Czy ptaki śpiewają w piekle?

Tłumaczenie: Olga Kwiecień
Wydawnictwo: Editio
Do the Birds Still Sing in Hell?
literatura faktu
Melba

Prawdziwa historia człowieka, który stawił czoła nazistom. Wszystko z miłości do kobiety. Miłość, która miała słodki smak wolności Gdy w 1939 roku Adolf Hitler zaatakował wschodnią Europę, Horace „Jim” Greasley miał 20 lat. Razem z resztą Brytyjczyków rozpoczął gorączkowe przygotowania do nadciągającej wojny. Po kilku miesiącach walk na błotnistych polach północnej Francji został pojmany. Po...

Miłość, która miała słodki smak wolności

Gdy w 1939 roku Adolf Hitler zaatakował wschodnią Europę, Horace „Jim” Greasley miał 20 lat. Razem z resztą Brytyjczyków rozpoczął gorączkowe przygotowania do nadciągającej wojny. Po kilku miesiącach walk na błotnistych polach północnej Francji został pojmany. Po morderczym 10-tygodniowym marszu i kilkudniowej podróży pociągiem dotarł do hitlerowskiego obozu jenieckiego w Polsce. Poznał Rosę, córkę pracującego dla jego oprawców Ślązaka. Ich uczucie rozkwitło poza granice obozu.

Uciekał z obozu ponad 200 razy, by zobaczyć się z ukochaną. Wracał z jedzeniem, którym ratował krytyczną sytuację współwięźniów. Ze zdobytych przez niego części udało się złożyć radio, za pośrednictwem którego jeńcy na bieżąco poznawali wieści z frontu. Historia opowiedziana autorowi przez Horace’a Greasleya to zapis prawdziwych wydarzeń z jego życia. To burzliwy portret czasów, w których ujawnił się ogrom ludzkiej odwagi, wzbudzający podziw kolejnych pokoleń.

Niezwykła historia uczucia, które pokonało terror, głód i strach.

źródło opisu: ebookpoint.pl

źródło okładki: ebookpoint.pl

paweł | 2015-03-08
Przeczytana: 08 marca 2015

Prawdziwa historia człowieka,który stawił czoła nazistom .Wszystko z miłości do kobiety.Horace"Jim"Greasley żołnierz brytyjski,podczas walk we Francji,trafia do niewoli.W obozie jenieckim,przeżył pięć lat.Tam też, poznał dziewczynę Róże, w której się zakochał z wzajemnością.Polecam.

lexi | 2015-12-03
Przeczytana: 01 grudnia 2015

Wzruszająca książka o przeżyciach młodego człowieka, który chcąc nie chcąc został wcielony do angielskiej armii w czasach II Wojny Światowej. W zasadzie nie zdążył spędzić zbyt wiele czasu na polu bitwy, ponieważ został wzięty do niewoli przez Niemców.
W książce jest zawartych wiele wspomnień, pokazujących jak bardzo można się cieszyć z małych rzeczy, małych zwycięstw nad oprawcami, oraz jak daleko człowiek może się posunąć w imię miłości.

W mojej opinii jest to jedna z lepszych pozycji, opisująca w sposób momentami naprawdę drastyczny realia wojny (w końcu wojna taka już jest), bestialstwa ludzi, jak i funkcjonowania obozów jenieckich.

Karolina | 2015-04-24
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 24 kwietnia 2015

Historia naprawdę fajna ale dlaczego tam jest tyle wulgaryzmów. To torche odrzuca.

minika818 | 2017-06-24
Przeczytana: 2016 rok