Dziesięć kroków do świętości

Okładka książki Dziesięć kroków do świętości Antoni Długosz
Okładka książki Dziesięć kroków do świętości
Antoni Długosz Wydawnictwo: POLWEN religia
54 str. 54 min.
religia
POLWEN
2011-01-01
2011-01-01
54 min.
religia bajki

„Dziesięć kroków do świętości” to druga z trzech pozycji katechetyczno-wychowawczych, przeznaczonych dla dzieci, rodziców i katechetów, wydana nakładem Wydawnictwa Edycja Świętego Pawła. Autorem książki jest bp. Antoni Długosz, ceniony duszpasterz dzieci. Książka dzieli się na dziesięć krótkich rozdziałów, w których omówione są poszczególne kroki. Wartościowe treści przeplatane są ciekawymi ilustracjami Artura Nowickiego. Po każdym rozdziale autor zadaje pytania do zastanowienia się, co umożliwia dłuższą refleksję nad każdym z nich.
Kroki te, wychodzą daleko dalej niż X Przykazań Bożych – które nasuwają się w pierwszym skojarzeniu. Autor ukazuje szeroką perspektywę, z której możemy czerpać i nią żyć. Krokami tymi są: świadomość bycia dzieckiem Bożym, co daje możliwość odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych i czerpania z łaski sakramenty chrztu świętego. Drugim krokiem jest rozmowa z Panem Bogiem – modlitwa, która może przybierać różne formy, odbywać się o każdej porze dnia lub nocy. Trzecim krokiem jaki proponuje autor jest spotkanie z Panem Jezusem w spowiedzi i Komunii Świętej. Krok ten jest ważny, bo częstotliwość tych kroków zależy od człowieka, Bóg czeka. Przestrzeganie X Przykazań Bożych jest krokiem czwartym. Biskup Długosz nazywa go przepisem na udane życie. Pięknie tłumaczy młodemu Czytelnikowi ich zasadność i zawarty w przykazaniach ład i zamysł Boży względem życia człowieka. Krokiem piątym jest lektura Pisma Świętego – co pięknie nazywa „listem miłości”, „prezentem”, „książką przez duże K”, z której się nie wyrasta. Kolejnymi krokami są bycie dobrym dzieckiem w domu i w szkole oraz bycie przyjacielem. Autor zwraca uwagę, że takiej postawy uczył nas sam Pan Jezus, a człowieka wiele razy nazywał swoim przyjacielem. W kolejnych krokach autor zachęca do szanowania świata – jako daru Bożego. Dalej proponuje zaangażowanie się w życie parafii zarówno chłopcom jak i dziewczynkom. Kapłan wymienia możliwości angażowania się dzieci jakie są praktycznie w każdej parafii. Ostatnim krokiem jest poznawanie życia świętych – którzy są przedłużeniem słów i czynów Pana Jezusa. Oni naśladowali Pana Jezusa, więc ich życie jest dla nas konkretną wskazówką.
Na zakończenie bp. Antoni podkreśla, że kroków do świętości może być więcej. Można dopisać swoje własne. Najważniejsze, aby nie ustać w drodze i aby pragnąć być świętym!
Książka przeznaczona jest dla wszystkich dzieci, rodziców i katechetów, którzy chcą dążyć do świętości. Celem niniejszej publikacji jest zachęcenie Czytelnika do obrania kierunku na niebo. Autor podpowiada co zrobić, aby małymi krokami posuwać się w dobrą stronę. Odpowiada na pytania nurtujące dzieci i prosto rozwiewa ich wątpliwości. Po lekturze tej książeczki, Czytelnik będzie wiedział, że świętym może zostać każdy, jak w tekście znanej piosenki – taki duży, taki mały też! Zachęcam do lektury i serdecznie polecam!

Dodaj cytat z książki Dziesięć kroków do świętości