Martwe ciała

Wydawnictwo: Simple Publishing
non-fiction, morderstwo, reportaż
literatura faktu

„1982 rok, listopad, późny wieczór. Zdenerwowany ojciec zgłasza zniknięcie swojej jedenastoletniej córki. Milicja zarządza poszukiwania. Bezowocne. Miesiąc później okaże się, że dziewczynka padła ofiarą „zimnego chirurga”. „Martwe ciała” to prawdziwa i zarazem ponura historia Edmunda Kolanowskiego, seryjnego zabójcy i nekrofila, działającego w Poznaniu w latach osiemdziesiątych. Autorzy,...

„1982 rok, listopad, późny wieczór.
Zdenerwowany ojciec zgłasza zniknięcie swojej jedenastoletniej córki.
Milicja zarządza poszukiwania.
Bezowocne.
Miesiąc później okaże się, że dziewczynka padła ofiarą „zimnego chirurga”.

Autorzy, Waldemar Ciszak (prawnik) i Michał Larek (literaturoznawca) stworzyli opowieść spod znaku non fiction, będącą zarówno rekonstrukcją śledztwa oraz procesu sądowego, jak i wnikliwym studium psychiki przestępcy.
Znakiem rozpoznawczym ich książki jest oryginalne połączenie elementów reportażu, wywiadu i sensacyjnej fabuły”.

źródło opisu: http://simplepublishing.pl/www/blog/meet-us.html

źródło okładki: http://simplepublishing.pl/www/blog/meet-us.html

Anna | 2018-01-27
Przeczytana: 27 stycznia 2018

„Martwe ciała” Waldemar Ciszak i Michał Larek
Książka jest rekonstrukcją śledztwa poznańskiego nekrofila schwytanego i zatrzymanego w maju 1983 roku. To trzydziestoparoletni niepozorny, niski jak na mężczyznę Edmund Kolanowski. Bezcześcił zwłoki kobiet wycinając płaty skóry z piersi i ich miejsc intymnych. Najczęściej robił to na cmentarzu.
Rozkopywał świeże groby. Wyciągał z trumny nieboszczki i za pomocą noża dokonywał bestialskich czynów. Wycięte kobiece narządy przyszywał do lalki wykonanej z gąbki. Po czym masturbował się aż do osiągnięcia wytrysku.
Kiedyś żonaty, w momencie zatrzymania mieszkał z konkubiną. Edmund Kolanowski okazał się nie tylko nekrofilem, ale i trzykrotnym zabójcą. W tym jedenastoletniej dziewczynki. Skazany na karę śmierci przez powieszenie.
Książka pokazuje nie tylko poszczególne etapy śledztwa, ale również doskonałą pracę poznańskich dochodzeniowców. Rozpracowywanie osadzonego w areszcie Edmunda Kolanowskiego. Czytelnik otrzymuje tym samym portret...

Renax | 2015-03-04
Na półkach: Przeczytane, Kryminały, 2015
Przeczytana: 03 marca 2015

Książka przywędrowała do mnie przez przypadek: jako prezent. Lubię kryminały, więc zabrałam się ochoczo za czytanie. Powiem Wam, że wbiło mnie w fotel! Jest to rzeczowy, pełen faktów, i pozbawiony emocji opis sprawy kryminalnej sprzed lat, sprawy polskiego nekrofila i zboczeńca z Poznania. Sprawy zakończonej wyrokiem śmierci. I chyba to jest klucz do zrozumienia książki: ta kara śmierci. Można się zastanowić, czy jest potrzebna.
Trudno jest przesądzać, tym bardziej, że sprawa opisana w książce jest bardzo drastyczna. Mnie ogłuszyła na cały wieczór, bardziej niż skandynawskie kryminały!
Na pewno wymiar sprawiedliwości w państwie prawa ma obowiązek chronić nas, ludzi przed takimi ludźmi. I chyba trzeba tu użyć określenia zboczeniec.
Jeszcze jedno. Książka jest tylko dla czytelników pełnoletnich i dojrzałych emocjonalnie.

Dominiqe83 | 2016-11-15
Przeczytana: 15 listopada 2016

Rzeczowa relacja z przebiegu głośnego w latach 80-tych XX wieku śledztwa w sprawie zbrodni dokonanych przez nekrofila Edmunda Kolanowskiego. Wstrząsająca, szokująca, ukazująca różne perspektywy, zarówno prowadzących sprawę funkcjonariuszy, dziennikarzy, obrońców czy biegłych, jak i samego oskarżonego i jego bliskich. Szczegóły dokonanych mordów powodują w czytelniku odrazę, ale i każą zadać sobie pytanie o psychikę człowieka, zdolnego do tak potwornych czynów. Lektura bardzo trudna, ale warta uwagi.

Hanau | 2018-06-26
Przeczytana: 26 czerwca 2018

Kawał naprawdę mocnej lektury, z pewnością nie dla każdego, zwłaszcza wieczorową porą. Opisana tu historia Edmunda Kolanowskiego potrafi wstrząsnąć czytelnikiem. Szokuje przedstawioną zbrodnią, drastycznością przedstawionych faktów. Plusem jest z pewnością sznyt PRL-u, który dostajemy razem z opisem historii.

Martyna | 2015-03-31
Przeczytana: 11 lutego 2015

Psychika psychopatów, seryjnych morderców czy dewiantów, intryguje wielu szarych ludzi. Ktoś, kto zabija w brutalny sposób lub poddaje się nieprzyjętym przez społeczeństwo, a także moralność, pragnieniom, nie może zostać niezauważony. Wizerunek zbrodniarza schematycznie przyjął cechy negatywne. Brzydotę, niechlujstwo, nadpobudliwość, agresję. Widzisz kogoś i już wiesz. Z tą osobą jest coś nie tak. Prawda niestety bywa brutalna, inna od przekonań, które zostały w nas zaszczepione. Dziwny nie zawsze oznacza zagrożenie, a normalny nie gwarantuje bezpieczeństwa.

