rozwińzwiń

Drogi Wolności: Rozpacz

Okładka książki Drogi Wolności: Rozpacz Jean-Paul Sartre
Okładka książki Drogi Wolności: Rozpacz
Jean-Paul Sartre Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy Cykl: Drogi Wolności (tom 3) Seria: Powieści XX wieku literatura piękna
395 str. 6 godz. 35 min.
Kategoria:
literatura piękna
Cykl:
Drogi Wolności (tom 3)
Seria:
Powieści XX wieku
Tytuł oryginału:
La Mort Dans L'ame
Wydawnictwo:
Państwowy Instytut Wydawniczy
Data wydania:
1958-03-05
Data 1. wyd. pol.:
1958-03-05
Liczba stron:
395
Czas czytania
6 godz. 35 min.
Język:
polski
Tłumacz:
Julian Rogoziński
Średnia ocen

8,0 8,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
8,0 / 10
23 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
741
695

Na półkach: ,

Za mną jest już tylko smak klęski i upadku. Zapanowała podobna do anarchii wolność, bo ktoś w piękne czerwcowe dni 1940 roku podjął decyzję o przerwaniu walki. Ponieważ wreszcie stało się jasne kto przegrał tą wojnę o odpowiedzialność za losy świata. Pozostała urażona francuska duma narodowa gdy okazało się, że zamiast chwalebnego wieku męskiego narodziła się rozpacz i roztrząsanie powodów przegranej. Gdy drogi wolności niepostrzeżenie skręciły na złe tory wskazując kierunek pogardy dla pokonanego kraju. A temu wszystkiemu zaczął towarzyszyć terror niepewności, który pogrążył pozostałych w smutku wybrańców cierpienia. Pozostały pytania o to, jakie zasady moralne należy przyjąć w nowym światowym ładzie i jak podporządkować się błyskawicznie zmienionym warunkom. I to wszystko musiał mi wytłumaczyć na kartach trzeciego tomu "Dróg wolności" Jean Paul Sartre, pisarz który całe życie spędził nad rozważaniem natury sprawiedliwości.

Porównałbym "Rozpacz" do ostatecznego wybuchu w powietrze świata, który przestał być taki, jakim go wszyscy widzieli przez ostatnie dwadzieścia lat. Pozostał tylko strzęp oraz odpadki historii w postaci zwyciężonych francuskich żołnierzy, których sylwetki wyrażają jedynie niemoc i ból. Tym niedoszłym bohaterom zabrano prawo do uczczenia zwycięskiego pokoju, dając w zamian powód do czucia się winnym. Zdradzono ich, tych którzy pragnęli szacunku dla pogromców najeźdźców. Czyżby po tym co przeżyli nie mają już podstaw do tego, aby szukać życia i tylko śmierć ma być ich celem? Czy ich egzystencja ma być przesycona zapachem klęski a oni sami nie będą już mogli śmiało spojrzeć w oczy swoim ojcom, będącym zwycięzcami poprzedniej wielkiej wojny? Nie jest łatwo odpowiedzieć na te pytania ale filozoficzna natura Sartre, pozwala naszkicować czytelnikowi chociaż zarys przewidywanych konsekwencji.

Ten, kto chociaż raz przeczytał Jeana Paula Sartre wie, że jego twórczość to niesamowicie ciężkie do zgryzienia intelektualne ćwiczenia. Jego umiejętność splecenia ze sobą wielu historii jednocześnie, utrudnia poruszanie się po tym grząskim gruncie idei i pragnień. Czytając jego biografię a potem porównując do rozterek którymi mnie zarzucał, zdałem sobie sprawę z tego, że ten francuski egzystencjalista jest w pewnym sensie amatorem dusz, które przechwytuje na swoją ideologiczną stronę. Tak jakby chciał nas wyzwolić z nielogicznego jego zdaniem myślenia i przekonać do jedynie słusznej drogi. Jednocześnie uświadomił mi, co oznacza całkowita utrata nadziei. Bo jego nadzieja potrafi tylko napawać grozą. W tym wypadku nie można już nasłuchiwać pokoju a jedynie przeżuwać gorycz porażki.

"Drogi wolności" to niepokój, który drąży myśli na temat życia i śmierci, zwycięstwa i porażki. Przypomina nam o tym, że czasami warto jest się śmiać z rozpaczy ponieważ śmierć, która temu towarzyszy jest formą wolności. Uprzytamnia również, że istnieje możliwość wymiany sukcesu wroga na swoją wygraną i odwrócenie ról. Tak więc opijajmy do dna klęskę, którą zgotował nam Sartre, niech stanie się czymś powszednim. Abyśmy znudzeni nią, po jakimś czasie przekuli ją w triumf.

Za mną jest już tylko smak klęski i upadku. Zapanowała podobna do anarchii wolność, bo ktoś w piękne czerwcowe dni 1940 roku podjął decyzję o przerwaniu walki. Ponieważ wreszcie stało się jasne kto przegrał tą wojnę o odpowiedzialność za losy świata. Pozostała urażona francuska duma narodowa gdy okazało się, że zamiast chwalebnego wieku męskiego narodziła się rozpacz i...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    65
  • Przeczytane
    39
  • Posiadam
    13
  • Teraz czytam
    2
  • Ulubione
    2
  • Wokół literatury
    1
  • Obyczajowe
    1
  • Proza zagraniczna
    1
  • Warto
    1
  • Własne
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Drogi Wolności: Rozpacz


Podobne książki

Przeczytaj także