Pozory mylą

Tłumaczenie: Mariusz Gądek
Cykl: The Lying Game (tom 3)
Wydawnictwo: Otwarte
Two Truths and A Lie
młoda_pisarka

Dwa miesiące przed moim zniknięciem zaginął słuch o Thayerze – chłopaku, w którym podkochiwała się Laurel. Nie mam pojęcia, co się z nim stało, ale myślę, że to była moja wina. Niestety nie mogę cofnąć czasu. Jestem martwa, a Emma, moja siostra bliźniaczka, udaje mnie, żeby dowiedzieć się, kto mnie zabił. Powrót Thayera sprawia, że na jaw wychodzą kolejne tajemnice... „Pozory mylą” to trzeci...

„Pozory mylą” to trzeci tom nowej serii Sary Shepard – „The Lying Game”. Te ekscytujące powieści o sekretach i kłamstwach zdobyły rzesze fanów na całym świecie. Na ich podstawie powstał serial telewizyjny pod tym samym tytułem.

źródło opisu: http://www.znak.com.pl/

źródło okładki: http://www.znak.com.pl/

Oficjalna recenzja
Tetiisheri książek: 1438

Na tropie mordercy

Luksusy w willach. Drogie samochody. Spa. Wyselekcjonowani znajomi. Wybitnie wybrane grono przyjaciółek. High life. Tak w skrócie wygląda życie Sutton, a właściwie to Emmy, która zajęła miejsce swojej bliźniaczej siostry.

Emma nie miała łatwego życia, wciąż przenoszono ją z jednej rodziny zastępczej do drugiej. Nigdzie nie zagrzała miejsca na dłużej. Nigdzie nie czuła się komfortowo. Zawsze tęskniła za prawdziwym rodzinnym ciepłem, idealnym obiadem zjedzonym w gronie bliskich i po prostu lepszym, mniej skomplikowanym dniem. Życie osiemnastoletniej dziewczyny pewnego dnia dosłownie wywraca się do góry nogami. Na jaw wychodzą nowe fakty z jej życia. Okazuje się, że ma siostrę bliźniaczkę. Spotkanie Sutton i Emmy szybko zostaje zaaranżowane. Niestety siostry nie mają możliwości wspólnego spędzenia czasu, nie mogą poplotkować, podzielić się wrażeniami z minionego dnia. Nie mogą się poznać. Bo Sutton nie żyje. Została zamordowana. Miesiąc temu. Emma znów jest osamotniona. Ma jednak ważny cel w życiu – odnaleźć mordercę siostry. Ze swojej listy podejrzanych wykreśla kolejne nazwiska. Pojawia się jednak Thayer, z którym Sutton coś połączyło. Emma chce dowiedzieć się, co było między tą dwójką, nie wie tylko, w jaki sposób tego dokonać.

Przyznam, że sceptycznie podchodziłam do lektury tej serii. Efekt – bardzo pozytywnie się zdziwiłam. Sara Shepard sprawiła, że spędziłam niebywale przyjemnie popołudnie z Emmą i jej nowymi przyjaciółmi w rolach głównych. Bardzo chętnie przyglądałam się towarzyskim relacjom nastolatki. Dziewczyna dotąd stroniąca od znajomych, zamknięta i osamotniona, wpada w zupełnie zwariowane, rządzące się luźnymi zasadami życie przyjaciół Sutton. Emma przechodzi natychmiastową transformację, polegającą tutaj na nieszczerej grze. Wychodzi jej to znakomicie. Początkowo niby przez przypadek, niby bez wcześniejszych przygotowań. Potem sprawy nabierają kolorów.

Jestem chyba jedyną mieszkanką Ziemi, która nie przeczytała serii PLL, serii, którą zachwycają się tłumy. Wydawało mi się, że Sara Shepard stworzyła ten cykl dla młodzieży. Wydawało mi się, że tematyka mnie nie zaabsorbuje. Teraz wiem, że po PLL chcę sięgnąć. Chcę sprawdzić, czy są równie dobre, jak „Gra w kłamstwa”. Chcę się przekonać, czy historia wykreowana w PLL również wciągnie mnie tak, jak opowieść z najnowszego cyklu autorki.

