Połtawa 1709

Seria: Historyczne Bitwy
Wydawnictwo: Bellona
historia

Nota wydawcy:
Bitwa pod Połtawą, stoczona 8 lipca 1709 roku, stanowiła przełom w wielkiej wojnie północnej. Złożona z 26 tys. żołnierzy armia szwedzka Karola XII, wspierana przez kilka tysięcy Kozaków Iwana Mazepy i Zaporożców, została rozbita przez niemal dwukrotnie większą armię Piotra Wielkiego. Szwedzi i ich sojusznicy ponieśli dotkliwe straty.

Getos | 2016-03-13
Przeczytana: 12 marca 2016

I znów ten sam problem jeżeli chodzi o serię "Historyczne Bitwy" z wydawnictwa Bellona, a mianowicie mamy monografię bitwy, która o samej bitwie opowiada na zaledwie kilku stronach. Książka autorstwa Władysława Serczyka to tak na prawdę opis konfliktu jakim była wojna północna toczona w latach 1700-1721. W normalnej monografii takiej bitwy, opis źródeł konfliktu który do niej doprowadził by się znalazł, ale nie może on stanowić 95% książki, zaś sama bitwa 5%. Na końcu książki mamy mapkę dot. bitwy, ale cóż z tego, jak w książce ciężko znaleźć szczegółowy opis tej batalii. Mamy za to rozbudowane tło polityczne, mamy opis stosunków jakie panowały wówczas w Polsce z rozgrywką o władzę między wspieranym przez Szwedów Leszczyńskim, a sprzyjającym Rosji Augustem II. Mamy rozbudowany wątek ukraiński z podkreśleniem roli Mazepy w walce o niepodległość swojego kraju (przechodzenie z obozu rosyjskiego do szwedzkiego i ogromna kara jaka spotkała kozaków z tego tytułu). Mamy również pokazane...

Piotr | 2015-02-06
Na półkach: Historia, 2015, Przeczytane
Przeczytana: 06 lutego 2015

Synteza dobra nawet bardzo dobra. Choć opis samej batalii Połtawskiej za ubogi co jest notabene częste w tej serii nie mniej co mnie bardzo pozytywnie zaskoczyło wątek polski został należycie rozwinięty. Jeśli do czegoś jeszcze można się przyczepić to trochę nieczytelne mapki taktyczne.

AreQ | 2015-03-30

Ten człowiek był promotorem mojej pracy magisterskiej. Wspaniała osoba, szkoda że już od nas odszedł:( Jego książki są wybitne. Polecam

BeArcik | 2012-09-07
Przeczytana: 06 września 2012

Ciężko mi sklecić odpowiednio obiektywną opinię, jako że historia polityczno-taktyczna średnio mnie interesuje, a jednak takiej właśnie należy oczekiwać od książki poświęconej konkretnej bitwie. Z tego też względu lektura nie była dla mnie szczególnie porywającą a li i jedynie wartościową pod względem informacyjnym. Autor zdecydowanie dokładnie zbadał temat zanim przystąpił do pisania, dając nam dzięki temu wyczerpujące opracowanie - zawiera bowiem nie tylko opis bitwy, ale przede wszystkim genezę całej wojny, jej przebieg, sprawę Mazepy, dążenia do zawarcia pokoju oraz skutki jakie wojna północna pozostawiła w Rosji. Język, jakim książkę napisano, nie wyróżnia się nie wiadomo jak wyszukanym, charakterystycznym stylem, jest raczej po prostu rzeczowy. Należy być jednak przygotowanym na inny sposób pomijania części tekstu w cytatach, niż ten, do którego współczesny czytelnik przywykł - jest to tylko wielokropek, bez nawiasu kwadratowego. Spodziewałam się, że lektura, przez swoją...

Slawinio | 2016-11-24
Watcher | 2016-07-18