MAFIA NA WOJNIE. Współpraca wielkich gangsterów z aliantami - Newark Tim

Wydawnictwo: Bellona
historyczna

Autor, znany brytyjski historyk, odsłania kulisy mało znanego i sensacyjnego epizodu II wojny światowej. Rozbita niemal doszczętnie we Włoszech przez Mussoliniego mafia kontynuowała swoją działalność w USA, a po przystąpieniu tego kraju do wojny jej przywódcy zawarli tajny układ z władzami, na mocy którego własnymi metodami mieli zwalczać amerykańskich nazistów oraz działających w Ameryce agentów i sabotażystów nasyłanych z Trzeciej Rzeszy. Po zajęciu Sycylii, w zamian za tę współpracę alianci pozwolili, by mafia wprowadziła tam przejściowo własne rządy, które omal nie doprowadziły do oderwania wyspy od Włoch. Książka ujawnia wiele faktów, m.in. mafijne zlecenia na zgładzenie czołowych nazistów, w tym także Hitlera, a także związki mafii ze służbami wywiadowczymi USA i Wielkiej Brytanii.

bingo | 2014-08-18
Przeczytana: 18 sierpnia 2014

Zaczyna się od Sycylii i dojściu do władzy Benita Mussoliniego. W jaki sposób tępił mafiosów, ale i całą mafię na Sycylii. Wejście "czarnych koszul" do USA, oraz że żydzi (w szczególności to żydowscy gangsterzy i chyba tylko oni) wcale nie dali sobą gardzić nazistom. Dużo cytatów. O Polsce była wzmianka chyba tylko 2 razy i to krótka oraz o liście anonimowego polaka na Sycylii. W każdym razie o Polsce jest tyle co nic. Wiele będzie o ochronie doków- po sabotażu na liniowcu Normandie. Oraz o pomocy mafii w przejęciu Sycylii. Na końcu będzie rozdział o podsumowaniu- czy mafiozi pomogli swoimi wpływami w odbiciu wyspy?

grupa | 2015-06-22
Przeczytana: 15 marca 2015