Martwe ciała

Wydawnictwo: Simple Publishing
non-fiction, morderstwo, reportaż
literatura faktu

„1982 rok, listopad, późny wieczór. Zdenerwowany ojciec zgłasza zniknięcie swojej jedenastoletniej córki. Milicja zarządza poszukiwania. Bezowocne. Miesiąc później okaże się, że dziewczynka padła ofiarą „zimnego chirurga”. „Martwe ciała” to prawdziwa i zarazem ponura historia Edmunda Kolanowskiego, seryjnego zabójcy i nekrofila, działającego w Poznaniu w latach osiemdziesiątych. Autorzy,...

„1982 rok, listopad, późny wieczór.
Zdenerwowany ojciec zgłasza zniknięcie swojej jedenastoletniej córki.
Milicja zarządza poszukiwania.
Bezowocne.
Miesiąc później okaże się, że dziewczynka padła ofiarą „zimnego chirurga”.

Autorzy, Waldemar Ciszak (prawnik) i Michał Larek (literaturoznawca) stworzyli opowieść spod znaku non fiction, będącą zarówno rekonstrukcją śledztwa oraz procesu sądowego, jak i wnikliwym studium psychiki przestępcy.
Znakiem rozpoznawczym ich książki jest oryginalne połączenie elementów reportażu, wywiadu i sensacyjnej fabuły”.

źródło opisu: http://simplepublishing.pl/www/blog/meet-us.html

źródło okładki: http://simplepublishing.pl/www/blog/meet-us.html

Renax | 2015-03-04
Przeczytana: 03 marca 2015

Książka przywędrowała do mnie przez przypadek: jako prezent. Lubię kryminały, więc zabrałam się ochoczo za czytanie. Powiem Wam, że wbiło mnie w fotel! Jest to rzeczowy, pełen faktów, i pozbawiony emocji opis sprawy kryminalnej sprzed lat, sprawy polskiego nekrofila i zboczeńca z Poznania. Sprawy zakończonej wyrokiem śmierci. I chyba to jest klucz do zrozumienia książki: ta kara śmierci. Można się zastanowić, czy jest potrzebna.
Trudno jest przesądzać, tym bardziej, że sprawa opisana w książce jest bardzo drastyczna. Mnie ogłuszyła na cały wieczór, bardziej niż skandynawskie kryminały!
Na pewno wymiar sprawiedliwości w państwie prawa ma obowiązek chronić nas, ludzi przed takimi ludźmi. I chyba trzeba tu użyć określenia zboczeniec.
Jeszcze jedno. Książka jest tylko dla czytelników pełnoletnich i dojrzałych emocjonalnie.

Dominiqe83 | 2016-11-15
Przeczytana: 15 listopada 2016

Rzeczowa relacja z przebiegu głośnego w latach 80-tych XX wieku śledztwa w sprawie zbrodni dokonanych przez nekrofila Edmunda Kolanowskiego. Wstrząsająca, szokująca, ukazująca różne perspektywy, zarówno prowadzących sprawę funkcjonariuszy, dziennikarzy, obrońców czy biegłych, jak i samego oskarżonego i jego bliskich. Szczegóły dokonanych mordów powodują w czytelniku odrazę, ale i każą zadać sobie pytanie o psychikę człowieka, zdolnego do tak potwornych czynów. Lektura bardzo trudna, ale warta uwagi.

Martyna | 2015-03-31
Przeczytana: 11 lutego 2015

Psychika psychopatów, seryjnych morderców czy dewiantów, intryguje wielu szarych ludzi. Ktoś kto zabija w brutalny sposób lub poddaje się nieprzyjętym przez społeczeństwo, a także moralność, pragnieniom, nie może zostać niezauważony. Wizerunek zbrodniarza schematycznie przyjął cechy negatywne. Brzydotę, niechlujstwo, nadpobudliwość, agresję. Widzisz kogoś i już wiesz. Z tą osobą jest coś nie tak. Prawda niestety bywa brutalna, inna od przekonań, które zostały w nas zaszczepione. Dziwny nie zawsze oznacza zagrożenie, a normalny nie gwarantuje bezpieczeństwa.

Pierwsza połowa lat osiemdziesiątych odciska na Poznaniu i jego mieszkańcach brutalne piętno rzeczywistości. Niepozorny, zamknięty w sobie mężczyzna, zostaje oskarżony o zamordowanie z zimną krwią jedenastoletniej Alinki K., która przez niefortunne spotkanie, kończy swój krótki żywot.

Szokująca książka autorstwa Waldemara Ciszaka i Michała Lereka, ujawnia przed czytelnikiem brutalne szczegóły sprawy kryminalnej Edmunda...

joan_stark | 2016-12-28
Przeczytana: 23 grudnia 2016

Krótki reportaż o polskim seryjnym mordercy, którego jako jednego z ostatnich skazano na karę śmierci. Przerażający, czasami obrzydliwy, ukazujący działania policji w celu ujęcia sprawcy i później długie godziny przesłuchań, aby udowodnić mu winę.
Liczyłam na więcej informacji, na zgłębienie umysłu mordercy - trochę się zawiodłam, ale ogólnie książka na plus. Dobrze i przystępnie napisana, pokazująca ówczesne realia.

