Stojąc w cudzym grobie

Tłumaczenie: Jan Kraśko
Cykl: Inspektor Rebus (tom 18)
Wydawnictwo: Albatros
STANDING IN ANOTHER MAN'S GRAVE
Ophelia

Kolejna książka z niezwykle popularnej serii kryminałów z inspektorem policji z Edynburga, Johnem Rebusem. Zgorzkniały szkocki policjant jest już na emeryturze, ale jako cywil wciąż pracuje w Wydziale Spraw Otwartych i Niewyjaśnionych. Tym razem będzie musiał rozwiązać zagadkę zaginięć młodych kobiet przy drodze A9 – na trop naprowadzi go zdjęcie szkockiego krajobrazu, rozsyłane przez wszystkie ofiary porwań.

Ian Rankin to numer jeden brytyjskiego kryminału
The Times

źródło opisu: www.wydawnictwoalbatros.com

źródło okładki: www.wydawnictwoalbatros.com

jw23 | 2018-11-25
Przeczytana: 20 listopada 2018

Drugie podejście do tej książki i tym razem dałem radę dotrwać do końca, ale było tylko przeciętnie.

Agnieszka | 2018-01-17
Na półkach: Przeczytane, 2018

Kawał dobrej literatury, który Cię nasyci, ale nie spowoduje, że poczujesz się przejedzony.

Koralik | 2017-10-15
Przeczytana: 13 października 2017

To świetny kryminał, z bardzo dobrą akcją i ciekawymi postaciami. Nie jest to klimat skandynawski, który uwielbiam, ale postać Johna Rebusa, czasami nieco wkurzająca, pasuje do wzoru zmęczonego życiem, otoczonego wonią papierosów i alkoholu detektywa z nadwagą, o bardzo bystrym umyśle. Książek z serii nie czytam po kolei, zatem niektóre powiązania mogą być nieco kłopotliwe na początku, jednak autor dba o to, by nie pozostać w niewiedzy do końca kryminału (np. wątek Caffetiego). Bardzo przyjemna propozycja, nie tylko na letnie wieczory (jak sugeruje nazwa serii podana przez wydawcę). Na pewno nie będzie to moja ostatnia książka o przygodach Johna Rebusa. Polecam.

Agusiek | 2017-07-29
Przeczytana: 15 lipca 2017

Pierwsze spotkanie z autorem i dość ciekawe. Doskonale poprowadzona fabuła, namacalne tropy, którymi może podążać także czytelnik, rozbudowane osobowości postaci, wiele wątków fajnie ze sobą współgrających. Nieco zakończenie mnie znużyło, mało udokumentowane było, ale ogólnie na plus.

Rybana | 2017-02-19
Przeczytana: 19 lutego 2017

Czytając czekałam na rozwój sytuacji i zakończenie, które ,, zatrzęsie światem,,. Cóż...
Główny bohater, to detektyw na emeryturze, który jako cywil pracuje w Wydziale Spraw Otwartych i Niewyjaśnionych.
John Rebus, to osoba nie dająca się ująć w żadne ramy określające typowego śledczego. To człowiek o specyficznym poczuciu humoru, który jak przysłowiowy kot, chodzi swoimi drogami.
"(...)wzbijał piach i osad, a potem sprawdzał, jaki przyniosło skutek i co jest pod spodem".
Jego nietuzinkowe sposoby działania, często na pograniczu prawa, nie przysparzają mu zwolenników wśród kolegów i przełożonych.
Z początku historia snuje się leniwie, żeby nie powiedzieć zbyt wolno. Nie ma w niej szalonych zwrotów akcji, przeskakiwania z jednej emocji na drugą, nie ma całego szeregu podejrzanych, ani masy dowodów czy chociażby poszlak.
Jest za to kobieta, Nina Hazlit, uporczywie nawiedzająca policjantów, której córka zaginęła kilkanaście lat temu, a której sprawa do tej pory nie została...

Piotr | 2017-01-28

Ósemka od fana Rebusa. Duży plus za Foxa w tle historii (choć dla samego Johna nie tak znów mocno w tle). Sama intryga kryminalna odpowiednio ciekawa i zagmatwana, dialogi jak zawsze znakomite, a całość zwyczajnie wciąga. Dobra rzecz.

Marczewek | 2016-01-18
Przeczytana: 17 stycznia 2016

Ian Rankin to kolejny autor, który może narzekać na brak szczęścia na naszym rynku. Może to dziwić skoro nawet Mariusz Czubaj pisze tak "Jeśli istnieje kryminalna Liga Mistrzów, to Iana Rankina wraz z inspektorem Rebusem w niej nie zobaczycie. Oni grają jeszcze o klasę wyżej."

Żeby docenić kunszt danego autora i jego sztandarowej serii, z reguły pasuje czytać w chronologicznej kolejności. Czasem bohater zmienia się podobnie, jak mijają kolejne lata w powieściach. Mogą też powracać epizodyczne postacie z poprzednich części, teraz mniej lub bardziej ważne.
I właśnie Rankin do takich autorów należy. Poświęca dużo czasu na kreację postaci inspektora Rebusa. Nie jest on jakąś drętwą bezosobową postacią, spokojnie mógłby istnieć w rzeczywistym świecie.
Tak się szczęśliwie składa, że po kilku latach powraca z przymusowej emerytury. Ile w końcu można chlać i palić, a za jedyną rozrywkę mieć spotkania z byłym gangsterem...

Jako cywilny pracownik Wydziału Spraw Otwartych i...

jw23 | 2015-08-17
Przeczytana: 16 sierpnia 2015

Strasznie męczyłem się przez 200 stron. Więcej nie wytrzymałem. Nudy, wydarzenia toczą się niczym wyścig ślimaków. Nie polecam.

Artur | 2015-07-19

Bardzo dobry powrót serii, która sprawiła, że zacząłem czytać kryminały. Serię o inspektorze Rebusie mogę polecić każdemu, kto nie sięgał po taką literaturę i z góry uznaje ją za gorszą i nie wartą uwagi. Doskonałe rzemiosło!

haLina | 2014-12-31
Przeczytana: 31 grudnia 2014

Znakomity kryminał ze świetnie skonstruowaną intrygą. Sympatyczni bohaterowie, zarówno sam John Rebus, jak i postacie drugiego planu.
Doskonała lektura na wolne dni.