Mam tylko niewielkie zastrzeżenia dotyczące schematyczności powieści. „Pozory mylą” to już trzecia część serii. I opiera się na tym samym szkielecie, co „Gra w kłamstwa” oraz kontynuacja zatytułowana „Nigdy przenigdy”. Troszkę mi zabrakło czegoś nowego. Liczę jednak na to, że kolejne tomy wynagrodzą tę niewielką niedoskonałość.

Styl pisania Sary Shepard jest lekki i przyjemny. Powieść czyta się wyśmienicie. Dialogi idealnie wpasowują się w klimat powieści. Seria skierowana jest do młodzieży i takim też językiem jest napisana. Plusem jest to, że nie pojawia się tutaj nadmierna liczba wulgaryzmów. Bohaterowie nie są wykreowani na bezmyślne postaci, nie wszystkich jednak charakteryzuje życiowa mądrość. To postaci potrafiące wyrazić własną opinię i pragnące rozwijać się mentalnie.

„Pozory mylą” to lektura, jak się okazuje, nie tylko dla młodzieży, do której w większej mierze została skierowana. Powieść trafiła także do mnie. Ciekawi bohaterowie dali się polubić, a wychodzące na światło dzienne sekrety zaintrygowały mnie. Pewna schematyczność nieco przyćmiła świetny pomysł autorki „Gry w kłamstwa”. Mam jednak nadzieję, że kolejny tom okaże się godną kontynuacją, a Sara Shepard stanie na wysokości zadania i nowymi pomysłami zachwyci niejednego czytelnika.

Agnieszka Stolarczyk

Aneta Wiola | 2017-05-24
Przeczytana: 24 maja 2017

Opinia zaznaczona jako spoiler. Pokaż ją.

POSZUKIWANIA CIĄG DALSZY
Emma wciąż szuka zabójcy swojej siostry, a życie Sutton nie ułatwia jej zadania:
1. Jej były sekretny chłoptaś zostaje aresztowany.
2. Jej przybrana siostra pała żądzą krwi.
3. Jej były chłopak najchętniej widziałby ją martwą.
4. Jej przyjaciółka zawiera układ z "kochaną siostrunią".
5. A do tego wszyscy komentują jej życie.

Trzecia część "Gry w kłamstwa" bardziej skupia się na odnalezionym bracie przyjaciółki Sutton. W poprzednich książkach mogliśmy domyślić się burzliwej relacji jaka łączyła zaginioną bohaterkę z chłopakiem, teraz na własne oczy będziemy świadkami burzliwego uczucia dwójki, samolubnych dzieciaków.
Wkurzała mnie Emma z tą swoją naiwnością i pobłażliwością. Na jej miejscu już wielokrotnie sama bym odwdzięczyła się "serdecznym uczuciem" kochanej siostruni. I chociaż w książce dużo się dzieje, to zakończenie było przewidywalne.

Szarlota | 2014-06-24
Przeczytana: 24 czerwca 2014

Co tak naprawdę wydarzyło się w noc śmierci Sutton? Kto jest mordercą?

Na te pytania próbuje znaleźć odpowiedź Emma, która nadal podszywa się pod swoją zmarłą bliźniaczkę. Okazuje się jednak, iż rozwiązanie tej zagadki nie będzie takie proste, a nie wszystkie poszlaki okażą się trafne...

Kolejna część serii "The Lying Game" nie zawiodła mnie. Z niecierpliwością czekam na kolejny tom.

Agata | 2015-03-30
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 30 marca 2015

Mam wrażenie, że w tym tomie tempo akcji spadło. Ponadto nie ma trzyma już tak bardzo w napięciu jak poprzednie części. Mimo wszystko autorka potrafi zaciekawić i nie mogę się doczekać poznania całej prawdy. Tajemnice cały czas pozostają tajemnicami, a kolejne cały czas się rodzą. Fabuła zaczyna być coraz bardziej pokręcona, co oczywiście jest moim zdaniem wielkim plusem. Koniec pisania. Czas wziąć się za kolejny tom ;) Polecam!