lily_rose | 2016-04-17
Przeczytana: 14 kwietnia 2016

Na książkę natrafiłam przypadkiem. Przede wszystkim zwróciłam uwagę, że historia dzieje się w moim rodzinnym mieście - Poznaniu. Nigdy wcześniej nie słyszałam o Kolanowskim - może dlatego, że został powieszony trzy lata przed moim urodzeniem. Zawsze ciekawiła mnie tematyka seryjnych morderców, dlatego chętnie zabrałam się za tą pozycję wydawniczą.
Historie nekrofila i seryjnego mordercy poznajemy z perspektywy Jerzego Jakubowskiego - śledczego, który rozpracowywał Kolanowskiego. To wywiad z nim jest fundamentem tej książki. Oprócz tego są zamieszczone stenogramy przesłuchań oskarżonego, ale też jego konkubiny. Te ostatnie były dla mnie chyba bardziej wstrząsające niż wyznania samego mordercy. Opowieść byłej partnerki o tym, co widziała w piecu kaflowym mrozi krew w żyłach. Nasuwa mi się pytanie - jak mogła po tym co zobaczyła, przejść od do porządku dziennego i nadal żyć z Kalinowskim?!
Dużym atutem książki jest możliwość poznania pracy śledczych. Sposobów przesłuchań.
Odjęłam...

Redaktor_na_Tropie | 2014-04-13
Przeczytana: kwiecień 2014

Simple Publishing to firma, które za cel postawiła sobie zmienić obraz wydawców self-publishingowych w Polsce, dotąd, słusznie lub nie, kojarzonych z publikacjami, zarówno teściowo jak i wydawniczo, pozostawiającymi wiele do życzenia. Trzeba przyznać, że wystartowała zachwycająco. Martwe ciała to pięknie wydana reportażowa pozycja non-fiction autorstwa prawniczo-redaktorskiego duetu: Waldemara Ciszaka i Michała Larka. Jednak nie tylko jej zewnętrzna atrakcyjność i unikalna gatunkowość powoduje, że oceniam ten tytuł wysoko. Przede wszystkim bowiem jest to wstrząsające świadectwo na temat Edmunda Kolanowskiego, który, mimo, że jego działalność przestępcza przypada na lata 80. ubiegłego wieku – do dziś pozostaje jednym z najbardziej niezwykłych przypadków w historii polskiego kryminału.

Kolanowski – niewysoki, szczupły, niczym specjalnym nie wyróżniający się mężczyzna, taki szaraczek, „szczurek”, jak wspomina jeden z rozmówców autorów Martwych ciał. Kolanowski – we wczesnych latach...

Bookeriada | 2014-07-14
Przeczytana: 10 lipca 2014

Jakiś czas temu cała Polska żyła sprawą małej Magdy z Sosnowca. Gdy rozpoczęły się rozprawy sądowe Katarzyny W., wszyscy byli już zmęczeni tym tematem i interesowało ich jedno – jaki będzie wyrok. Jeśli chodzi o mnie, to najbardziej czekałam na dziennikarskie relacje na żywo. Co powie oskarżona, jak będzie się zachowywać, jaka będzie linia obrony, jak adwokat będzie reagował na wypowiedzi świadków i stanowiska biegłych? Na bieżąco czytałam zapisy trzynastu kilkugodzinnych rozpraw, a oprócz tego śledziłam wypowiedzi adwokatów, psychologów i innych specjalistów.

Czemu o tym wspominam? Moja ostatnia lektura przypomniała mi o miesiącach, które spędziłam na mojej amatorskiej próbie analizy przypadku kobiety, która zamordowała swoje dziecko. Waldemar Ciszak i Michał Larek również skupili się na analizie głośnej sprawy, którą żyła cała Polska. Różnica polega na tym, że zrobili to profesjonalnie, wszystko opisali w książce, a śledztwo, które ich interesowało, zakończyło się ogłoszeniem...

"Martwe ciała" to książka, która reprezentuje gatunek, który szczególnie lubię recenzować, zwłaszcza jeśli motywem przewodnim jest zbrodnia. Reportaż to forma, którą niezwykle łatwo spaprać. Wymaga ogromnych nakładów pracy i świadomości tego, że albo pisze się rzetelnie, albo do masowego odbiorcy. Nie oszukujmy się. Najlepiej sprzedają się reportaże, które trącą poszukiwaniem taniej sensacji. Dlatego też połączenie obu efektów jest bardzo trudne. Waldemar Ciszak i Michał Larek pokazali, że trudne, ale na pewno nie niemożliwe.

Zbrodnie seryjne, jeśli dodatkowo popełniane są z pobudek seksualnych, to chwytliwy temat. Równocześnie jednak wstydliwy, bo wiele osób uważa, że zainteresowanie tego rodzaju tematyką jest, delikatnie mówiąc, nienormalne. Nie zgadzam się z tym poglądem, bo, po pierwsze - wciąż za mało wiemy o człowieku, aby móc decydować o tym, co jest dla niego normą, co zaś nie, po drugie - śmierć, w tym również zbrodnia, jest w nasze życie wpisana. A jeśli chcemy...

Malgorzata | 2017-02-10
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, Ebook

przerazajaca historia oparta o wydarzenia autentyczne, mialam dreszcze czytajac...czy polecam? zalezy kto co lubi ale czytanie o kims kto mordowal, sypial z trupami, wycinal martwym cialom narzady rodne nie nalezy do przyjemnych, aczkolwiek przeczytalam, chyba raczej z ciekawosci...

Aleksandra | 2014-11-20
Przeczytana: 2014 rok

Kiedyś wpadłam na Kolanowskiego przegrzebując Internet. Pragnęłam literatury o nim. Ta lektura mnie wielce ucieszyła.