The Supreme Gift

Okładka książki The Supreme Gift Paulo Coelho
Okładka książki The Supreme Gift
Paulo Coelho Wydawnictwo: Sant Jordi Asociados, Agencia Literaria S. L. U. literatura piękna
51 str. 51 min.
The Greatest Thing in the World (Henry Dummond, 1851-1897),freely adapted by Paulo Coelho, 1991
Sant Jordi Asociados, Agencia Literaria S. L. U.
2014-01-20
2014-01-20
51 min.
Margaret Jull Costa
powieść poszukiwanie drogi życiowej

Okładka książki Prorok. Listy miłosne Proroka Paulo Coelho, Khalil Gibran
Prorok. Listy ... Paulo Coelho, Khali...
Okładka książki Cień wiatru. Przewodnik po Barcelonie Sabine Burger, Nelleke Geel, Alexander Schwarz
Cień wiatru. P... Sabine Burger, Nell...
Okładka książki 90 minut w niebie Cecil Murphey, Don Piper
90 minut w niebie Cecil Murphey, Don ...

Książka jest niezwykle krótka - raptem 78 ston, które stanowią interpretację Listu do Koryntian. Przyznam szczerze, że jest to jednak wartościowa książka, gdyż przypomina o tym, co w życiu człowieka powinno być najważniejsze. Miłość stanowi podstawę naszego życia, jest niczym woda obwyjaca nas brudu i sprawia, że stajemy się piekniejsi.
Myślę, że jest to lekka lektura na woczór. 😊

Myślę, że jest to lekka lektura na...

Przepis na szczęście, motto życiowe w pigułce

Przepis na szczęście, motto życiowe w pigułce

Książeczka jest bardzo krótka (78str.),a jakże bogata w treść, opowiada o tym co w życiu najważniejsze, najprawdziwsze i najtrwalsze ,mówi o tym list do Koryntian św. Pawła apostoła. Jeśli więc wy także będziecie nosić w sobie miłość, trud waszego życia nie pójdzie na marne. Sztuką jest nauczyć się wciąż kochać miłością, którą obdarzył nas Bóg. Podstawową prawdą naszego życia duchowego jest to, że nie ma większego szczęścia niż dawanie. Ta miłość nas przenika i zmienia. Stajemy się łagodniejsi i czyści. To ona pozwala wyzbyć się zła, odnawia leczy i odbudowuje wnętrze człowieka. Nie zmienimy się siłą naszej woli. Nie zmieni nas upływ czasu. Zmieni nas miłość. To wielka siła i błogosławieństwo spędzić choć jeden dzień, nie pamiętając złego. Kochać pełnią miłości oznacza żyć pełnią życia . Kochać na zawsze to żyć wiecznie.
Najgorsze co może spotkać człowieka, to żyć i umrzeć w samotności, nie kochając i nie będąc kochanym.
Miłość cierpliwa jest, łaskawa jest, miłość nie zazdrości.
Co sprawia, że ktoś staje się wielkim artystą, pisarzem czy muzykiem?
Praktyka. Co sprawia, że ktoś jest uznawany za wielkiego człowieka? Praktyka tylko tyle. Dla rozwoju duchowego równie ważne jak dla rozwoju fizycznego jest ćwiczenie. Kto nie ćwiczy mięśni ramion, nie będzie miał bicepsów. Jeśli nie poddasz swojej duszy ćwiczeniom ,będziesz słaby psychicznie i nie zaznasz radości towarzyszącej przemianom duchowym. Talent rodzi się w samotności. Wytrwałość, wiara i siła modlitwy-w trudach życia. Osobowość człowieka kształtuje się jedynie przez jego aktywny udział w życiu.
W codzienności uczymy się miłości.
Myślmy o niej jak najwięcej.
To, kim jesteśmy, jest istotniejsze od tego, co robimy i co posiadamy. Kochać pełnią miłości oznacza żyć pełnią życia.
Kochać na zawsze to żyć wiecznie.
Jeśli spojrzycie wstecz, zobaczycie, że najwspanialsze chwile waszego życia były przepełnione duchem miłości, następowały wówczas, gdy bez rozgłosu robiliśmy coś dobrego dla innych : ).
"Żyłem dla siebie , myślałem o sobie, o sobie i nikim więcej-jakby Jezus nigdy nie żył, jakby nie umarł".
Kim jest Chrystus?
To Ten, który nakarmił biednych, przyodział nagich i nawiedził chorych.
Gdzie jest Chrystus?
"Kto by przyjął jedno takie dziecko w imię moje, mnie przyjmuje"
Kto jest Chrystusem?
Ten ,kto kocha.
Uff! ale sobie napisałem, chciałem tylko by nic nie uszczknęło z tego największego daru.
Zakosztujcie miłości gdyż ;źródłem życia jest Miłość.

