Labirynt śmierci

Okładka książki Labirynt śmierci Philip K. Dick
Okładka książki Labirynt śmierci
Philip K. Dick Wydawnictwo: ALFA Seria: Fantastyka (Beta Books) fantasy, science fiction
Fantastyka (Beta Books)
A Maze of Death
ALFA
1992-01-01
1992-01-01
Arkadiusz Nakoniecznik
science-fiction

Jeśli mieliście styczność z innymi książkami autora, to ta pozycja również Was nie zawiedzie. Czy warto ją przeczytać?
Mam nadzieję, że ta krótka wideo recenzja pomoże Ci podjąć decyzję:

Mam nadzieję, że ta krótka wideo recenzja pomoże Ci podjąć decyzję:

Dziwna książka. Zaczyna się ciekawie, potem nudy. Zakończenie bardzo zaskakujące i podbiło ocenę, ale ogólnie książka przeciętna.

Zgadzam się w pełni z komentarzem sewio. Spodziewałem się czegoś innego, ale książkę dobrze się czytało i ma ciekawe zakończenie.

Najpierw jest intrygująco, potem dziwnie, potem jeszcze dziwniej i na koniec zaskakująco. Surrealizm i teologia w sosie s-f. Wróciłem żeby dać gwiazdkę wyżej - czyli książka zostaje w głowie na dłużej.

Planeta Delmak-0 i czternastu przesiedleńców. Każdy inny, każdy skrywa inną tajemnicę, każdy egoistyczny, nieufny i często wrogi wobec pozostałych. A sama planeta niezwykle dziwna, a cel jej zasiedlenia niejasny. Prosta opowieść? Nie u Dicka. Całość zasnuta oparami dziwacznej wiary, imaginacji, rzeczywistości, która nie jest rzeczywista. Prawda odkrywa się opornie, a kiedy wydaje się, że już wszystko jest wiadome, dostaje się „prawdę” kolejną.
Świetnie napisana fabuła z prostymi dialogami, wartką akcją, ciekawym zakończeniem, które ma kolejne – jeszcze dziwniejsze.

Więc mamy tu klasyczny motyw wzięty od Agathy Christie podlany Dickowskim sosem. Nikt nie wie o co chodzi, brak jest tu jakiejkolwiek celowości, ludzie błąkają się przyglądając się dziwacznej planecie, a w tle rozmyślają o naturze boga. Jest onirycznie, surrealistycznie, nieraz wchodzą wątki kryminalne, a nawet elementy grozy.

Pierwsza połowa książki to jak zawsze u Dicka w zasadzie wprowadzenie do części właściwej. Dalej jest tylko lepiej, plot twisty lecą jak karty z rękawa zręcznego magika, nic nie jest tym czym się wydawało, bohaterowie doświadczają dekonstrukcji ego, a czytelnik zastanawia się co tu właściwie się dzieje i czemu to jest takie dobre.

Pierwsza połowa książki to jak zawsze u Dicka...

Moja ocena to nawet 6.7 /10 , było by więcej ale trochę za dużo akcji dzieje się bardzo szybko i zbyt chaotycznie , za to bardzo dużym zaskoczeniem jest zakończenie , które spowodowało że książka z oceny 5 /10 wskoczyła na ponad 6/10 . Na pewno fajnie było by tą książkę przeczytać dwa razy pod rząd , ale to może już w następnym życiu ;)

Jak dotąd chyba najlepsza książka Dicka jaką przeczytałem. Ciężko się od niej oderwać. Fabuła nie jest skomplikowana ani specjalnie udziwniona jak często bywa u tego autora, wszystko dzieje się szybko, aż do finału powieści. Więcej nie piszę, bo nie chcę nikomu spoilerować. Gorąco polecam

Czterdzieści cztery powieści oraz ponad setka opowiadań napisanych przez Philipa Dicka, sprawiają, że co jakiś czas mogę wylosować sobie, którąś, której jeszcze nie czytałem i wystarczy mi jeszcze na wiele lat. Przychodzi czasem ten moment, gdy mówię “czas na P. Dicka”. Mógłbym oczywiście spróbować przypomnieć sobie, albo zobaczyć z nowej perspektywy choćby Człowieka z Wysokiego Zamku, ale wciąż tego nie zrobiłem. Tym razem padło na Labirynt śmierci.
[...]
całość:

Oj jak ja lubię tego Dicka! Znów zafundował mi wspaniałą, zwariowaną, kosmiczną podróż na planetę Delmak-O. "Labirynt śmierci" z miejsca wskakuje na podium moich ulubionych książek tego autora. Nie będę spoilerował, więc napiszę trywialnie, że "trzeba czytać do końca".

• Philip K. Dick
  • Science Fiction