Wielkie zagadki przeszłości. Eksperci ujawniają kulisy wydarzeń historycznych

Okładka książki Wielkie zagadki przeszłości. Eksperci ujawniają kulisy wydarzeń historycznych praca zbiorowa
praca zbiorowa Wydawnictwo: Reader's Digest reportaż
reportaż
Wie geschah es wirklich?
Reader's Digest
1996-01-01
1996-01-01
Piotr Art, Roman Palewicz, Małgorzata Brenner, Tomasz Komornicki, Marek Lipski, Kazimierz Pacuski, Aleksandra Płażewska, Tomasz Popielicki, Elżbieta Rutkowska
zagadki historia przeszłość tajemnice

Książka mojego dzieciństwa. Kilkadziesiąt opowiadań o tajemniczych zaginięciach, niewyjaśnionych śmierciach, tajemniczych postaciach, półprawdziwych legendach, pytaniach bez odpowiedzi, fatalnych pomyłkach oraz zdarzeniach co do których nie wiadomo czy główni bohaterowie byli winni czy nie. Sporo zdjęć, rycin i tabel które znakomicie uzupełniają treść samej książki. Masa historycznych ciekawostek. Warto poczytać.

Zagadki polityczne i wojenne totalnie mnie grzały. Najbardziej podobała mi się historia o Titaniku; chociaż jest znana, to z tej książki można poznać wiele filmowych w swym charakterze szczegółów.
Część historii z tej książki jest już rozwiązana; o Casparze Hauserze, wnuku Marii Antoniny oraz rozstrzelanej rodzinie, których wszystkie ciała członków ostatecznie zostały odnalezione w miejscu egzekucji. Kto wie, może więcej historii jest już rozwiązana, ja znalazłam trzy.

Zagadki ,zagadki zagadki...te zamieszczone w książce są wręcz rewelacyjne. Przybliżone jest niemal wszystko co niewyjaśnione na tym świecie od czasu krucjat po czasy współczese. Czyemu tylko 8 gwiazdek ? Te dwie brakujące gwiazdki to przedewszystkim za dużo...MOżna by spokojnie powywalać kilka historii jak np Titanic ,czy zamach w Sarajewie w 1914 ,a zamiast tego poszerzyć te ciekawsze juz zamieszczone. Druga negatywna sprawa to powtarzające się motywy ,przykładowo jest Motyw Romea i Julii ,a potem temat samej postaci W. Szekspira ,w którym pojawiają się juz poprzednio urzyte zdania. Mimo to i tak na +.

Książka jest niesamowita. Jedyna,która sprawia,że zagadnienia historyczne czytam z zapartym tchem! Regularnie do niej powracam i za każdym razem znajduję nowe interesujące rzeczy, na które wcześniej nie zwróciłam uwagi. Polecam fanom historii ale również i laikom w tym temacie ;)

Choć historia jest w szkołach jednym z najbardziej znienawidzonych - zaraz po matematyce - przedmiotów, i powszechnie uważana jest przez uczniów za nudną oraz niepotrzebną, "Wielkie zagadki przeszłości" mogą raz na zawsze zmienić ten stan rzeczy. Z lekcji historii wyniosłam jedynie parę nazwisk, dat i miejscowości. Słowem, ogrom suchych faktów, które nikogo nie byłyby w stanie zainspirować czy w jakimkolwiek stopniu zaciekawić.

Miałam jednak to szczęście, że w przeciwieństwie do rówieśników poznałam zupełnie inne oblicze historii, pełne nieprawdopodobnych zbiegów okoliczności, zwrotów akcji i ekscentrycznych osobowości, o których podręczniki milczą jak zaklęte. Pierwszą książką, która mi to wszystko uświadomiła, były właśnie "Wielkie zagadki przeszłości".

Forma długich esejów historycznych może z początku odstraszyć potencjalnego czytelnika, ale już jedno zagłębienie się w treść książki rozwieje wszelkie wątpliwości. Bogato ilustrowane wydanie zainteresuje zarówno małoletniego poszukiwacza przygód, jak i dorosłego amatora tajemnic przeszłości.

Zatem jeżeli kiedykolwiek poczułeś, że historia jaką znasz ze szkoły jest całkowicie pozbawiona pierwiastka ludzkiego i nie zaspokaja twojej ciekawości, mogę z czystym sumieniem polecić Ci lekturę "Wielkich zagadek przeszłości". I jeszcze zagwarantować, że oprócz rodowych sreber i zegarka pradziadka, także tę książkę będziesz chciał przekazać swojemu dziecku.

Doskonały inspirator do polubienia historii !

Doskonały inspirator do polubienia historii !

Wspaniała dla wielbicieli tajemnic oraz do zainteresowania kogoś historią. Książka piękna pod względem graficznym, interesująca pod kątem merytorycznym.

Ciekawe historie opatrzone dużą ilością rycin. Bardzo ciekawa książka.

Ciekawe historie opatrzone dużą ilością rycin. Bardzo ciekawa książka.

Historia pełna jest tajemnic i zagadek, faktów i domysłów, szlachetnych postaci i czarnych charakterów...
Porywająca lektura!

Porywająca lektura!

Zaczytywałam się w tych historiach, niektóre poruszały mnie do tego stopnia, że sięgałam po inne źródła.

• Historyczne
  • Domowa biblioteczka