Książka Roku 2018
6 (6 ocen i 2 opinie) Zobacz oceny
The Bravo of Venice
klasyka
ifoiry

Powieść gotycka dziejąca się w niesamowitych uliczkach Wenecji pod koniec XVIII wieku. Mieszkańcy miasta drżą przed bezwzględnymi i ohydnymi czynami jednookiego zabójcy. Ten, uzbrojony w sztylet i okryty ciemnym płaszczem, czai się w cieniu kamienic wzdłuż kanałów. W tym samym czasie do miasta przybywa przystojny florencki szlachcic o eleganckich manierach, który zwraca uwagę weneckiego panien.

źródło opisu: Opis autorski

źródło okładki: Zdjęcie autorskie

Marek Nowowiejski | 2014-11-30

Lewis nie napisał tej książki. On ją tylko przetłumaczył na angielski. Właściwym autorem jest Heinrich Zschokke (1771-1848) - niemiecko-szwajcarski pisarz i pedagog. Powieść Abällino, der grosse Bandit została opublikowana w 1793 (wzorem dla Zschokkego był dramat Zbójcy Schillera) i natychmiast wywołała sensację. Bardzo szybko powstała adaptacja teatralna. Powojennego przekładu dokonano z wersji angielskiej "The Bravo of Venice" (1804) M. G. Lewisa. Zschokke był bardzo popularny w Polsce w XIX wieku; wydano wtedy u nas sporo jego romansów awanturniczych i opowiadań humorystycznych, niektóre w kilku tłumaczeniach czy wersjach. Wcześniejszy przekład Postrachu Wenecji, także z angielskiego, nosi tytuł Zbóyca w Wenecyi czyli Okropny Abellino (1827).

ifoiry | 2014-04-02
Przeczytana: 02 kwietnia 2014

"Postrach Wenecji" - książka przepełniona dialogami (powieść pisana w założeniu jako utwór sceniczny) czyta się sama.
Historia Abellina, dobrze urodzonego mężczyzny, który w tajemniczych okolicznościach pozbawiony został wszystkiego co kiedyś należało do jego rodziny. Bez dachu nad głową, głodny i samotny użala się nad własnym losem. Nie mając lepszych perspektyw na poprawę własnego losu przyłącza się do grupy najemnych weneckich zabójców. Pierwszym zleceniem okazuje się zabicie - przepięknej młodej dziewczyny o imieniu Rosabella. Jak Abellino wywiąże się ze zlecenia - tego należy szukać na kolejnych stronach książki :).

Eilish | 2018-04-29
Przeczytana: 25 kwietnia 2018