Kryptonim „Kawki”

Okładka książki Kryptonim „Kawki” Ken Follett
Okładka książki Kryptonim „Kawki”
Ken Follett Wydawnictwo: Albatros kryminał, sensacja, thriller
Jackdaws
Albatros
2002-01-01
2002-01-01
Witold Nowakowski, Jacek Manicki
1944 ruch oporu SOE Francja okupacja Reims łączność dywersja kontrwywiad II wojna światowa

Powieści Folleta zawsze dają gwarancję że będzie się dało to czytać ;)))ciekawy temat kobiet szpiegów , świetne ukazanie akcji z dwóch punktów widzenia no i gra w kotka i myszkę między dwoma wrogami. Trochę niepotrzebne miłosne wstawki , choć człowiek i na wojnie nie jest wolny od uczuć no i groźba nieuchronnej śmierci powoduje brak zahamowań dotyczacych wierności małżeńskiej czy zauroczenia osoba tej samej płci.

Baby Awendżersy pod koniec II Wojny! Albo nie: Babska Parszywa Dwunastka, ale w sumie było ich 7! Albo nie: Allo, Allo, ale na poważnie! Albo nie: 6 samurajek i 1 samuraj! Albo jeszcze inaczej: Ołszyn's Eleven, a w zasadzie to Flick's Seven!

Ok, żarty żartami, ale tak na poważnie, to jest zaskakująco lepsza powieść autora. Tak, tak, wrzuca parę zbędnych momentów cimcirimci, bo zboczony dziadek nie byłby sobą, ale jak już się akcja rozkręca, to na pełnej kurtyzanie.
Bardzo przypadła mi do gustu postać złoczyńcy, choć przyznam, że z tyłu głowy miałem skojarzenia z Hansem Landą u Tarantino.

Najbardziej mnie poruszyła ta niepewność o drugą osobę. Wysyłasz kogoś na wojnę a moze już się nie zobaczycie. Coś strasznego i trudnego do wyobrażenia. To była fikcja ale takie sytuacje były i myślę sobie ile to stresu było i jacy odważni musieli być ci ludzie. Do tego oczywiście dodać trzeba warunki w jakich musieli żyć. My naprawdę żyjemy teraz w super czasach.

Ciekawa fabuła, dużo zwrotów akcji, ciekawe zakończenie, bardzo dobrze się czyta.

Na minus - niewielki kontekst historyczny oraz - jak dla mnie- nieco sztuczne niektóre postacie. Pomimo tych zastrzeżeń, bardzo fajna książka.

Szczerze, to męczyłam się trochę chcąc doczytać do końca.
Na plus:
+dobrze przedstawione zagrywki szpiegowskie, wojna wywiadów i tarcia wewnętrzne
+promowanie i próba upamiętnienia zasług kobiet w akcjach II WŚ

Na minus:
- niektóre tytułowe "Kawki" są mało dopracowane i zaprezentowane, przez co ciężko jest im kibicować
- akcja dość długo się rozwija i nie jest tak dynamiczna jakbym ja osobiście tego chciała
- większość bohaterów w tej książce jest wręcz stereotypowa
- autor mógł poprowadzić fabułę tak by uniknąć opisywania tylu szczęśliwych zbiegów okoliczności

Szczerze, to męczyłam się trochę chcąc doczytać do końca.
Na plus:
+dobrze przedstawione zagrywki szpiegowskie, wojna wywiadów i tarcia wewnętrzne
+promowanie i próba upamiętnienia zasług kobiet w akcjach II WŚ

Na minus:
- akcja dość długo się rozwija i nie jest tak...

Bardzo wciągająca i zaskakująco nieprzewidywalna. Polecam.

Bardzo wciągająca i zaskakująco nieprzewidywalna. Polecam.

Maj 1944, tuż przed aliancką inwazją na Normandię. Grupa dywersyjna Kawki', złożona z samych kobiet i dowodzona przez brytyjską agentkę Felicity 'Flick' Clairet, ląduje w okupowanej Francji. Jej cel to zniszczenie niemieckiej centrali telefonicznej koło Reims, niezwykle cennego ogniwa w niemieckim systemie łączności. 'Kawki' tropi oficer niemieckiego wywiadu Dieter Franck - człowiek bezwzględny, inteligentny, na dodatek zafascynowany Flick...'

Bardzo wciągająca i trzymająca w napięciu

Bardzo wciągająca i trzymająca w napięciu

Dobrze napisana książka, jednak akcja dość przewidywalna.

Dobrze napisana książka, jednak akcja dość przewidywalna.

Od fabuły bardziej mnie zainteresowała warstwa historyczna. Porządny research

Od fabuły bardziej mnie zainteresowała warstwa historyczna. Porządny research

• Ken Follett
  • Audiobooki
  • Z historią w tle

Dodaj cytat z książki Kryptonim „Kawki”