Alchemik. Cagliostro - ostatni mag Europy

Wydawnictwo: Bellona
historyczna

Najnowsza biografia jednej z najbardziej fascynujących postaci XVIII stulecia, napisana piórem wybitnego australijskiego historyka. Zawiera siedem epizodów punktów zwrotnych w ewolucji duchowej i politycznej Cagliostra. Na ich tle wyłania się portret Europy sprzed ponad 300 lat. Cagliostro zainspirował Goethego do napisania Fausta, a wcześniej Mozarta do skomponowania Czarodziejskiego fletu. W Londynie, Petersburgu i w Warszawie prowadził kliniki uzdrowienia dla ubogich. Bogaci znali go jako alchemika. Podobno zmarł we włoskim więzieniu. Wywodził się z nizin społecznych, a jednak był ulubieńcem a jednocześnie przekleństwem najwyższych sfer w Europie.

Historią swojego życia, Cagliostro mógłby obdzielić wielu ludzi, bowiem życie miał tak barwne, że aż nieprawdopodobne.Cóż, będąc przebiegłym, sprytnym człowiekiem, pozbawionym wszelkich skrupułów bazował na głupocie i naiwności innych.

Warto przeczytać.

Klaudia | 2014-01-01
Przeczytana: 01 stycznia 2014

Historia życia czytana jak dobra powieść awanturnicza :)

Proteus | 2014-10-06
Maciej | 2012-10-19