Dane wrażliwe

Wydawnictwo: Egmont Polska
Marta

Na pewno wszyscy znacie powiedzonko: „Mrugnij okiem – oto jak szybko może zmienić się twoje życie”. Czy od jednego słowa może się to stać? Okazuje się, że może. Nina Petrykowska chodzi do gimnazjum im. Pierwszego Pułku Ułanów Krechowieckich w Augustowie i – tak samo jak tysiącom ludzi – po prostu zdarza jej się palnąć drobne głupstwo. Po to, żeby utrzeć nosa byłej przyjaciółce, rzuca od...

Nina Petrykowska chodzi do gimnazjum im. Pierwszego Pułku Ułanów Krechowieckich w Augustowie i – tak samo jak tysiącom ludzi – po prostu zdarza jej się palnąć drobne głupstwo. Po to, żeby utrzeć nosa byłej przyjaciółce, rzuca od niechcenia, że ma chłopaka. Tylko tyle. Tysiące dziewczyn robiły to przed nią, a jednak ona się o to minikłamstewko boleśnie potyka.
Jak często bywa z książkami Ewy Nowak, czytelniczki podzielą się w interpretacji tej powieści. Dane wrażliwe można bowiem czytać jako wnikliwe studiom głupoty, jako studiom bezradności lub jako poradnik genialnego manipulatora.

źródło opisu: http://www.ewanowak.com

źródło okładki: http://www.ewanowak.com

DomowaKsięgarnia | 2018-01-09

To moje pierwsze zetknięcie z twórczością Ewy Nowak. I choć dawno już przestałam mieć te „naście lat”, czytało mi się świetnie!

Dane wrażliwe to ujmująca historia o emocjach. O tym, jak bardzo pragniemy być zauważani i doceniani, i co zrobimy, by znaleźć się w centrum uwagi.

Poznajcie Ninę. Nina jest uczennicą gimnazjum. Pochodzi z przeciętnego domu, jest przeciętna, ma przeciętne ciuchy. Nie wyróżnia się niczym szczególnym. Jej dom rodzinny jest przeciętnym, polskim domem. Jej mamę nie obchodzi nic poza opinią innych, tata bywa w nim jedynie w dni wolne od pracy. Każde z domowników żyje swoim życiem. Nina musi sama radzić sobie ze swoim życiem, emocjami i rozterkami.

Pewnego dnia, ta niepozorna nastolatka, postanawia skłamać. Chce zostać wreszcie zauważona i wyróżniona. Jedno kłamstwo, jedna zmyślona historia, sprawia, że Nina staje oko w oko z cyklonem, który pociąga za sobą lawinę zdarzeń. Nina już nad niczym nie panuje. Piękny plan przeradza się w jedną wielką...

Wkp | 2017-12-30

KŁAMSTWO MA… LAWINOWE SKUTKI

Porównywanie książek Ewy Nowak do serialu „Świat według Kiepskich” raczej mija się z celem, bo to dwa zupełnie różne bieguny artystyczne. Niemniej niniejsza powieść skojarzyła mi się z jednym z odcinków „Kiepskich”, „Sekrety i kłamstwa”. W obu bowiem niewielkie kłamstewko wywołuje lawinę skutków ubocznych, dostarczając czytelnikom porcję dobrej zabawy. I oba wcale nie są tylko pustą rozrywką.

Całość recenzji na moim blogu: https://ksiazkarniablog.blogspot.com/2017/12/dane-wrazliwe-ewa-nowak.html

| 2014-09-12

Niby normalna gimnazjalistka... Niby wszystko jest OK... Niby Nina Petrykowska, a tak naprawdę to kto wie...
Jedno małe kłamstewko, ot, żeby zbyć natrętną koleżankę, a prowadzi do zawrotnej lawiny wydarzeń, na które Nina mogłaby mieć wpływ, ale nie umie się uporać z sytuacją, w jakiej się znalazła...
Przyznam szczerze, że trochę mnie zdziwiła ta książka, jako powieść Ewy Nowak! Jest jakaś inna niż pozostałe... Jest taka... zaplątana! Po prostu trochę nie umiałam się w niej odnaleźć. Ale może to dobrze- może ta część miętowa ma taka być- zaplątana...
Mimo wszystko jest bardzo pouczająca i przede wszystkim fajna i naprawdę zasługuje na mocną 5-tkę :-)

