Zadig, czyli Los. Powieść wschodnia

2009-01-01
2015-06-05
Tadeusz Boy-Żeleński
Voltaire

Książka opisuje przeżycia samego Woltera, który pisał pod pseudonimem i zetknął się z systemem prawnym. Był sprzedajnym lisem, co zauważa Mickiewicz oraz każdy Polak, znający jego zasługi dla Prus biorących udział w Rozbiorze I RP.
Jednakże... Wolter wykazuje się tutaj znakomitą znajomością prawa. A jeśli łaska to pragnę przypomnieć, że większość pisarzy siedziała, była bezdomna, kaleka, w konflikcie z władzą.

Trafnie kategoryzuje on to prawo, traf moralny: przypadek, który sprawia, że wtrącają nas do więzienia. Nie skreślam Woltera dlatego, że był propagandzistą czy przestępcą w świetle historii.
Jego ocena dalej jest wyjątkowo trafna, mimo tych doświadczeń.

Na półkach: , , , , , ,

Krótka powiastka filozoficzna napisana przepięknym językiem (nie znam francuskiego, więc nie dam głowy, czy to zasługa Woltera, czy tłumaczenia Boya-Żeleńskiego ;) ). Jeżeli ktoś lubi historie przygodowe osadzone w starożytności (takie jak np. "Egipcjanin Sinuhe"),szuka w książkach zarówno humoru, jak i okazji do wzruszeń, to myślę, że będzie miał sporo przyjemności z lektury.

Nie ma porownania na przyklad z "Kandydem", ale za to imponujace, lekkie pioro daje 7.

Gdy kiedyś w podstawówce zapytano się mnie o rozwiązanie zagadki Sfinksa, przyznam się, iż się nie domyśliłem, tym raz też poniosłem porażkę, a czy wy wiecie o co chodzi autorowi w tej zagadce?
"-Co to za rzecz, ze wszystkich na świecie najdłuższa i najkrótsza, najszybsza i najwolniejsza, najbardziej rozciągła, najbardziej zaniedbywana i najbardziej żałowana, bez której niczego nie da się dokonać, która pożera wszystko co małe, ożywia zaś wszystko co wielkie?"

Nie zepsuje czytania odpowiedzią, miłej lektury

Zadig jest zacnym człowiekiem. Niestety jego ponadprzeciętna mądrość i zaradność przysparzają mu coraz nowych kłopotów i zmuszają do ucieczki z obawy przed utratą życia...
Bardzo prześmiewcza satyra napisana by piętnować głupotę oraz powszechne zasady i obyczaje społeczne. Dobra, zmusza do refleksji na temat praw jakimi rządzi się życie.

• Studia
  • Literatura francuska