Największe podniebne bitwy

Wydawnictwo: Bellona
historyczna

Książka autorstwa znanego brytyjskiego publicysty i historyka, pracownika The Imperial War Museum w Londynie, zawierająca relacje asów lotnictwa myśliwskiego oraz pilotów lotnictwa bombowego, którzy czynnie uczestniczyli w operacjach powietrznych na europejskich i dalekowschodnich teatrach II wojny światowej. Uwzględnia wspomnienia tak znanych postaci, jak: Adolf Galland, Peter Townsend, Leonard Cheshire, Johnnie Johnson, Erich Hartmann, Gunther Rall czy Bob Stanford-Tuck. Opowiadają oni o swoich najbardziej niebezpiecznych i dramatycznych misjach bojowych oraz o samolotach, na których latali. Wspominają pojedynki powietrzne, w jakich przyszło im wziąć udział, a także oceniają przeciwników.

Maciek1988 | 2014-10-13
Przeczytana: 13 października 2014

Książka "Największe podniebne bitwy" jest książką bardzo słabą. Zamiast opisu największych powietrznych starć takich jak choćby bitwy o Anglię, nalot na Norymbergę czy operacje bodenplatte otrzymuję bardzo luźny zbiór relacji kilku pilotów biorących udział w wojnie. Cała praca autora ograniczała się do kilku słów pobieżnego wstępu opisującego teatr działań, uboższego nawet niż w wikipedi i do przepisania relacji pilotów. Jednak nawet te relacje zostały zebrane w sposób chaotyczny. Autor żongluje relacjami przytaczając opisy walk w Afryce następnie we Włoszech po czym ponownie wraca z opisami walk w Afryce. Brak ciągłości i skakanie w relacjach powoduje zamieszanie u czytelnika.
Kolejnym minusem jest brak dodatkowych objaśnień dotyczących pilotów których wspomnienia są przytaczane lub choćby szerszego opisu tła tych wspomnień (kiedy miało miejsce opisywane zdarzenie, na jakim samolocie leciał pilot).
Autor próbował to nadrobić zamieszczając krótkie notki biograficzne pilotów na...

Alcatraz | 2017-03-11
irman | 2016-10-15