Rosja carów

Tłumaczenie: Władysław Jeżewski
Wydawnictwo: Magnum
Russia under the old regime
historia Rosji, carat
historia

Pierwsza część trylogii Richarda Pipesa poświęconej historii Rosji, obok Rewolucji rosyjskiej i Rosji bolszewików (Magnum 2005). W Rosji carów autor przedstawia rozwój państwa rosyjskiego od jego początków w IX wieku do końca XIX wieku. znakomite studium o władzy, własności i społeczeństwie.

źródło opisu: Wydawnictwo Magnum, 2006

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Koronczarka | 2016-01-18
Przeczytana: 18 stycznia 2016

Pipes koncentruje się na procesach, a nie na faktach, dlatego książka może być bardzo trudna dla tych, którzy zupełnie nie orientują się w historii Rosji. W swoim zarozumialstwie myślałam, że ja taką wiedzę posiadam, ale w trakcie lektury musiałam ciągle sięgać tu i tam. Trud włożony w lekturę jest opłacalny - bardzo rozjaśnia rozumienie wielu zjawisk z XX-wiecznej historii Rosji i jej dnia dzisiejszego.

Wojciech Gołębiewski | 2016-04-06
Przeczytana: 06 kwietnia 2016

Tzw pisarze ciągną byle dyrdymały przez kilkaset stron, a Pipes zmieścił całą historię Rosji w małej książeczce!!!
Pierwsza część trylogii historii Rosji napisana przez "naszego" Pipesa, który wywierał wpływ na politykę Reagana wobec Polski. Tym, którzy nie rozumieją określenia "naszego", polecam ciekawą autobiografię Pipesa pt "Żyłem. Wspomnienia niezależnego", z której dowiedziałem się, że Rysiek, którego ojciec nosił jeszcze nazwisko Piepes, opuścił warszawską ulicę Chmielną w wieku 16 lat, w październiku 1939 roku, czyli już po wkroczeniu Niemców. Dodajmy, że jak piszę w swojej recenzji tej autobiografii:
"..On sam twierdzi, że jego "poglądy noszą niezatarte ślady wpływu polskiej szkoły studiów nad Rosją".....”.
To miło z jego strony..... Już w „Przedmowie” Pipes używa słowa ważnego dla całej książki: patrymonializm. Za Wikipedią:
„Państwo patrymonialne –...

pietruszka | 2016-02-21
Na półkach: Historia, Przeczytane
Przeczytana: 2008 rok

Richard Pipes, zapamiętajmy to nazwisko gdyż w zalewie beznamiętnie zauroczonych Rosją lewicowo marksistowskich pseudo historyków i pisarzy Zachodu, jest opoką obiektywizmu i historycznego kunsztu. Rosja Carów to wprowadzenie do wielkiej dwu tomowej Historii Bolszewickiej "rewolucji". We wspaniały sposób Pipes maluje panoramę tysiąca lat historii Rosji, nie poprzez panowania carów i wojen, ale opisy funkcjonowania mechanizmu państwowości. Zabrzmiało strasznie ! Niepotrzebnie gdyż napisana jest pasjonującym językiem. Zresztą pan Pipes ma takie pióro iż stojące drzewo opisałby rozdziałem godnym ...(tutaj wstawić swojego ulubionego autora:)Jedna tylko uwaga już zresztą przez poprzedników uchwycona, książka jest za krótka bo tylko 350 stronicowa. Siłą rzeczy autor koncentruje się na wybranych procesach. Robi to jednak w pasjonujący sposób.
Gdybym miał wybrać jedną książkę o przed bolszewickiej Rosji to była by to Rosja Carów Pipesa.

Jonasz | 2014-12-29
Na półkach: Przeczytane, Historia
Przeczytana: 29 grudnia 2014

Trylogia czytana w odwrotnej kolejnosci, zakonczyla sie dla mnie na jej otwierajacej ksiedze. “Rosja Carow” podobnie jak “Rosja Bolszewikow” I “Rewolucja Rosyjska” rewelacyjna. Pozycja bardzo kompetentna, choc wydaje sie , ze nad niektorymi tematami autor zaledwie sie przeslizgije. Trzysta kilkadziesiat stron to zbyt niewielka objetosc by objac tak potezny temat. To chyba jeyna uwaga krytyczna. Ksiazka (tak jak i jej kontunuacje) powinny sie stac lektura obowiazkowa kazdej osoby zainteresowanej historia oraz wspolczesnoscia Rosji. Zadziwiajace jak wiele we wspolczenym panstwie rosyjskim jest konsekwencja najstarszych jak i nieco bardziej wspolczesnych dziejow.

almos | 2012-10-08
Przeczytana: sierpień 2012

Świetna książka stanowiąca ilustrację znanej tezy autora, że reżim bolszewicki jest kontynuacją caratu w rozumieniu ustroju politycznego. Autor pokazuje, że ustrojem politycznym Rosji był zawsze absolutyzm, i w tym przypadku bolszewicy zmienili tylko ideologię i sztandary, natomiast istota władzy nie pozostała taka sama. Bardziej niż dzieło historyczne, jest to rzecz socjologiczna, prawna, ekonomiczna, politologiczna. Książka niełatwa, ale znakomita. Pozycja obowiązkowa dla interesujących się historią Rosji.

