Роман про батьківщину/ Roman pro batʹkivshchynu
literatura ukraińska, Ukraina
czytankianki

Powieść Dzwinki Matijasz to książka nie tyle o kraju, co o ludziach. O życiu, miłości, smutku i pamięci. O tym, że naiwne spojrzenie dziecka odkrywa przed dorosłymi prawdę świata, że tęsknota za miłością może wyssać z człowieka życiodajne soki, a wolność jest niezbędna do życia. Że ojczyzna jest tam, gdzie żyją lub spoczywają najbliżsi, to zapamiętany krajobraz, zapach ogrodu i domu, to miejsce, za którym tęsknimy. Powieść o ojczyźnie to również traktat (językowy, teologiczny i polityczny) ubrany w mistrzowską stylistycznie narrację wyeksponowaną przez tłumaczenie Bohdana Zadury.

źródło opisu: http://biuroliterackie.pl/ksiazki/powiesc-o-ojczyznie/

źródło okładki: http://biuroliterackie.pl/ksiazki/powiesc-o-ojczyznie/

Mario | 2017-08-01

Oto dowód na to, że można pisać prozę awangardową, nawet eksperymentalną, i napisać ją dla czytelnika, nie przeciw niemu. Czyta się tę książkę świetnie, tekst niesie czytającego i niesie czytającemu zrozumiały, plastyczny przekaz, wiarygodny zapis przeżyć dziewczynki, kobiety, staruszki. I przemycony w nim obraz kraju rodzinnego autorki, obraz niekoloryzowany, ale bez niepotrzebnej deprecjacji. Wartościowa i piękna powieść.
Tylko te okładki, w całej tej serii wydawanej przez Biuro Literackie, w większości są niewiarygodnie wręcz ponure, jakby wydawca próbował odstraszyć wszystkich poza desperatami. Mnie odstraszały one od całej serii dość długo, a i teraz czytam niektóre z pozycji starając się nie patrzeć na okładkowe maszkarony.

czytankianki | 2014-04-22
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 08 kwietnia 2014

Wbrew tytułowi książka Dzwinki Matijasz nie jest powieścią i nie opowiada o ojczyźnie, przynajmniej o tej przez duże „O”. Gdyby jednak chcieć ją koniecznie odnaleźć, musielibyśmy zadowolić się najbliższym otoczeniem narratorek: ogrodem, wsią, lasem czy podwórkiem. Ojczyzną staje się każde miejsce związane z bliską, a nieobecną osobą: zmarłą matką, mężem pełniącym służbę wojskową z dala od domu, przyjaciółką, która wyjechała do rodziny. W wielogłosowej narracji najdotkliwiej daje o sobie znać odczucie braku i osamotnienia, jakże różne u każdej z bohaterek. Bez względu na wiek i pochodzenie łączy je jedno: tęsknota. „Powieść o ojczyźnie” jest przykładem wyjątkowo oryginalnej prozy – proste w swej wymowie zwierzenia kobiet ubrane zostały w nowoczesną formę, czyli wyraźnie zindywidualizowane monologi wewnętrzne. To połączenie przyniosło świetny efekt, trzeba jedynie poddać się rytmowi każdej z opowieści.

więcej tu:

neuromance | 2016-11-11
Przeczytana: październik 2016

Ależ to smutna książka. Słynny opis szczeniaczka wyciska łzy z oczu ale w sumie - nie tylko on. Piękna, poetycka opowieść o miłości, która przeważnie kończy się śmiercią, bądź wielka niewiadomą. Bohaterowie Dzwinki Matijasz są blisko natury, bliżej lasu i wody niż innych ludzi. "Powieść o ojczyźnie" czasami łamie serce, jednak dla niektórych fragmentów - warto dać je sobie złamać.

Wyobraziejka | 2016-08-05
Przeczytana: 05 sierpnia 2016