Opis obyczajów za panowania Augusta III Tom 1

Wydawnictwo: Zakład Narodowy im. Ossolińskich
historyczna

Lubo nie masz nic nowego pod słońcem, jak powiedział Salomon, jednakowoż rzeczy na świecie, odmieniając się ustawicznie według przepisanego im od twórcy prawa i za koleją jedne po drugich następując, nowymi być się zdają, chociaż już dawniej były. rozpoczął swe monumentalne dzieło ksiądz Jędrzej. Żywy język, saskie obyczaje, barwne postaci, sarmacka Polska u progu utraty niepodległości.

Wojciech Gołębiewski | 2016-07-27
Przeczytana: 26 lipca 2016

Jędrzej Kitowicz (1727/8 – 1804) - polski ksiądz, historyk i pamiętnikarz, o którym w Wikipedii jest napisane:
"...Jest autorem dwóch niedokończonych dzieł, które pisał w Rzeczycy prawdopodobnie na podstawie wcześniejszych notatek i obserwacji Trybunałów w Piotrkowie. 'Opis obyczajów za panowania Augusta III' był pierwszą próbą syntetycznego ujęcia obyczajowości epoki saskiej w Polsce; 'Pamiętniki, czyli Historia polska' (częściowo wydane być może w wersji zniekształconej przez wydawcę w 1840, w całości w 1971) stanowiły kronikę lat 1743-1798, ze szczególnym uwzględnieniem konfederacji barskiej. Prace Kitowicza, szczególnie 'Opis obyczajów...', mają zarówno wartość literacką, jak i historyczną. Jego sądy o czasach mu współczesnych były bardzo krytyczne i bardzo bogate w szczegóły..."

Tytułowe "za panowania Augusta III" tzn w latach 1733 – 1763, kiedy to królem Polski był August III Sas (1696 - 1763), syn Augusta II z saskiej dynastii...

EmaxDomina | 2013-10-05

Jeśli ktoś da radę przebrnąć przez meandry staropolszczyzny będzie miał ubaw przy czytaniu każdej strony. Rzeczpospolita Kitowicza - kraj opojów, obiboków, awanturników, sejmików odbywanych tylko dla towarzyskich korzyści, przekupnych sądów, niekończących się uczt, pojedynków, studenckich psot,dewotek wszelkiej maści. Kitowicz był wspaniałym, bardzo czujnym obserwatoreem swojej epoki, miał też okazję przyglądać się wielu osobistościom Rzeczpospolitej połowy XVIII wieku i miał niezwykły dar i ogromną cierpliwość, żeby to wszystko opisać. Poza przyjemnością czytania jego dzieła trzeba tez pamietać, że jest to bogate źródło wiedzy o tamtych czasach. I nie opuszcza mnie myśl, że gdyby Kitowicz żył dzisiaj wśród nas, to o swoich rodakach i Rzeczpospolitej napisałby prawie to samo, o czym najdobitniej niech świadczy pierwsze zdanie z "Opisu obyczajów": "Najpierwsza wiara w Polszcze panująca była za Augusta III i jest dotychczas, acz ozięblejsza, katolicka rzymska" :-)

Lady_B | 2010-07-27

Doskonałe źródło historyczne przedstawiające obraz obyczajów polskich w czasach współczesnych autorowi.

Lenkaite | 2013-01-31
Przeczytana: listopad 2006

Niezrównany ks. Kitowicz... natknęłam się na książkę podczas pisania pracy licencjackiej i nie wyobrażałam sobie później, by nie skorzystać z tego żywego źródła również przy szlacheckiej magisterce:)) Wielokrotnie cytowany ksiądz Jędrzej na stałe zapisał się w tradycji obyczajowości polskiej.

pulcinella | 2010-10-16
Przeczytana: październik 2010

Nie czytało mi się łatwo, zwłaszcza że nie wszystkie rozdziały dotyczyły zagadnień dla mnie interesujących, np. o XVIII-wiecznej palestrze. Ale już rozdział o wychowaniu dzieci - niezwykle zajmujący:)

olicaDiablica | 2010-08-24

zdarzały się fragmenty bardzo ciekawe, jak również i te które są kompletnie niezrozumiałe dla współczesnego polaka

yorick | 2016-10-01
Przeczytana: 16 października 2016