O wojnie

Wydawnictwo: Mireki
historyczna

Inne wydania

Nie w pełni bohaterski życiorys Clausewitza w niczym nie przeszkodził jego pośmiertnej karierze. Pruski filozof wojny stał się jednym z najbardziej popularnych teoretyków strategii w dziejach świata. ?O wojnie doczekało się niezliczonych tłumaczeń na wiele języków i jest światowym bestsellerem. Trudno o kurs menedżerski, na którym nie powoływano by się na tę księgę. Ale trudno też o inną pozycję tak często cytowaną przez ludzi, którzy jej nigdy nie czytali. Niemniej teorię Clausewitza wykłada się jako przedmiot obowiązkowy nie tylko w akademiach wojskowych, ale także w wielu szkołach menedżerskich, m.in. na Harvardzie..

veinylover | 2016-12-02
Przeczytana: 02 grudnia 2016

Miałem do czynienia z tą książką w wersji audiobooka.
Czytał, znakomicie - Jakub Urlich.
Trzeba przyznać, że ciężka to cegła i ilość informacji wypływających z każdego zdania jest tak duża, jakby to była skondensowana ściąga do jakiegoś egzaminu.
Byłbym zarozumialcem, gdybym powiedział, że z tej książki skompilowałem wszystko.
Może za dziesiątym odsłuchaniem udałoby mi się przyswoić z tego jakieś 5%. Zawiłe to rozważania...
Chyba nie mam wojennych talentów..
Na końcu autor zastanawia się, jak dokopać Francji przy użyciu sił niemieckich+austriackich+holenderskich+angielskich i zdaniem autora jest to realne, ale przy złym zabraniu się za to można ponieść klęskę. Jakimże to mocarstwem musiała być wówczas Francja!
I wojna światowa złamała kręgosłup moralny Francji, o czym pisze w swoich pamiętnikach wojennych de Gaulle i było to widoczne podczas II wojny i jest widoczne do dziś. Z drugiej strony ja odnoszę wrażenie, że II wojna złamała kręgosłup Niemiec. Dwa największe mocarstwa Europy...

Ksawery Szaniawski | 2012-03-13
Przeczytana: wrzesień 2012

Czytam ją z przerwami ponad rok, nie dlatego, że jest nieciekawa, tylko żeby się nią upajać, cieszyć, analizować, szukać analogii w życiu codziennym. Często wracam do wcześniej przeczytanych rozdziałów. Klasyka uniwersalnej myśli wojskowej, którą z łatowścią można stosować w różnych aspektach życia zawodowego jak i prywatnego.

Paweł | 2014-03-31
Przeczytana: 01 stycznia 2011

Książka inna niż reszta o tej tematyce.
Skoda że autorowi nie dane było jej dokończyć.
Rozważania z perspektywy pruskiego oficera.
Warto ja przeczytać by uzupełnić lub odświeżyć swoją wiedzę na temat strategii i taktyki.
Książka ta wymaga jednak nieco więcej skupienia i chęci niż inne a także znacznie więcej czasu.
Polecam wytrwałym i ciekawym.
Tym bardziej że kilkanaście spostrzeżeń autora są niezwykłe i niespotykane, a aktualnie stanowią podstawę wielu działań i decyzji.

Empek | 2016-02-20

Cała książka jest szkołą realnego pragmatyzmu, odziera z etosu wojnę jako starcie dobra i zła, walki o honor do ostatniej kropli krwi. Wychodzi z założenia że, wojna to świadome narzędzie polityki i powinno być w pełni racjonalne. Opisuje cechy dobrego dowódcy, prawdy uniwersalne prowadzące do wygrania wojny, dużo przykładów bitew, opisuje zarówno strategie jak i taktykę. Wiele idei można zastosować jako wskazówki w codziennym życiu. Polecam.

Rivman | 2014-12-16

W swoim księgozbiorze posiadam dwa przekłady dzieła Clausewitza. Pierwsze - wydawnictwa Mireki, drugie - Wydawnictwa HELION. Obecnie czytam to pierwsze. Gdyby nie Sztuka wojenna Sun Zi wydawnictwa vis-a-vis/Etiuda, nie wiedziałbym o pruskim generale. W końcu zabrałem suę za czytanie. Połączyłem więc studium Sztuki wojny z O wojnie. Polecam lekturę tej książku pasjonatom strategii.

Logun | 2014-04-26

Jedna z najważniejszych książek teorii wojskowości. Czyta się jednak dosyć ciężko, a i niektóre z twierdzeń nie mają już racji bytu. Zwłaszcza te które umieścił w dygresji odnośnie Polski.

Andrzej Ponikło | 2012-11-08

Po prostu genialna.