Druga bitwa o Monte Cassino i inne opowieści

Okładka książki Druga bitwa o Monte Cassino i inne opowieści Aleksandra Ziółkowska-Boehm
Okładka książki Druga bitwa o Monte Cassino i inne opowieści
Aleksandra Ziółkowska-Boehm Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry historia
historia
Wydawnictwo Iskry
2014-05-23
2014-05-23

Kolejna wspaniala ksiazka Pani Aleksandry Ziolkowskiej-Boehm o prawdziwych ludziach i ich trudnych losach . Kazdy rozdzial poswiecony innej postaci. Oczywiscie tytul ksiazki nawiazujacy do dziela Melchiora Wankowicza nie jest przypadkowy. Ostatni rozdzial wlasnie tak zatytulowany opowiada punkt widzenia jednego z bohaterow bitwy , ale nie wszystko wedlug niego bylo jak w ksiazce Wankowicza. Polecam.

Aleksandra Ziółkowska-Boehm, mieszkająca w Stanach Zjednoczonych pisarka miała przywilej pracować przez kilka lat jako sekretarka i asystentka Melchiora Wańkowicza. Wiele dzieł tego klasyka reportażu stoi na półkach mojej biblioteczki. Pamiętam też, że kilkanaście lat temu, po lekturze „Karafki La Fontaine'a” sięgnąłem po niewielką książeczkę jej autorstwa pt. „Blisko Wańkowicza” będącą podsumowaniem współpracy z wybitnym pisarzem. Wańkowicz w testamencie przekazał autorce swoje imponujące archiwum a jego duch często powraca w twórczości pisarki. Również książkę „Druga bitwa o Monte Cassino i inne opowieści” otwiera historia o ostatnich dniach życia córki pisarza - Krystyny Wańkowiczówny, znanej czytelnikom m.in. z powieści „Ziele na kraterze.” Relacja ta powstała w oparciu o wspomnienia Janusza Brochwicza-Lewińskiego „Gryfa” – świadka śmierci dziewczyny w szóstym dniu powstania warszawskiego.

Więcej na:

• Wymiana/sprzedaż