Kronika Stowarzyszenia Polaków Poszkodowanych przez III Rzes

Wydawnictwo: Wydawnictwo Adam Marszałek
historyczna

Piętnasty już rok oddział toruński Stowarzyszenia Polaków Poszkodowanych przez III Rzeszę działa w służbie ofiar czasów przemocy i pogardy oraz ich rodzin. Dzięki wytrwałej i pełnej poświęcenia pracy działaczy Stowarzyszenia zgromadzono i zweryfikowano dokumenty dotyczące kilkudziesięciu tysięcy Polaków zmuszanych do niewolniczej pracy, represjonowanych i mordowanych w obozach koncentracyjnych i więzieniach, wysiedlanych z rodzinnych domów i gospodarstw. Wśród poszkodowanych znaczącą grupę stanowiły dzieci wywiezione z Polski, a także urodzone w Niemczech oraz zmuszane do wyniszczającej pracy w miejscach zamieszkania. Zebrana dokumentacja pozwoliła nie tylko ocalić pamięć o krzywdach wyrządzonych przez III Rzeszę tysiącom Polaków, ale także sporządzić wnioski do Fundacji Polsko Niemieckie Pojednanie o pomoc finansową dla nich i ich rodzin. W niniejszej publikacji zostały przypomniane najważniejsze działania Stowarzyszenia Polaków Poszkodowanych przez III Rzeszę, Oddział w Toruniu, w ostatnich kilkunastu latach oraz wyznaczone zadania do spełnienia w najbliższej przyszłości. Jestem przekonany, że pracownicy Zarządu i działacze Stowarzyszenia nadal będą dążyć do naprawienia krzywd wszystkim polskim ofiarom III Rzeszy. prof. dr hab. Jan Kopcewicz ,