| 2018-06-23

„Wszystko przez tę wredną Kaśkę!
A może nie?
Czy to moja wina, że kłamię, chcąc zwrócić na siebie uwagę?
Przecież zasługuję na to, żeby ktoś wreszcie przejął się moim losem”

- takie myśli kłębią się w głowie szesnastoletniej Niny Petrykowskiej, przeciętnej, niczym nie wyróżniającej się uczennicy. Z pozoru. W głębi duszy dziewczyna skrywa pragnienie bycia dostrzeżoną, tęskni za kontaktem z ludźmi i odrobiną miłości. Niestety - nie ma przyjaciółki ani chłopaka. Do czasu…

Nieszczęśliwy zbieg okoliczności sprawia, że nastolatka wikła się w sieć kłamstw, z której trudno jej się wyplątać w pojedynkę. Zyskuje co prawda chwilowe zainteresowanie ze strony otoczenia i przychylność koleżanek, ale za jaką cenę?

Czy istnieje wyjście z tej sytuacji? A jeśli tak, to czy jest nim powiedzenie prawdy?

Uwielbiam ♥ „Dane wrażliwe”. Praktycznie co rok wypożyczam je z biblioteki, zanoszę do domu i zatapiam się w ulubionych fragmentach. Historię Niny powinien poznać każdy! Najlepsze jest to, że...

nieperfekcyjnie | 2014-04-14
Przeczytana: 11 kwietnia 2014

"Wiesz, co to są dane wrażliwe? To najbardziej chronione dane osobowe człowieka. Na przykład jakiej jest rasy, jakiego wyznania, jakie ma choroby genetyczne; rzeczy bardzo ważne, ale tajne. Moje dane wrażliwe to głupota." *

Nina Petrykowska to zwyczajna gimnazjalistka, której zależy na tym, aby być lubianą i akceptowaną przez znajomych. Jednak ma z tym pewne trudności, dlatego by nie odstawiać od reszty, dopuszcza się pozornie banalnego kłamstwa, które nieoczekiwanie pociąga za sobą poważne konsekwencje. Cała sytuacja wymyka się spod kontroli. Wszyscy naokoło zaczynają wmawiać Ninie, co powinna czuć w danej chwili, a ona poddaje się temu, płynąc z prądem, który ją niesie... Nieoczekiwanie pomocną dłoń w stronę Niny wyciągnie jej kuzynka Justyna, starsza o dziewięć lat i od dawna siedząca na wózku inwalidzkim.

Przez całą książkę było mi żal zarówno Niny, jak i Justyny - obie bohaterki nie mają lekko. Moją baczną...

Justyna Antoniewicz | 2015-05-25
Przeczytana: 25 maja 2015

Zachwycona jestem powieścią przyjemna, lekka i świetna przyjemnie się czytało.
Nina Petrykowska chodzi do gimnazjum w Warszawie ciągle kłamie małe kłamstwa wymyśla.
Kłamstwo i tak wyjdzie na jaw ma krótkie nogi.
Uwielbiam powieści Pani Ewy Nowak po prostu życiowe,z przekazem o życiowych problemach, kłopotach młodzieży.
Czytać lubię takie książki mają w sobie coś wyjątkowego, ciągnie mnie do nich wciągające, przecudne są:):)
Warto przeczytać!!!!