Pierwsza połowa lat osiemdziesiątych odciska na Poznaniu i jego mieszkańcach brutalne piętno rzeczywistości. Niepozorny, zamknięty w sobie mężczyzna, zostaje oskarżony o zamordowanie z zimną krwią jedenastoletniej Alinki K., która przez niefortunne spotkanie, kończy swój krótki żywot.

Szokująca książka autorstwa Waldemara Ciszaka i Michała Lereka ujawnia przed czytelnikiem brutalne szczegóły sprawy kryminalnej Edmunda...

Karolina29 | 2017-10-25
Przeczytana: 25 października 2017

Michał Larek, Waldemar Ciszak "Martwe ciała"
Pierwsza połowa lat osiemdziesiątych. Edmund Kolanowski zostaje zatrzymany pod zarzutem bezczeszczenia zwłok i morderstw. Z pozoru nijaki, niepozorny, niewysoki i zakmnięty w sobie facet w średnim wieku trafia za więzienne mury, za którymi rozpoczyna się żmudny proces przesłuchań i próby udowodnienia mu winy... Rozpoczyna się seria pytań i badań a im większą wiedzę zaczynają posiadać policjanci tym bardziej brudna staje się sprawa...
"(...) pod konied obserwacji pogodny, w żywym kontakcie z współosadzonymi, wilokrotnie żywo im relacjonował, jakich czynów się dopuścił. W kontakcie z personelem o swojej przeszłości karalnej, jak i aktualnych zarzutachc nie opowiadał, ale pośrednio dawał do zrozumienia, nazywał sam siebie >>zimnym chirurgiem<<"
Waldemar Ciszak i Michał Larek to duet doskonały. Mam wrażenie, że tam gdzie jeden z nich chce sobie pofolgować wkracza drugi i go wyważa. "Martwe ciała" to po "Mężczyźnie w białych butach,...

joan_stark | 2016-12-28
Przeczytana: 23 grudnia 2016

Krótki reportaż o polskim seryjnym mordercy, którego jako jednego z ostatnich skazano na karę śmierci. Przerażający, czasami obrzydliwy, ukazujący działania policji w celu ujęcia sprawcy i później długie godziny przesłuchań, aby udowodnić mu winę.
Liczyłam na więcej informacji, na zgłębienie umysłu mordercy - trochę się zawiodłam, ale ogólnie książka na plus. Dobrze i przystępnie napisana, pokazująca ówczesne realia.

Redaktor_na_Tropie | 2014-04-13
Przeczytana: kwiecień 2014

Simple Publishing to firma, które za cel postawiła sobie zmienić obraz wydawców self-publishingowych w Polsce, dotąd, słusznie lub nie, kojarzonych z publikacjami, zarówno teściowo jak i wydawniczo, pozostawiającymi wiele do życzenia. Trzeba przyznać, że wystartowała zachwycająco. Martwe ciała to pięknie wydana reportażowa pozycja non-fiction autorstwa prawniczo-redaktorskiego duetu: Waldemara Ciszaka i Michała Larka. Jednak nie tylko jej zewnętrzna atrakcyjność i unikalna gatunkowość powoduje, że oceniam ten tytuł wysoko. Przede wszystkim bowiem jest to wstrząsające świadectwo na temat Edmunda Kolanowskiego, który, mimo, że jego działalność przestępcza przypada na lata 80. ubiegłego wieku – do dziś pozostaje jednym z najbardziej niezwykłych przypadków w historii polskiego kryminału.

Kolanowski – niewysoki, szczupły, niczym specjalnym nie wyróżniający się mężczyzna, taki szaraczek, „szczurek”, jak wspomina jeden z rozmówców autorów Martwych ciał. Kolanowski – we wczesnych latach...

lily_rose | 2016-04-17
Przeczytana: 14 kwietnia 2016

Na książkę natrafiłam przypadkiem. Przede wszystkim zwróciłam uwagę, że historia dzieje się w moim rodzinnym mieście - Poznaniu. Nigdy wcześniej nie słyszałam o Kolanowskim - może dlatego, że został powieszony trzy lata przed moim urodzeniem. Zawsze ciekawiła mnie tematyka seryjnych morderców, dlatego chętnie zabrałam się za tą pozycję wydawniczą.
Historie nekrofila i seryjnego mordercy poznajemy z perspektywy Jerzego Jakubowskiego - śledczego, który rozpracowywał Kolanowskiego. To wywiad z nim jest fundamentem tej książki. Oprócz tego są zamieszczone stenogramy przesłuchań oskarżonego, ale też jego konkubiny. Te ostatnie były dla mnie chyba bardziej wstrząsające niż wyznania samego mordercy. Opowieść byłej partnerki o tym, co widziała w piecu kaflowym mrozi krew w żyłach. Nasuwa mi się pytanie - jak mogła po tym co zobaczyła, przejść od do porządku dziennego i nadal żyć z Kalinowskim?!
Dużym atutem książki jest możliwość poznania pracy śledczych. Sposobów przesłuchań.
Odjęłam...

Aga Cichoń | 2017-10-28

Bardzo dobry reportaz opowiadający historię niepozornego,przeciętnie wyglądającego mężczyzny, który okazuje się być mordercą nekrofilem