Ruthless_Woman | 2014-06-26
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 26 czerwca 2014

Kolejna ekscytująca część najnowszej serii Sary. Od pierwszej części mnie pochłonęła, a teraz z niecierpliwością czekam na kolejne tomy.
W każdej pozycji obarczam inna osobę podejrzeniem o morderstwo Sutton. Autorka celnie nas zbija z tropu ;)

WOW !!! WOW !!! WOW !!!
Świetna część! Tak samo dobra jak poprzednie :D. I to napięcie przez cały czas ... Nie do opisania.
Polecam :D

Domi | 2014-06-19

Po prostu kocham serię "Gry w kłamstwa". Jest tajemnicza, momentami zabawna oraz jest w niej mój ulubiony wątek miłosny. Jestem ciekaw, kto jest zabójcą Sutton. Pocieszeniem jest to, że po przeczytaniu każdego tomu jestem coraz bliżej dowiedzenia się kto jest zabójcą. W kolejnym tomie Emma po prostu MUSI (!) się dowiedzieć kto zabił jej siostrę. Nie mogę się doczekać kolejnych tomów. :)

Magdalena T | 2015-07-30
Przeczytana: 30 lipca 2015

Jaka jest trzecia część? Zapewne interesuje Was to, czy nie jest zwyczajnym laniem wody, lub odgrzewanym kotletem. Myślę, że nie. Oczywiście nadal szukamy mordercy, który może być tuż obok. Całość przebiega tak samo jak w poprzednich częściach, Emma musi nadal udawać swoją zmarłą siostrę, jednak radzi sobie z tym zadaniem bardzo dobrze. Odkrywamy sekrety, poszlaki i wnikamy do wspomnień Sutton, które nie są zbyt częste. Całość lekka i przyjemna. Zabawa w detektywa sprawia czytelnikowi przyjemność. Autorka za pomocą wymyślnej przez siebie historii, bawi się z nami w kotka i myszkę. Podstawia nam postacie, wydarzenia by nas zmylić lub podsunąć nam trop. W ten sposób dowiadujemy się więcej o życiu Sutton i jej znajomościach z innymi ludźmi. A także poznajemy więcej szczegółów na temat dnia, w którym zniknęła. Można by pomyśleć, że trzeci tom będzie mniej ciekawy, ale tak nie jest i myślę nawet, że jest na takim samym poziomie jak poprzednie. Kolejnym plusem jest to, że nawet po...

PapierowaStrona | 2018-09-15
Przeczytana: 15 września 2018

Teraz gdy już wiem, że jest więcej części łatwo się domyślić pewnych rzeczy. Przez co ta część aż tak bardzo mnie nie zaskoczyła. Jednak i tak jest to dalej dobra kontynuacja tej serii.

wiolagg66 | 2014-12-29

Uważam,że książka jest świetna.

Kto zabił Sutton?Nie łatwa zagadka,a jej rozwiązanie jest bardzo zaskakujące.

Nieźle to autorka wykombinowała... :D Polecam na nudne wieczory.

Sophie | 2014-07-13
Na półkach: Przeczytane, Posiadam, 2014
Przeczytana: 13 lipca 2014

Zanim zabrałam się za lekturę "Pozorów" równocześnie niepokoiłam się oraz byłam ciekawa. Pierwszy tom serii odebrałam bardzo dobrze; był w nim powiew świeżości, a lekka nutka paranormalna okazała się doskonałym smaczkiem. "Nigdy przenigdy" było jednak już mniej powalające, ponieważ szybko wkradł się tutaj schemat. Byłam więc pełna nadziei odnośnie trzeciego tomu...

Minął miesiąc odkąd Emma zajęła miejsce Sutton, swojej zmarłej siostry bliźniaczki. Nie ustaje ona w poszukiwaniach mordercy, wykluczając kolejne osoby z listy podejrzanych. Do miasta powraca jednak Thayer, z którym łączyło coś Sutton. Emma jednak nie ma pojęcia, co to było i nie wie, jak to odkryć, nie ujawniając swojej prawdziwej tożsamości... (Nie, nie jest Hulkiem.)

Powiedzmy sobie szczerze: Sara Shepard, która prawdopodobnie chodziła do piekła, a nie do liceum, wpadła na genialny pomysł. Wzięła bliźniaczki, dodała tajemniczego prześladowcę, wymieszała i wyszły jej dwie różne serie. O ile do Pretty Little Liars mam...