Dywersja - Richard Mariacki

Wydawnictwo: Europa
historyczna

Co by było, gdyby hitlerowcy chcieli porwać papieżaa Co by było, gdyby spiskowiec z Moskwy chciał zgładzić Piusa XIIa Co by było, gdyby stosunek chrześcijan do żydów był w czasie wojny innya Co by było, gdyby możliwy był proces Hitleraa Co by było, gdyby dało się czytać w myślach kardynałów, szpiegów i dyplomatówa Co by było, gdyby diabeł prowadził dziennik...

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

Trudna książka. "Dywersja" to zapiski z dziennika dwóch rezydujących w Watykanie diablic - czeladniczki i jej uczennicy - z okresu II wojny światowej. Panie nie stoją szczególnie wysoko w hierarchii piekielnej, są tylko jednymi spośród wielu działających w Stolicy Piotrowej agentów. Ich prywatny dziennik w żadnym wypadku nie stanowi opisu ich działalności i sposobów, w jaki kontrolują Watykan. Są to raczej próby rozgryzienia rozgrywki dyplomatycznej, która przez cały czas się tam odbywa. W efekcie ich notatki są bardzo fragmentaryczne i przewijają się przez nie całe tabuny różnych postaci. W dodatku nie zawsze są ułożone chronologicznie.

Jakby tego było mało, "Dywersja" przedstawia historię alternatywną. Pius XII zostaje w niej zastrzelony w 1943 roku. Na nowego papieża zostaje wybrany generał zakonu jezuitów Włodzimierz Ledóchowski. Jego bardziej aktywna polityka wpływa na przebieg wojny. W efekcie np. Hitler zostaje pojmany żywcem i postawiony przed sądem.

Chociaż brzmi...

Dominik Matusiak | 2013-03-16