Miesiąc z komisarzem Montalbano

Wydawnictwo: Noir sur Blanc
Un mese con Motalbano

Komisarz Montalbano, sympatyczny, nieco nerwowy detektyw, samotnik,erudyta i smakosz, tym razem jako bohater trzydziestu opowiadań a po jednymna kaady dzień miesiąca. Wielbiciele talentu Andrei Camilleriego zapewnez radością się przekonają, że okazał się on także mistrzem krótkiej formy.Wszystkie historie odznaczają sie prostą, logiczna konstrukcja, zaskakującąnieoczekiwanymi zwrotami akcji i oryginalnymi puentami.

almos | 2014-11-26
Przeczytana: 25 listopada 2014

Zbiór krótkich opowiadań mojego ulubionego autora. Komisarz Montalbano czasami rozwiązuje zagadki kryminalne, a czasami zaangażowany jest w różne historie obyczajowe, zwłaszcza męsko-damskie. Patrzy na rodzaj ludzki Camilleri z ironią i wyrozumiałością, podobny w tym do Czechowa, ale do poziomu mistrza nieco mu brakuje. Większość z tych historii nie zapamiętuje się, wylatują z głowy zaraz po przeczytaniu, zdecydowanie wolę powieści Camilleri z pogłebionymi portretami psychologicznymi i ciekawym tłem obyczajowym. W tych krótkich formach wszystko jest jakby zdawkowe, powierzchowne. Co ciekawe, autor często odwołuje się do literatury: do ulubionego przezeń Pirandella, Edgara Allana Poe, Jana Potockiego, czy Simenona; komisarz Montalbano przedstawiony jest poza tym jako miłośnik i znawca literatury.

Mimo powyższych zastrzeżeń miłośnicy opowieści z komisarzem Montalbano nie będą zawiedzeni, mamy tam bowiem stałą galerię postaci: kobieciarza Mimi, służbistę Fazio czy głupkowatego...

asikxx | 2016-08-16
Na półkach: 2016, Przeczytane
Przeczytana: 16 sierpnia 2016

Normalnie nie lubię opowiadań. Denerwuje mnie ich krótka forma. Ale w przypadku Montalbano (a może dlatego, że przeczytałam właśnie 14 normalnych książek o nim) nie przeszkadza mi to wcale.
Mnóstwo różnych spraw, mnóstwo nowych osób ale w tle komisariat, Fazio, Mimi, Livia i nawet moja ulubiona sycylijska panna Marple się pojawiła.
Trochę mało pan komisarz je w tych opowiadaniach, ale ponieważ dzieją się w różnych czasach to i gospoda San Calogero się pojawia. Mniammmm...

Kto lubi Montalbano i jego Sycylię będzie zadowolony. Tylko na miesiąc ta lektura nie starczy z pewnością!!!

Meszuge | 2014-02-14
Przeczytana: 03 kwietnia 2013

Zbiorek (wydawnictwa Noir Sur Blanc, Warszawa, 2005) trzydziestu króciutkich historyjek kryminalnych albo po prostu przygodowych, bo nie w każdym przypadku chodzi w nich o przestępstwo.

Po lekturze „Zapachu nocy” obiecałem sobie przeczytać jeszcze jedną przynajmniej książkę o komisarzu Montalbano, dać mu niejako drugą szansę. Krótkie opowiadania – nie sądzę, żeby udało się na ich podstawie nakręcić odcinki serialu dłuższe niż 20-30 minut – czytało mi się zdecydowanie lepiej. Jest to lektura jeszcze mniej ambitna, ale też zdecydowanie łatwiej przyswajalna, po prostu rozrywkowa; taka, o której mówi się, że świetnie pasuje do długiej i nudnej podróży pociągiem.

zorbusia | 2015-06-22
Na półkach: 2015, Przeczytane
Przeczytana: 22 czerwca 2015

Ciężko mi szło czytanie tych opowiadań. Nie zachwyciły mnie tak jak poprzednie "pełnometrażowe" powieści.

Marylka_666 | 2015-07-15
Przeczytana: 14 lipca 2015

Czytam po raz drugi. Specyficzne poczucie humoru i te odmalowywane zwięzłym słowem sceny (zwłaszcza żółta książka telefoniczna podrywająca się do lotu) – "czysta poezja". Zwłaszcza jeśli widziało się któryś z odcinków Il Commissario Montalbano z Luką Zingarettim.
Czyż można więcej oczekiwać w upalny dzień ?

Tasik | 2011-12-08
Na półkach: Przeczytane, 2011
Przeczytana: 07 grudnia 2011

Zdecydowanie wolę wersje dlugie a nie krótkie opowiadania.
Nie zmienia to faktu że uwielbiam komisarza Montalbano :))))))

Bleaktree | 2016-06-16

Najlepszy przyjaciel na wakacje, poważnie :)

artistsilesia | 2013-08-04

5. w serii z Montalbano