Grzybek | 2014-08-02
Przeczytana: 01 sierpnia 2014

Prawdziwe kompendium wiedzy o społeczeństwie, polityce, gospodarce i kulturze Rosji sprzed rewolucji bolszewickiej. To, co mnie uderzyło przy czytaniu tej książki to fakt, jak wiele łączy Rosję z XVIII i XIX wieku z Rosją z początków XXI wieku. Myślę tu przede wszystkim o stosunku do religii, cudzoziemców czy też gospodarki. Wygląda na to, że musiało się wiele zmienić, by było tak, jak kiedyś.

byrcyn11 | 2016-11-05
Przeczytana: 05 listopada 2016

Trudna książka do czytania, bo jak sam autor pisze, jest używana na niektórych uczelniach jako podręcznik. Ja lubię audycję radiową "Zrozumieć świat" (Wiktora Osiatyńskiego), więc pod tym kątem, czytałem ją z niesłabnącym zaciekawieniem. W szkole nie byłem "zbyt pilnym" uczniem, więc parę rzeczy mnie zaskoczyło.
Otóż; Rosja - a właściwie wtedy różne księstwa, przez ponad 150 lat były pod jarzmem Mongołów (Złota Orda), płacili im haracz/daninę. W 1327 r. księstwo Twerskie (wtedy współzawodniczące o prymat z k. Moskiewskim) podniosło bunt przeciw Mongołom, wtedy Mikołaj I książę Moskiewski, wspólnie z Mongołami spustoszył swego rywala, za co został głównym poborcą Mongołów, miał też różne inne przywileje i właśnie od tego momentu, zaczęła się potęga Moskwy. Później Złota Orda upadła poprzez problemy dynastyczne, czyli prali się między sobą.
Nie sposób nawet wypunktować co ważniejszych informacji o jakich dowiemy się z tej cennej książki, więc na koniec tylko obrazowe "złote...

Novik | 2014-11-21
Przeczytana: 21 listopada 2014

Analiza okoliczności, które sprawiły, że to co zalega pod beretami mieszkańców krain dających się wrzucić do worka z historyczną nazwą Ruś, tak bardzo różni się od zawartości naszych głów. Wszystko to poparte znakomitą znajomością autorów rosyjskich, z różnych bardzo bajek choć posiadające dystans im niedostępny. Jak większość historii stamtąd: trochę straszne i troszkę śmieszne. Krytyczne, ale pozbawione zaciętości, która mogłaby zdemolować obiektywizm i trafność konkluzji. I co najważniejsze w trakcie tej wycieczki trudno nie natknąć się na wiele bardzo czytelnych wskazówek, dla poszukujących odpowiedzi na pytanie: czym jest Rosja dziś i bez wielkiego optymizmu: czym będzie jutro.

Jurek | 2014-01-08
Przeczytana: styczeń 2014

Bardzo dobra książka – kompletny obraz państwa Rosjan oraz podbitych przez nich innych społeczności, które wchodziły w skład imperium carów, od skromnych, normańskich początków, aż po XX-wieczną dramatyczną zapaść prowadzącą do rewolucji. Jest z pewnością wiele powodów dla których warto zainteresować się tą książką, jednak moim zdaniem najciekawsze są dwa wątki.
Po pierwsze: Pipes wyjaśnia, dlaczego rozwój Rosji poszedł w stronę rolnictwa i ekspansji terytorialnej, dlaczego głównymi klasami społecznymi byli chłopi i ludzie służący władcy – a nie kupcy i rzemieślnicy (a później – przemysłowcy i robotnicy), dlaczego mimo ogromnych bogactw surowcowych potencjał przemysłowy carskiej Rosji był znikomy.
Po drugie: Autor pokazuje jak władcy Rosji krok po kroku zdobywali coraz więcej władzy, dochodząc do stanu, w którym żadna klasa społeczna ani organizacja (np. kościelna) nie była na tyle silna, aby negocjować z władzą na temat warunków częściowej zmiany ustroju – wszyscy byli zdani na...

bafomet | 2014-09-04

Znakomita książka, świetnie opisująca historię Rosji przedrewolucyjnej. Pokazuje procesy społeczne w nowatorski sposób, opisując jednocześnie środowisko władzy. Polecam, choć do pełnego jej zrozumienia niezbędna jest pewna wiedza historyczna.