Wszystko zależy od przyimka

Okładka książki Wszystko zależy od przyimka
Jerzy BralczykAndrzej Markowski Wydawnictwo: Agora językoznawstwo, nauka o literaturze
286 str. 4 godz. 46 min.
Kategoria:
językoznawstwo, nauka o literaturze
Wydawnictwo:
Agora
Data wydania:
2014-04-01
Data 1. wyd. pol.:
2014-04-01
Liczba stron:
286
Czas czytania
4 godz. 46 min.
Język:
polski
ISBN:
9788326813085

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Zdrowy język. Dla lekarza, dla pacjenta Jerzy Bralczyk, Artur Mamcarz
Ocena 6,6
Zdrowy język. ... Jerzy Bralczyk, Art...
Okładka książki Bralczyk o sobie Jerzy Bralczyk, Paweł Goźliński, Karolina Oponowicz
Ocena 7,3
Bralczyk o sobie Jerzy Bralczyk, Paw...
Okładka książki A bodaj ci nóżka spuchła, czyli co nas śmieszyło i śmieszy Jerzy Bralczyk, Michał Ogórek
Ocena 6,1
A bodaj ci nóż... Jerzy Bralczyk, Mic...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,7 / 10
1162 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
71
68

Na półkach:

Nic tak nie cieszy jak miłość do języka, w którym jesteśmy zanurzeni, od samego początku naszego istnienia. Dobrze o tym wiedzą trzej wybitni językoznawcy: prof. Jerzy Bralczyk, prof. Jan Miodek, prof. Andrzej Markowski, którzy z typową dla siebie krasomówczą swadą opowiadają o możliwościach jakie daje mówienie po polsku. Co najważniejsze poszerzają wiedzę o języku, a co za tym idzie - nasze postrzeganie świata.

Książka ma formę luźnej rozmowy, z której emanują ciepło i bezpośredniość. Trzej Mistrzowie udowadniają, że przy odrobinie wyobraźni język może być spontaniczną zabawą, dobrą rozmową i wyrażać to czego w innych językach oddać nie można. Tłumaczą, że z manierą stylistyczną jest jak z "przyprawianiem jedzenia: jedni wolą bardziej pikantne, inni łagodne, więc stopniowo uczymy się, co dodać, żeby osiągnąć ten typ smaku, o który nam chodzi".

Z sympatią odnoszą się do gwary młodzieżowej, za jej niezwykle twórczy stosunek do polszczyzny. Slang pozwala inaczej spojrzeć na rzeczywistość nastolatków, ich problemy czy fascynacje, często charakteryzuje się ciekawym i zupełnie absurdalnym humorem. Podkreślają, jak ważne jest wyczucie sytuacji komunikacyjnej, pewna stosowność i towarzystwo, bo nie zawsze wypada rozmawiać z każdym jak z koleżanką czy kolegą. Cytować "suchary", z których nie wszyscy maja "polewkę" :).

Razi ich mocno lansowane przez media "wyluzowanie", które często działa na niekorzyść, bo nie możemy być "ciągle prozaiczni i potoczni. Proza życia jest niezbywalna i koniecznie potrzebna, ale w każdym człowieku jest też potrzeba pewnej odświętności i właśnie przez formę językowa myśmy sobie od czasu do czasu powinni fundować "odrobinę luksusu", tego z wyższego poziomu kulturowo-językowo-obyczajowego".

Językoznawcy próbują zmierzyć się z problemem mody językowej. Z pewną powtarzalnością, która niekoniecznie świadczy o poprawności czy elegancji. Świadczy o tym jakimi osobami jesteśmy i jak postrzegamy rzeczywistość. Prof. Miodek uważa, że w języku nie należy ślepo poddawać się panującym powszechnie trendom:

"Proszę pani modny powinien być krawat sukienka, bluzka, marynarka. Ale jeśli chce być atrakcyjna w języku, to musi być pani zawsze przeciw modzie. Bo nie ma nic gorszego niż moda w języku. To jest gleba dla tych nieznośnie nadużywanych słów".

Sporo miejsca poświęcają zmianom zachodzącym w polszczyźnie, szczególnie, w sferze nowych mediów. Zastanawiają się nad ideą stworzenia sztucznego języka międzynarodowego. Jedno jest pewne, rozmówcom przyświeca idea miłości, przywiązania i szacunku do języka polskiego. Dyskusja jest nie tylko rozmową o języku, ale też refleksją na temat kultury i człowieka w ogóle.

"Do nieustannego zgłębiania istoty naszego człowieczeństwa. Wszystko jest w języku. Każda nawet najbardziej niezwerbalizowana myśl ma formę językową. Język to jest cały człowiek".

"Wszystko zależy od przyimka" to lektura, która porywa swoją lekkością, a zarazem profesjonalizmem. Skłania do przemyśleń. Motywuje do poprawy wysławiania się.

Cykl rozmów tworzy pasjonujący przewodnik, po "ciemnych zaułkach" języka. Na pewno wielu czytelników znajdzie odpowiedź na nurtujące ich pytania, przekona się do wyjątkowości polszczyzny i zachęci do fajnych rozmów.

Dla mnie, książka jest nasycona emocjami, zaczynając od krytyki, zdziwienia, oburzenia, poprzez ironię i ciętą ripostę, a kończąc na świetnym żarcie. Dzięki takiej formule, słyszę żywa rozmowę, ciekawą dyskusję, wzbogaconą anegdotami z życia prof. Jerzego Bralczyka, prof. Jana Miodka i prof. Andrzeja Markowskiego.

Pięknie zaprasza do rozmowy, prowokuje nowe zagadnienia, zachęca do wytyczania nowych ścieżek językoznawstwa - moderator spotkania - Jerzy Sosnowski.

Nie mam słów, by wyrazić swój zachwyt! Od dawna czekałam na taką pozycję, podkreślającą wagę świadomego używania języka i dodatkowo starannie wydaną.

Polecam :)

Więcej na:
https://www.magdallenamagazine.pl/2014/05/o-milosci-do-jezyka-polskiego.html

Nic tak nie cieszy jak miłość do języka, w którym jesteśmy zanurzeni, od samego początku naszego istnienia. Dobrze o tym wiedzą trzej wybitni językoznawcy: prof. Jerzy Bralczyk, prof. Jan Miodek, prof. Andrzej Markowski, którzy z typową dla siebie krasomówczą swadą opowiadają o możliwościach jakie daje mówienie po polsku. Co najważniejsze poszerzają wiedzę o języku, a co za...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    1 893
  • Przeczytane
    1 513
  • Posiadam
    551
  • Teraz czytam
    112
  • Ulubione
    78
  • 2014
    75
  • Chcę w prezencie
    44
  • E-book
    20
  • Językoznawstwo
    18
  • Ebooki
    18

Cytaty

Więcej
Jerzy Bralczyk Wszystko zależy od przyimka Zobacz więcej
Jerzy Bralczyk Wszystko zależy od przyimka Zobacz więcej
Jerzy Bralczyk Wszystko zależy od przyimka Zobacz więcej
Więcej

Podobne książki

Przeczytaj także