na fantastyczne wczasy na Hawajach na wyspie Maui, opracowuje z niezwykłą starannością plan całego pobytu. Jimmy, nieziemsko przystojny właściciel rozwijającej się firmy produkującej oryginalne pianki i skafandry dla nurków, aktualnie pracuje jako kelner, by wspierać rozwój interesu. Ma właściwie odwrotne podejście do życia – kocha spontaniczność i rzadko jego plany układają się w przewidywalny schemat.

Kiedy szczęśliwa para dociera na wyspę, na miejscu okazuje się, że rezerwacja pokoju w ekskluzywnym hotelu gdzieś się zawieruszyła. Przenoszą się więc do taniego motelu. Jimmy znika w celu załatwienia interesów firmowych. Podczas pewnej nurkowej wyprawy nie wypływa na powierzchnię. Przerażona Jane zawiadamia różne służby, chcąc odnaleźć ukochanego. Jednak ani ciała, ani żywego Jimmy'ego nigdzie nie ma. Podczas śledztwa na jaw wypływają pewne zaskakujące fakty i wtedy akcja na dobre się rozkręca.

Zawirowania fabuły dają dużo satysfakcji podczas czytania, bo podejrzenia co do dalszego jej przebiegu zazwyczaj okazują się fałszywe (przynajmniej moje). To interesująca lektura, doskonała na długie podróże czy letnie wygrzewanie się na słońcu. W porównaniu do innych książek z serii „Gorzka czekolada” nieco ustępuje im w poziomie, ale wciąż jest to przyjemna rozrywka ze sporą dawką nieprzewidywalności. Dodatkową zaletą jest interesująca kreacja głównej bohaterki, której neurotyczność i chęć poukładania wszystkiego niezwykle kontrastuje z sytuacją, w której niespodziewanie się znajduje. No i jak przystało na Hawaje, będzie taniec hula i drinki z palemką. Warto też zwrócić uwagę na opisy różnych lokalizacji na wyspie Maui – brawo dla autorki za przybliżenie czytelnikom lokalnych atrakcji i typowych hawajskich smakołyków. Carol Snow zainteresowała mnie swoją prozą i pracą nad szczegółami książki, chętnie sięgnę po więcej powieści jej autorstwa.

Anna Kaczmarczyk

alokazja | 2018-08-21
Przeczytana: 21 sierpnia 2018

Miały być wakacje życia, ale wszystko co może pójść źle idzie źle. Gdy wydaje nam się, że sytuacja została wyjaśniona wychodzi na jaw kolejny fakt i okazuje się, że może być jeszcze gorzej.
W sumie przyjemna lektura, choć fragmenty dotyczące działań mediów są dla przerażające - to stalking w czystej postaci.
Tytuł niekoniecznie przystaje do treści.

ania18ania | 2018-06-28
Przeczytana: 27 czerwca 2018

Główna bohaterka to jakaś porażka! W ogóle książka niewiarygodna, irytująca i NIE polecam nawet dla zabicia czasu.

Ynka | 2018-01-24
Przeczytana: 23 stycznia 2018

Lektura lekka, łatwa i przyjemna, ale na wysokim poziomie. Napisana z niewymuszonym humorem, momentami trochę abstrakcyjnym - czyli tak jak lubię - i naprawdę można się pośmiać. Zaczyna się dość ciekawie, a z każdą kolejną stroną... robi się coraz bardziej interesująco :) Nieoczekiwane zwroty akcji, świetni bohaterowie, no i ta narracja - jest dowcipnie, ironicznie, zabawnie.
Opis z tyłu nie przekonałby mnie do sięgnięcia po tę książkę... ale przekonał mnie jej fragment - cytat zamieszczony na wewnętrzne stronie okładki. I dobrze :)

PS. Zastanawiam się jedynie, czemu oryginalny tytuł "Here today, gone to Maui" przetłumaczono jako "Hawajskie alibi"... można było wymyślić coś bliższego oryginałowi i bardziej chwytliwego.

Aine | 2017-09-24
Na półkach: Przeczytane, Pod hasłem, Kindle
Przeczytana: 19 sierpnia 2017

Bohaterka powieści Hawajskie alibi szykuje się na wymarzone wakacje z chłopakiem. Obsesyjnie dążąca do porządku, uwielbiająca wszelkie listy spraw do załatwienia, czy rzeczy do zabrania, Jane przewiduje tysiąc problemów, które mogą jej uniemożliwić wyjazd. Nie przypuszcza jednak, że kłopoty mogą dopaść ją dopiero po wylądowaniu na Maui...

Okazuje się, że zamiast w luksusowym hotelu będzie zmuszona zamieszkać w podrzędnym pensjonacie, a jej chłopak Jimmy zdecydowanie nie spędza z nią tyle czasu ile powinien, znikając w sprawach służbowych. Mimo wszystko Hawaje to Hawaje - może być romantycznie, nawet jeśli trzeba pokonać trochę większy dystans, by dojść na plażę, a kupiona w markecie maska do nurkowania przecieka.

Jane jest zdecydowana cieszyć się wakacjami, nawet jeśli nie wszystko jest tak, jak sobie wymarzyła. Trudno jednak beztrosko korzystać z urlopu, gdy twój chłopak idzie nurkować i nie wraca. Wszystko wskazuje na to, że Jimmy utonął, a to dopiero początek kłopotów...

Maggie | 2016-10-09
Przeczytana: 09 października 2016

W opisie książki dowiadujemy się, że Jimmy nagle znika. Stąd dopóki nie doszłam do tego momentu w książce, to nie potrafiłam cieszyć się akcją. Jak już zniknął, to zaczęło się spokojne czytanie :)
Ot taka lekka lektura na wakacje lub na ich miłe wspomnienie.

no_won | 2016-08-22
Przeczytana: 22 sierpnia 2016

Jak już ktoś wspomniał, idealna na plażę. Dla mnie osobiście trochę zbyt miałka momentami, ale to być może a nawet na pewno maniera pani autorki, skażonej wykształceniem psychologicznym i wstawkami rodem z tzw. czasopism kobiecych. Jednak, a może nade wszystko, pomimo niezbyt przemawiającego do mnie stylu, książkę czyta się fajnie i jest po prostu relaksująca. Na plażę, czy oderwanie się od obecnych trosk, polecam.

Aniołeczek | 2016-08-07

Nie wiem co o niej sadze. na początku była nudnawa, potem nieco podkręciła tempo ale dla mnie to nie było do końca to. Ja bym inaczej zakończyła tę historię.

Maromira | 2016-05-22
Przeczytana: 21 maja 2016

Teoretycznie tylko takie czytadło na jedno popołudnie. W praktyce autorka bardzo szybko zbacza z pomysłu, który mógł stać się na nieszczęście osią fabuły, mianowicie z "jak to kobieta nie potrafi się wybrać na tydzień na wakacje z facetem, który jej się podoba bez wkurzania wszystkich czytelników". Miły ni to kryminał, ni to romans, ni to satyra o blaskach i cieniach "pięciu minut sławy" i o hipokryzji ludzi.

Damian Rakowski | 2016-05-20
Przeczytana: 20 maja 2016