Paulo Coelho wziął tekst z 1890 r autorstwa H. Drummonda, dopisał 2 strony wstępu, pół strony zakończenia i umieścił swoje nazwisko na okładce tomiku. Właściwy autor zapisany poniżej mniejszą czcionką. Mało tego, nawet wewnątrz nie jest zaznaczone, które fragmenty są "dziełem" Coelho, a które sobie wykorzystał. Wydanie ładne wizualnie, ale czuję niesmak.
Nie mogę tutaj dodać gwiazdek.
Szkoda, że nie jest dostępne w sprzedaży wydanie polskie z 1920 r (tłum. J. Ujejski).

Nie mogę tutaj...

Krótka powiastka o interpretacji Listu Świętego Pawła do Koryntian przez młodego misjonarza. Przemówienie kaznodziei okazuje się nie byle pouczeniem przed zgromadzonym ludem, lecz rozszerzonym wykładem na temat miłości rozumianej jako największy dar i szczęście, jaki tylko człowiek na ziemi mógł otrzymać. Kaznodzieja analizuje wers po wersie List do Koryntian, ukazując za każdym razem niesamowitą moc i rolę miłości w odniesieniu do Pisma Świętego, ale również w kontekście przystępnym dla każdego człowieka. Owa interpretacja Listu jest uniwersalna i zaskakująco naturalnie przekonująca.

Krótka filozoficzna powiastka o miłości w odniesieniu do świata religii oraz teologii, życia codziennego. Miłość jako mieszanina różnych magicznych czynników.

P.S.: Moim zdaniem, najlepsza, najbardziej treściwa (chociaż objętościowo najcieńsza) lektura pióra Paulo Coelho. Oczywiście, subiektywnie.

"Miłość jest esencją życia" tak w jednym zdaniu można opisać krótką, ale bardzo "pojemną" treść tego mini kazania. Paulo Coelho po raz kolejny przypomina nam o prostych życiowych prawdach. W "Największym darze" odnosi się do wygłoszonego w XIX wieku kazania młodego misjonarza Henry,ego Drummonda, który pięknie omawia jeden z najsłynniejszych fragmentów Pisma Świętego - List św. Pawła do Koryntian.

Krótko, zwięźle i na temat. Coelho przypomina nam że miłość jest esencją życia. Obecnie często zapominamy co w związku jest ważne. Kochamy za coś a nie pomimo wszystko. Konsumpcjonizm wkradł się także do naszego serca.

Książka liczy 78 stron - teoretycznie można ją przeczytać w jeden wieczór, skończyć i zapomnieć. Otóż nie. Mimo tak niewielu stron, "Największego daru" nie można tak po prostu przeczytać i odłożyć. Nie da się - czytelnik zostaje wciągnięty w treść; w sytuację; w akcję, a sama książka zostaje z nim na dużo dłużej. Jest to jedna z tych pozycji, w których liczy się jakość, a nie ilość (typowy P. Coelho).
I choć tak naprawę jest to "tylko" rozważanie Listu Świętego Pawła do Koryntian - konkretnie Hymnu o Miłości, to podczas czytania poznajemy ten tekst na nowo. Kazanie (bo tak można określić tą książkę) uczy nas patrzeć nieco inaczej nie tylko na sam tekst, ale też na miłość. Czyli na największy dar^^
Generalnie książka jest piękna <3

Miłość jest esencją życia. Jest idealna. Wielka. Wierna Niezastąpiona. Jest wieczna.
Warto przypomnieć sobie tekst Listu do Koryntian. Jeszcze lepiej go nigdy nie zapominać. Książkę polecam, gdyż prawi ważnych wartościach

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka ładnie wydana, ale treści jest w niej niewiele. Historia jest na tyle krótka, że moim zdaniem powinna być w zbiorze opowiadań. Tematyka i poziom rozważań podobny do innych książek autora.

• Paulo Coelho
  • 2010