rozwiń zwiń

Żona enkawudzisty. Spowiedź Agnessy Mironowej

Okładka książki Żona enkawudzisty. Spowiedź Agnessy Mironowej
Mira Jakowienko Wydawnictwo: Znak Horyzont biografia, autobiografia, pamiętnik
448 str. 7 godz. 28 min.
Kategoria:
biografia, autobiografia, pamiętnik
Tytuł oryginału:
Agnessa
Wydawnictwo:
Znak Horyzont
Data wydania:
2014-06-02
Data 1. wyd. pol.:
2014-06-02
Liczba stron:
448
Czas czytania
7 godz. 28 min.
Język:
polski
ISBN:
9788324030101
Tłumacz:
Dorota Bal
Tagi:
NKWD stalinizm
Średnia ocen

                6,8 6,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Mogą Cię zainteresować

Oficjalne recenzje i

Rozkoszne życie u boku stalinowskiego kata



276 0 130

Oceny

Średnia ocen
6,8 / 10
165 ocen
Twoja ocena
0 / 10

Opinia

avatar
1851
1503

Na półkach: , , , , , ,

Książkę nabyłem jako e-booka, co ciekawe ukazała się w tej formie przed oficjalną premierą.

Mam tu ciekawe spojrzenie na historię ZSRR, a ściśle biorąc na historię stalinizmu oczami żony wysokiej rangi funkcjonariusza policji politycznej, bowiem bohaterka była żoną ważnego enkawudzisty w latach dwudziestych i trzydziestych.

Bardzo ciekawa jest osoba bohaterki tych wspomnień. Jest to kobieta piękna, pełna czaru, mężczyźni za nią szaleją, i nigdy nie ma problemu ze znalezieniem sobie partnera. Lubi żyć w luksusie, może godzinami opowiadać o swoich wspaniałych strojach i fryzurach, o wystawnym życiu. Z drugiej strony bez wahania porzuca kochającego ją mężczyznę dla drugiego, który mógł jej zapewnić luksusowe życie. Ale gdy domyśla się, że jej drugiego męża rozstrzelano, natychmiast wiąże się z następnym, bo jak mówi `Nie mogę żyć jak wdowa, samotnie. Za bardzo lubię życie'. Jak mówi jej pasierbica 'Była przecież kobietą, która umiała się ustawić.' Ale przechodzi też przez piekło Gułagu, balansując na granicy życia i śmierci, a po uwolnienu prowadzi nędzne życie, mimo swojej przyrodzonej energii, praktyczności, pewności siebie.

Może najciekawsze są opisy życia nomenklatury stalinowskiej z lat dwudziestych i trzydziestych. Bohaterka, jako żona wysokiej rangi czekisty, opływała w luksusy, serwowano jej najwymyślniejsze potrawy (bażanty, pieczone prosięta, itd.), mieszkała w bogatych willach obsługiwanych przez dziesiątki służących, odpoczywała we wspaniałych sanatoriach nad Morzem Czarnym. Zycie jej upływało na strojeniu, bawieniu się, bywaniu. Oczywiście ceną tych luksusów był pakt z diabłem, bo jej mąż brał czynny udział w bestialstwach ery stalinowskiej. Ale ona o tym nie wiedziała, albo nie chciała wiedzieć.

W tym czasie w Sowietach miliony ludzi przymierały głodem, były częste przypadki kanibalizmu. Tak to się realizowała w praktyce komunistyczna urawniłowka: było to społeczeństwo nawet nie klasowe ale kastowe. Wygląda na to że partyja-czekistowska elita zastąpiła arystokrację z czasów caratu, tylko tym pierwszym słoma z butów wyłaziła... Cała ta stalinowska elita była bowiem mocno nieciekawa, żony rywalizowały w luksusie i strojach, a mężowie to byli intrygranci: jeden drugiego w łyżce wody by utopił dla kariery i żeby przypodobać się zwierzchności.

Historia sobie zadrwiła z tych królów życia: pod koniec lat 30tych i na początku lat 40tych wciągnęła ich w swoje tryby stalinowska maszynka do mielenia mięsa ludzkiego. I tak z nomenklaturowego raju bohaterka dostała się do łagrowego piekła, gdzie czekała ją katorżnicza praca, przymieranie głodem, mróz i zamiecie na kazachskich stepach, śmierć i przemoc, powszechne zezwierzęcenie.

Książka ma formę luźnej opowieści snutej przy kawie, i tak chyba właśnie powstała, zapisana pracowicie przez Maję Jakowienko. Jak na tego typu opowieść, jest zadziwiająco zgodna z faktami historycznymi. Rzecz jest opatrzona bardzo dobrymi przypisami, pozwalającymi zrozumieć historyczny kontekst opowieści. Książkę uzupełnia bardzo kompetentne posłowie pióra Iriny Szczerbakowej.

Polecam wszystkim zainteresowanym historią ZSRR.

Książkę nabyłem jako e-booka, co ciekawe ukazała się w tej formie przed oficjalną premierą.

Mam tu ciekawe spojrzenie na historię ZSRR, a ściśle biorąc na historię stalinizmu oczami żony wysokiej rangi funkcjonariusza policji politycznej, bowiem bohaterka była żoną ważnego enkawudzisty w latach dwudziestych i trzydziestych.

Bardzo ciekawa jest osoba bohaterki tych...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    344
  • Przeczytane
    210
  • Posiadam
    81
  • Historia
    8
  • Chcę w prezencie
    5
  • Literatura faktu
    5
  • E-book
    5
  • 2014
    4
  • 2018
    3
  • Biografie
    3

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Żona enkawudzisty. Spowiedź Agnessy Mironowej


Podobne książki

Przeczytaj także