Bonobo i ateista. W poszukiwaniu humanizmu wśród naczelnych

Tłumaczenie: Krzysztof Kornas
Wydawnictwo: Copernicus Center Press
The Bonobo and the Atheist In Search of Humanism Among the Primates
prymatologia, zoologia, etyka
Ego_Sum

Najnowsza książka de Waala to zarówno świetna lektura, jak i naukowy majstersztyk /NATURE/ Frans de Waal, światowej sławy prymatolog, kontynuuje biologiczne dociekania na temat mechanizmów społecznych (ogólnie) i moralnych (szczególnie). Główna teza głosi, że poznanie moralne, będące szczególnym rodzajem poznania społecznego, nie jest przejawem ‘socjalizacji egoistycznej jednostki’, ale...

Frans de Waal, światowej sławy prymatolog, kontynuuje biologiczne dociekania na temat mechanizmów społecznych (ogólnie) i moralnych (szczególnie). Główna teza głosi, że poznanie moralne, będące szczególnym rodzajem poznania społecznego, nie jest przejawem ‘socjalizacji egoistycznej jednostki’, ale ugruntowane jest głęboko w mechanizmach biologicznych, które na poziomie społeczno-kulturowym ulegają wzmocnieniu – krótko mówiąc nie jesteśmy egoistami „ulepszanymi” przez kulturę, ale organizmami społecznymi, które dzięki kulturze angażują się w wyrafinowane praktyki moralne. Główny gatunek, pojawiający się w książce (oczywiście prócz człowieka) to Bonobo (szympans karłowaty) – de Waal próbuje przełamać wiele stereotypów dotyczących zachowań małp, które kojarzone są zwykle z szympansem pospolitym. Bonobo – jeśli można tak powiedzieć – w wielu wypadkach są bardziej ludzkie niż szympansy pospolite.
Książka od ponad roku nieodmiennie znajduje się w czołówce bestsellerów w kategoriach popularyzacji nauki, nauki albo ‘smart thinking’.

źródło opisu: http://pl.ccpress.pl

źródło okładki: http://pl.ccpress.pl

Czytamy w weekend

Jeśli zastanawiacie się, co czytać w najbliższy weekend, to zerknijcie na nasze Top czerwca lub przeczytajcie, z jakimi książkami zespół LC spędzi najbliższe dni. Mamy nadzieję, że będziemy dla was inspiracją.