Uroczysko

Okładka książki Uroczysko Krystyna Boglar
Okładka książki Uroczysko
Krystyna Boglar Wydawnictwo: Nasza Księgarnia Seria: Przeczytaj, to Ciekawe literatura młodzieżowa
48 str. 48 min.
literatura młodzieżowa
Przeczytaj, to Ciekawe
Nasza Księgarnia
1975-01-01
1975-01-01
48 min.

Okładka książki Gucio i Cezar Krystyna Boglar, Bohdan Butenko
Gucio i Cezar Krystyna Boglar, Bo...
Okładka książki Klementyna lubi kolor czerwony Krystyna Boglar, Bohdan Butenko
Klementyna lub... Krystyna Boglar, Bo...

Ta niewielka książeczka niesie za sobą ogromny ładunek emocjonalny. Składają się na niego trzy, bardzo pięknie zresztą opisane, warstwy.
Pierwsza to cudowna impresja na temat lata, które szemrze rzeką, szumi trawami, brzęczy pszczołami, pachnie słońcem, pokrzywą, szczawiem i pieczonymi w ognisku ziemniakami. Wróciły mi wspomnienia z dzieciństwa.
Druga to przyjaźń Chłopca ze Starym Człowiekiem (piszę wielkimi literami, bo tak tytułowała bohaterów autorka). Ciekawy świata i energiczny młody człowiek początkowo nie rozumie milczącego, statycznego, zadumanego staruszka. Łączy ich miłość do wędkarstwa i świata przyrody.
Wątek trzeci to odwieczny spór między Naturą a Kulturą. Co jest ważniejsze: rzeka, która niesie życie, czy mleczarnia, która przecież karmi ludzi, ale może zaszkodzić przyrodzie? A może jedno i drugie? Ale jak to połączyć?
To wspaniałe opowiadanie dla młodzieży, które zadaje dużo mądrych pytań. O to, czym jest odpowiedzialność, szacunek, przyjaźń, dorastanie i szczęśliwa starość.

Druga to przyjaźń Chłopca ze...

• Dzieciństwo/Młodość/Lektury
  • Dziecięce
  • Przeczytane w 2024
  • Bardzo, bardzo chcę posiadać
  • Seria: Przeczytaj, to Ciekawe (ze Słoneczkiem)
  • Konstanty Sopoćko

Dodaj cytat z książki Uroczysko