Chrześcijanie. Płaszcz żołnierza

Wydawnictwo: Bellona
historyczna

Max Gallo znakomity francuski pisarz specjalizujący się w literaturze historycznej, znany polskiemu czytelnikowi z kilkutomowej monografii poświęconej Napoleonowi Bonaparte oraz z biografii Juliusza Cezara. Trylogia Chrześciajnie stanowi wyjątek na tle dotychczasowej twórczości Maxa Gallo. W opinii wielu znawców tematu to pierwsza publikacja od czasów genialnego dzieła Imię róży Umberto Eco, przedstawiająca tak szeroką panoramę społeczeństwa wczesnochrześcijańskiej i średniowiecznej Europy. Wzbudza podziw dzięki erudycji autora i stawia głębokie pytania natury egzystencjalnej. W prologu Max Gallo przybliża okoliczności, jakie skłoniły go do podjęcia tego tematu. Nietrudno z nich wywnioskować, że Chrześcijanie są dziełem bardzo osobistym. Każdy spośród trzech tomów powieści może być czytany oddzielnie. Dotyczy innej epoki i innego bohatera.

marek | 2015-10-21
Przeczytana: 15 listopada 2015