FairytaleePrincess | 2012-08-23

Cóż... z przykrością stwierdzam, że książka była po prostu... Nudna. Fakt, kłamstwo to problem z którym boryka się prawie każdy, aczkolwiek Pani Nowak pisze powieść bez fabuły, bez zachęty by czytać dalej.. A szkoda, bo jej poprzednie książki (a spotkałam się z nimi aż 17 razy, z czego z serii "Miętowej" 11) były niesamowite. Niestety, chyba każdemu autorowi zdarza się gorsza pozycja, a ta książka właśnie do takowej należała. Gdybym zaczęła przygodę z prozą Pani Nowak os tej właśnie książki, nie wiem czy sięgnęłabym po następne. 7 gwiazdek tylko za sentyment do autorki.

książek: 2091
Marta | 2014-05-05
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 31 marca 2014

Nina Petrykowska jest gimnazjalistką. Mieszka w Augustowie z mamą i starszym bratem. Tata pracuje w Warszawie, więc rzadko bywa w domu, a nawet jak jest, to nie interesuje się zupełnie życiem rodziny. Dziewczynka kilka razy przejechała się na przyjaźni, co z pewnością nie ułatwia jej kontaktów z koleżankami. Pewnego dnia wdaje się w kłótnię z jedną dziewczyn z klasy, i żeby utrzeć jej nosa wymyśla, że ma chłopaka. Nina zaczyna układać cała historię ich związku, bo wie, że koleżanki łatwo jej nie odpuszczą tego tematu. Niespodziewanie niewinne kłamstewko bohaterki zaczyna żyć własnym życiem, gdy w tragicznym wypadku ginie chłopak, który ma na imię dokładnie tak jak wyimaginowany chłopak Niny...

Początkowo myślałam, że opowieść o gimnazjalistkach zupełnie mnie nie zainteresuje, ale w trakcie lektury siedziałam jak na szpilkach! Takiej intrygi niepowstydziłby się porządny dreszczowiec. Nina otacza się gęstą siecią kłamstw, które w końcu zaczynają ją dusić. Autorka nie potępia swojej...

MałaPisareczka | 2015-09-04
Przeczytana: 04 września 2015

Nina Petrykowska to normalna gimnazjalistka z normalnymi problemami. I jak każda nastolatka bardzo chciałaby przeżyć coś, co mogłyby jej pozazdrościć koleżanki. Nieoczekiwany wybuch złości sprawił, iż postanowiła zagrać na emocjach dziewczyn z klasy i oznajmić posiadanie chłopaka. Los chciał, by dała mu tak samo na imię jak jej koledze... który niedługo po tym wydarzeniu umiera. Kłamstwo przedłuża się w nieskończoność... lecz czy aby na pewno zakończy się ono szczęśliwie?

Ewa Nowak stworzyła genialną postać głównej bohaterki, której szczerze współczułam. Mogłam zrozumieć jej pobudki oraz to, jak łatwo dała się zaplątać we własnej sieci kłamstw. Pozostałe postacie także należały do tych bardziej wyrazistych, dzięki czemu można było odnieść wrażenie, iż autorka przeniosła współczesny nam świat do dwunastego tomu serii Miętowej.

aredhela | 2018-04-25
Przeczytana: 24 kwietnia 2018

W opisie książki można się dowiedzieć, że książkę można interpretować różnie. Otóż ja należę do tej kategorii, która uznaje powieść pani Nowak jako studium głupoty i bezradności. Głupie kłamstewko, które urasta do gigantycznych rozmiarów. Cała historia wymyka się głównej bohaterce z rąk i żyje własnym życiem, a ona jest w stanie tylko patrzeć i nie może tego przerwać. To znaczy, tak właściwie może... ale tak z ręką na sercu, czy ktokolwiek, będąc na jej miejscu, nie miałby takich samych trudności w przyznaniu się do błędu?
To książka również o przyjaźni, pierwszej miłości i samotności wśród ludzi. Nina nie jest pewna uczuć i motywacji niemal nikogo ze swojego otoczenia, co chwila doświadcza przykrych niespodzianek. Próby wykaraskania się z sytuacji mają więc gorzki posmak.
Bardzo dobra książka dla młodzieży. Jest to moja pierwsza książka tej autorki, ale na pewno nie ostatnia :)