Miłość jest łagodna

Okładka książki Miłość jest łagodna Franciszek (papież)
Okładka książki Miłość jest łagodna
Franciszek (papież) Wydawnictwo: Wydawnictwo Święty Wojciech publicystyka literacka, eseje
publicystyka literacka, eseje
Wydawnictwo Święty Wojciech
2014-01-01
2014-01-01
papież Franciszek

Wszyscy bardzo cieszyliśmy się, kiedy rok temu, 13 marca 2013 roku, na Stolicę Piotrową został wybrany skromny jezuita, kardynał Buenos Aires – Jorge Mario Bergoglio. Wszyscy czekaliśmy na jego słowa, skierowane do wiernych. I zastanawialiśmy się – czy będzie tak samo charyzmatyczny jak jego poprzednicy? Czy może wniesie do naszej wiary coś innego, charyzmatycznego?
Książeczka „Miłość jest łagodna” wydawnictwa „Święty Wojciech” zawiera zbiór wybranych wypowiedzi papieża Franciszka na temat miłości Boga względem ludzi. Można tam znaleźć zarówno odpowiednie fragmenty wygłoszonych przez cały rok homilii, jak i różnego rodzaju przemówień, zarówno tych bardziej oficjalnych, jak i mniej.
Po raz kolejny sprawdza się stwierdzenie, że często ludzie słuchają wypowiedzi drugiego człowieka, ale nie słyszą wypowiadanych przez niego słów. Niestety, ta reguła odnosi się również do mnie. Tyle razy słuchałam wygłaszanych przez papieża Franciszka homilii i przemówień, a jednak nie wyłapałam tych słów, które teraz przeczytałam w tej niepozornej książeczce.
Pozycja, chociaż licząca raptem 128 stron, została podzielona na wstęp(zatytułowany „Miłość jest łagodna”),sześć głównych rozdziałów(„Jezus dla wszystkich”, „Chrześcijanin w logice miłości”, „U źródeł prawdziwej radości”, „Duch święty jest harmonią”, „Radosna ewangelizacja”, „Miłosierna miłość Boga”) oraz zakończenia(zatytułowanego „Drzwi otwarte dla wszystkich”). Tytuły poszczególnych rozdziałów wyznaczają kategorie, w jakich mamy rozpatrywać zawarte w nich teksty. Mnie osobiście bardzo to pomogło, ponieważ nie zawsze wiedziałam o co Franciszkowi chodziło w tej konkretnej wypowiedzi.
Już sama okładka może zachwycić czytelnika – nie dość, że wykonana jest z porządnego, twardego materiału(osobiście takie najbardziej preferuję),to jeszcze przedstawia papieża Franciszka z tym jego szczerym, promiennym uśmiechem. Już na sam jej widok czytelnik odczuwa szereg pozytywnych emocji. Kolejne, stonowane ale precyzyjnie dobrane ilustracje znajdziemy na tytułowych stronach każdego z rozdziałów. Chociaż nie są one kolorowe(tak naprawdę są w odcieniu koloru beżowego),to jednak nadają one całości tego szczególnego, niepowtarzalnego charakteru, nadającego tym rozdziałom pewnej tajemniczości.
Tak jak już wcześniej wspomniałam, książeczka jest niewielkich, wręcz „kieszonkowych” rozmiarów. Mimo tego została napisana dosyć dużą czcionką, co nie przeszkadza w jej czytaniu. Drugą rzeczą, która działa na plus tej publikacji jest sam styl czcionki, którą jest napisany tekst – prosty, bez żadnych udziwnień. Doskonale pasuje do osoby, która wypowiada te słowa. Dodatkowym atutem jest załączony materiałowy paseczek, który można potraktować jako zakładkę do książki. Dzięki niemu czytelnik wie, w którym miejscu skończył, bądź może sobie zaznaczyć fragment, który szczególnie przemówił do jego wnętrza.
Cieszę się z nabycia tej niepozornej książeczki, nie tylko z tego względu, że mogłam głębiej poznać nauczanie papieża Franciszka. Teraz bez problemu będę mogła odpowiedzieć innym na pytania dotyczące miłości Boga do ludzi, posługując się JEGO słowami. To trochę tak, jakbym była papieskim apostołem. Zresztą każdy z nas może nim być – wystarczy tylko w odpowiednim momencie zacytować jego słowa. A książeczka „Miłość jest łagodna” doskonale się do tego nadaje.

• 2014 rok
  • Przeczytane w jeden dzień
  • 4) Chrześcijaństwo
  • Współpraca z Sztukaterem
  • Teologicznie i religijnie

Dodaj cytat z książki Miłość jest łagodna