Syberyjski szlak

Seria: Z nieludzkiej ziemi
Wydawnictwo: Norbertinum
animka227

Przedmowa: Barbara i Tadeusz Kołacińscy Wstrząsające świadectwo, kreślące obraz 5 lat zsyłki (1941-1946) Marii Nalepińskiej i jej siedmiorga dzieci w wieku od 6 tygodni do 16 lat. Autor wspomnień w chwili aresztowania był 15-letnim chłopcem: w jego już ukształtowanej świadomości zachował się więc obraz wypełniony szczegółami zdarzeń i towarzyszących im przeżyć: długie lata tułaczki i...

Przedmowa: Barbara i Tadeusz Kołacińscy

Wstrząsające świadectwo, kreślące obraz 5 lat zsyłki (1941-1946) Marii Nalepińskiej i jej siedmiorga dzieci w wieku od 6 tygodni do 16 lat. Autor wspomnień w chwili aresztowania był 15-letnim chłopcem: w jego już ukształtowanej świadomości zachował się więc obraz wypełniony szczegółami zdarzeń i towarzyszących im przeżyć: długie lata tułaczki i wyczerpującej pracy w skrajnie trudnych warunkach okolic Nowosybirska, Tomska i stepów nad Donem. Heroiczna walka o przetrwanie, a także wbrew wszelkim zdarzeniom podtrzymywana nadzieja na odzyskanie wolności i powrót do ojczyzny pozwoliły rodzinie zachować się przy życiu i w efekcie historycznych ustaleń powrócić do rodzinnego gniazda. Wspomnienia Autora z okresu wstąpienia do wojska uzupełnione zostały relacjami rodzeństwa, które rozproszone w poszukiwaniu sposobów na przetrwanie, dało niezwykle ciekawe i przejmujące świadectwo „dziecięcej” zsyłki.

Data wydania 2002 lub 2004? W książce, którą wypożyczyłam jest 2002 rok.

źródło opisu: http://www.norbertinum.pl/k-01serie.php#serieznieludzk

źródło okładki: http://www.norbertinum.pl/k-01serie.php#serieznieludzk

Dariusz | 2016-11-14
Przeczytana: 13 listopada 2016

Tragiczny los rodziny matki i siedmiorga dzieci, którzy zostali zesłani na Syberię. Poniżenie i nie ludzkie traktowanie ciężka praca i i straszne warunki życia. Polacy jak bydło byli transportowani na Syberię i pozostawieni własnemu losowi. Wielu nie udało się powrócić do ojczyzny pozostali na obcej ziemi bez grobu i pamięci. Bohaterowie rodzina Nalepińskich wróciła do ojczyzny, ale ślady Syberii pozostają w pamięci i na ciele. Wielu światków tamtych wydarzeń już nie ma pozostają książki, które powinni sięgać młodzież by zrozumieć co przeżyli dziadkowie. Komunizm był ustrojem bardzo tragicznym dla Polaków złym i chorym.
Warto sięgać i czytać po książki z tamtych czasów. Kto nie przeżył Syberii to nie zrozumie tak samo wojny, głodu.

animka227 | 2014-05-03
Przeczytana: 29 kwietnia 2014

Tą książkę również wybrałam do prezentacji maturalnej. To bardzo cenne świadectwo życia kołchozowego matki wraz z siedmiorgiem dzieci. Myślę, że nie ma się co rozpisywać, takie książki są bezdyskusyjnymi dowodami na ludzkie tragedie ubiegłego wieku. Polecam.

Divian | 2018-04-11
Przeczytana: 20 kwietnia 2018