Parlamentaryzm polski na uchodźstwie . W okresie rozbic

Wydawnictwo: Wydawnictwo Sejmowe
historyczna

Rozprawa oparta na materiałach źródłowych, głównie londyńskich, poświęcona dziejom polskich instytucji parlamentarnych na uchodźstwie. Ukazuje wysiłki polityków w kierunku utworzenia mimo rozbicia na dwa obozy jednolitego kierownictwa emigracji i jej ciał przedstawicielskich. Omawia powstanie ciał quasi parlamentarnych początkowo różnych opcji, a następnie do r. wspólnej Rady Narodowej RP, podtrzymującej demokratyczne tradycje przedwojennej ojczyzny.