Tezy o głupocie, piciu i umieraniu

Oryginalne spojrzenie na fenomeny i absurdy współczesnego życia, błyskotliwe i ironiczne analizy, humor, zdolność obserwacji, lekkość pióra i niemal już przysłowiowa Pilchowa potoczysta fraza sprawiają, że postawione tu... tezy czyta się z przyjemnością.

almos | 2013-10-20
Przeczytana: 20 października 2013

Zbiór felietonów wydany szesnaście lat temu który się w ogóle nie zestarzał. Dlaczego? Po pierwsze Pilch świetnie pisze, można sobie smakować jego frazę i bonmoty. Po drugie, humor jego wciąż świeży i trzymający klasę. Po trzecie, nawet tematyka się nie bardzo zestarzała, dalej czytałem z ciekawością o zielonych zębach Przewodniczącego Mao, o podróży autobusem za granicę (też miałem podobne doświadczenia), o Gołocie, a zwłaszcza o jego fascynacji literaturą rosyjską, którą podzielam: Brodski, Płatonow, Sołżenicyn, Jerofiejew. Wtedy już pisze poważnie bo to są poważne sprawy. Wiele tam jeszcze innych smaczków, które zostawiam innym czytelnikom. Prawdę mówiąc wolę felietony Pilcha od jego powieści. Szkoda że już nie pisze felietonów (o ile wiem), bo to był prawdziwy król gatunku.

Sylwia Binkowicz | 2013-10-27
Na półkach: 2013, Przeczytane

Wiele tez, które mimo upływu lat wcale nie straciły świeżości. Teksty Pilcha to jak zwykle popis fenomenalnego języka, chociaż w przypadku felietonów nie porwały mnie tak bardzo jak jego powieści. Mimo to warto było poznać historię Mao czy też zrodzenia się relacji Joli i Olka.
Cokolwiek by nie powiedzieć o tym zbiorze, warto stwierdzić, że jest wart przeczytania, chociażby dla tak trafnych podsumowań:
"Bo w ogóle: jest strasznie. Choćby się nie wiem jak chętnie wierzyło w ciał zmartwychwstanie, życie jest straszne, a świat przeraźliwy. Przeraźliwy i coraz bardziej pusty."

Ananke | 2011-12-11

Cytaty:
1. "Boleję nad tym, próbowałem daremnie walczyć z tą przypadłością, ale to jest silniejsze ode mnie. Ja po prostu, muszę od czasu do czasu boleśnie walnąć słabszego".
2. "Człowiekowi nie spada prawdziwa twarz. Człowiekowi spada maska, pod którą widać prawdziwą twarz. Jeśli człowiekowi spada prawdziwa twarz, nie widać pod nią maski, a mózg. Jeśli go widać oczywiście".
3. "Nie przychodzi się do AA, by pomagać drugim, sprawić przyjemność żonie, zachować ojca dzieciom, zrobić coś miłego Panu Bogu czy ocalić honor Towarzystwa Jezusowego. Przychodzi się do AA w tym celu, by nie umrzeć".
4. "Bo w ogóle: jest strasznie. Choćby się nie wiem jak chętnie wierzyło w ciał zmartwychwstanie, życie jest straszne, a świat przeraźliwy. Przeraźliwy i coraz bardziej pusty".

igielka78 | 2014-02-05

Tezy głównie o głupocie, w końcu ona jest nam najbliższa, a i nie obca jest również tym z pierwszych stron gazet. Ciekawe świadectwo czasów, które opisuje czyli początków nowej demokracji w RP. Tym ciekawiej się ja czyta teraz patrząc na opisywane zdarzenia z dystansu i z perspektywy lat, które przybyły.

5Muszkieter | 2015-12-05
Na półkach: 2015, Przeczytane, Ulubione
Przeczytana: 03 grudnia 2015

Agnieszka Jaklik | 2014-10-08

Lubię te teksty.

BGListop | 2014-03-12
Przeczytana: 11 marca 2014

nuda

autor ma wzwód skierowany do środka.

Dorota | 2016-11-10
Agata Gemzik | 2016-10-30