Świadectwa stanu wojennego

Cykl: Relacje i wspomnienia (tom 2)
Wydawnictwo: IPN
historyczna

Książka składa się z 28 relacji zebranych przez pracowników BEP IPN na terenie całego kraju. Relacje te przedstawiają z jednej strony indywidualne refleksje i emocje ludzi związanych z szeroko pojętą opozycją, przefiltrowane przez 20 letni dystans jaki upłynął od tamtych wydarzeń. Z drugiej przynoszą szereg nowych informacji o działalności opozycyjnej i oporze społecznym podczas stanu wojennego. Jest tym cenniejsze, iż badania nad tym aspektem stanu wojennego nie są zbyt rozwinięte.

"Świadectwa stanu wojennego" zawierają 28 najciekawszych relacji wybranych z większej ich liczby zgromadzonej przez pracowników Biura Edukacji Publicznej IPN. Redaktorom zbioru zależało przede wszystkim, by wybrane relacje dotyczyły wszystkich regionów Polski i pokazywały różne formy działalności opozycyjnej.
Prezentowane relacje zawierają wiele cennych i dotychczas mało znanych informacji na temat działalności opozycyjnej i oporu społecznego po wprowadzeniu stanu wojennego. Relacje te pozwalają również poznać postawy i motywacje osób zaangażowanych po wprowadzeniu stanu wojennego w działalność opozycyjną. "Świadectwa stanu wojennego" mogą być więc ciekawą lektura dla nie tylko historyków, lecz także dla socjologów i psychologów społecznych Przede wszystkim jednak pozwalają skonfrontować własne doświadczenia z przeżyciami innych, z tej nieodległej przecież historii.

źródło opisu: ipn.gov.pl

źródło okładki: ipn.gov.pl