Ecce Homo

eSPe
2007-01-01
2007-01-01
Bóg brat Albert religia obraz biskup Grzegorz Ryś

Bardzo dobra książka. Autor podejmuje w niej medytacje nad najbardziej znanym dziełem św. brata Alberta Chmielowskiego czyli obrazem "Ecce homo". Analiza dotyczy głównie spraw ducha. Na plus dodatkowo przytoczenie historii obrazu i zwrócenie uwagi na jego walory artystyczne zawarte w z pozoru nieistotnych szczegółach. Polecam!

Medytacja przed obrazem Ecce Homo. Analiza każdego szczegółu, tłumaczenie bp Rysia jak zwykle wszystko rozjaśnia i upraszcza. Bardzo ciekawa pozycja. Dobrze się czyta.

Arcybiskup Grzegorz Ryś to prorok polskiego Kościoła. Książka wybitna. Wspaniale jest móc razem z Autorem poznawać postać św. Brata Alberta (jego Dzieło, życie) - "Brata naszego Boga" z Krakowa :). A poznając brata Boga, uczymy się poznawać samego Boga. Boga, który jest "dobry jak chleb".

Mocno otworzyła mi oczy na kilka rzeczy :)

Mocno otworzyła mi oczy na kilka rzeczy :)

Od jakiegoś czasu bardzo chciałam przeczytać coś biskupa Rysia, jednak tak genialnej książki, przyznam szczerze, nie spodziewałam się. Mogę chyba powiedzieć, że "Ecce Homo" to moje największe w życiu zaskoczenie w, nazwijmy to, literaturze religijnej. I jest to zaskoczenie całkowicie pozytywne!
Pierwszy szok: biskup, który pisze tak ciekawie! Przyznam, że nie jestem fanką wypowiedzi kościelnych władz, bo zwykle ich język sprawia, że są dla mnie zbyt trudne w odbiorze. Tutaj było zupełnie inaczej - biskup Ryś pisze tak prostym, ludzkim językiem, że gdybym nie znała autora, nigdy bym nie powiedziała, że może być nim członek episkopatu. Mnożą się tutaj bliskie codziennemu życiu porównania. Dodatkowo książka przepełniona jest konkretami, a nie czczym gadaniem - coś wspaniałego!
Zaskoczenie numer dwa to niezwykłe interpretowanie tekstów Kościoła. Sięgam czasem po encykliki czy adhortacje, ale nie wciągają mnie one bez reszty. Biskup Ryś jednak pisze o nich w taki sposób, że nie mogłam się oderwać od tych opisów. Znów pojawia się codzienność i konkretne zastosowania.
Trzecią zadziwiającą rzeczą jest to, że w ogóle mogła mnie zaciekawić książka na temat obrazu... Sztuka malarska nigdy nie leżała w kręgu moich zainteresowań, ale tu jest inaczej: autor wykłada jakby teologię obrazu "Ecce Homo" i nawet ja, ignorantka w dziedzinie malarstwa, z ciekawością przewracałam kartki, wracając do zdjęcia obrazu i wypatrując omówionych przez biskupa Rysia szczegółów. Książka na tyle wzbudziła moją ciekawość, że zapragnęłam nawet mieć małą reprodukcję "Ecce Homo" na własność.
Ta książka pokazuje, jaki jest nasz Bóg, jacy my jesteśmy. Uczy kochać, rozumieć, pokazuje, jak patrzeć na drugiego człowieka. Niezwykła, przejmująca! Gorąco polecam!

• X01Y07
  • Polska