Miesiąc z komisarzem Montalbano

Wydawnictwo: Noir sur Blanc
Un mese con Motalbano

Komisarz Montalbano, sympatyczny, nieco nerwowy detektyw, samotnik,erudyta i smakosz, tym razem jako bohater trzydziestu opowiadań a po jednymna kaady dzień miesiąca. Wielbiciele talentu Andrei Camilleriego zapewnez radością się przekonają, że okazał się on także mistrzem krótkiej formy.Wszystkie historie odznaczają sie prostą, logiczna konstrukcja, zaskakującąnieoczekiwanymi zwrotami akcji i oryginalnymi puentami.

Anna | 2017-07-05
Przeczytana: 05 lipca 2017

Tylko wariat może przypuszczać, że miłośnik komisarza Montalbano będzie czytał tę książkę przez miesiąc.
Ona jest do schrupania natychmiast!

Jedyny zarzut, jaki mogę jej postawić, to mało tu Livii, no i komisarz je mniej niż zwykle. Ale Catarella ciągle w formie i rekompensuje niedostatki :)

almos | 2014-11-26
Przeczytana: 25 listopada 2014

Zbiór krótkich opowiadań mojego ulubionego autora. Komisarz Montalbano czasami rozwiązuje zagadki kryminalne, a czasami zaangażowany jest w różne historie obyczajowe, zwłaszcza męsko-damskie. Patrzy na rodzaj ludzki Camilleri z ironią i wyrozumiałością, podobny w tym do Czechowa, ale do poziomu mistrza nieco mu brakuje. Większość z tych historii nie zapamiętuje się, wylatują z głowy zaraz po przeczytaniu, zdecydowanie wolę powieści Camilleri z pogłebionymi portretami psychologicznymi i ciekawym tłem obyczajowym. W tych krótkich formach wszystko jest jakby zdawkowe, powierzchowne. Co ciekawe, autor często odwołuje się do literatury: do ulubionego przezeń Pirandella, Edgara Allana Poe, Jana Potockiego, czy Simenona; komisarz Montalbano przedstawiony jest poza tym jako miłośnik i znawca literatury.

Mimo powyższych zastrzeżeń miłośnicy opowieści z komisarzem Montalbano nie będą zawiedzeni, mamy tam bowiem stałą galerię postaci: kobieciarza Mimi, służbistę Fazio czy głupkowatego...

CzytAśka | 2016-08-16
Na półkach: Przeczytane, 2016
Przeczytana: 16 sierpnia 2016

Normalnie nie lubię opowiadań. Denerwuje mnie ich krótka forma. Ale w przypadku Montalbano (a może dlatego, że przeczytałam właśnie 14 normalnych książek o nim) nie przeszkadza mi to wcale.
Mnóstwo różnych spraw, mnóstwo nowych osób ale w tle komisariat, Fazio, Mimi, Livia i nawet moja ulubiona sycylijska panna Marple się pojawiła.
Trochę mało pan komisarz je w tych opowiadaniach, ale ponieważ dzieją się w różnych czasach to i gospoda San Calogero się pojawia. Mniammmm...

Kto lubi Montalbano i jego Sycylię będzie zadowolony. Tylko na miesiąc ta lektura nie starczy z pewnością!!!

Meszuge | 2014-02-14
Przeczytana: 03 kwietnia 2013

Zbiorek (wydawnictwa Noir Sur Blanc, Warszawa, 2005) trzydziestu króciutkich historyjek kryminalnych albo po prostu przygodowych, bo nie w każdym przypadku chodzi w nich o przestępstwo.

Po lekturze „Zapachu nocy” obiecałem sobie przeczytać jeszcze jedną przynajmniej książkę o komisarzu Montalbano, dać mu niejako drugą szansę. Krótkie opowiadania – nie sądzę, żeby udało się na ich podstawie nakręcić odcinki serialu dłuższe niż 20-30 minut – czytało mi się zdecydowanie lepiej. Jest to lektura jeszcze mniej ambitna, ale też zdecydowanie łatwiej przyswajalna, po prostu rozrywkowa; taka, o której mówi się, że świetnie pasuje do długiej i nudnej podróży pociągiem.

zorbusia | 2015-06-22
Na półkach: Przeczytane, 2015
Przeczytana: 22 czerwca 2015

Ciężko mi szło czytanie tych opowiadań. Nie zachwyciły mnie tak jak poprzednie "pełnometrażowe" powieści.

Dorota_G | 2017-06-16
Na półkach: Ulubione, Przeczytane

Jeżeli uwielbiasz kryminały ale masz dość krwawej jatki w stylu kryminału skandynawskiego to jest to książka dla Ciebie. Zbiór 30 zabawnych, wciągających i zaskakujących opowiadań. Morderstwo nie zawsze jest morderstwem a kradzież nie zawsze jest kradzieżą. Idealna książka na lato, ponieważ czyta się lekko i przyjemnie a opisy słonecznych Włoch pozwala się oderwać od rzeczywistości.
Do przeczytania dwóch ostatnich opowiadań przymierzałam się kilka dni bo tak bardzo nie chciałam jej kończyć. Absolutnie polecam!!

Marylka_666 | 2015-07-15
Przeczytana: 14 lipca 2015

Czytam po raz drugi. Specyficzne poczucie humoru i te odmalowywane zwięzłym słowem sceny (zwłaszcza żółta książka telefoniczna podrywająca się do lotu) – "czysta poezja". Zwłaszcza jeśli widziało się któryś z odcinków Il Commissario Montalbano z Luką Zingarettim.
Czyż można więcej oczekiwać w upalny dzień ?

Justinek | 2016-12-28
Przeczytana: luty 2016

Opowiadania! Nareszcie!
...i nie trzeba czytać ich miesiąc, można szybciej :)

Tasik | 2011-12-08
Na półkach: Przeczytane, 2011
Przeczytana: 07 grudnia 2011

Zdecydowanie wolę wersje dlugie a nie krótkie opowiadania.
Nie zmienia to faktu że uwielbiam komisarza Montalbano :))))))

Bleaktree | 2016-06-16

Najlepszy przyjaciel na wakacje, poważnie :)