Savonarola i Florentyńczycy

Wydawnictwo: Instytut Wydawniczy PAX
historyczna

Norbert Hugedé, autor pasjonującej książki o Girolamo Savonaroli, opartej na obszernej bibliografii, stara się pokazać, kim był naprawdę ten dominikanin pochodzący z Ferrary: świętym, natchnionym prorokiem, kaznodzieją, antychrystem, a może po prostu nerwowo chorym człowiekiem nękanym przez apokaliptyczne wizje, które stały się głównym tematem wszystkich jego kazań? Wygłaszał je przede wszystkim we Florencji, z którą związane było całe jego życie, najpierw jako zwykłego zakonnika, z czasem opata klasztoru San Marco.

Rose | 2015-07-05
Przeczytana: 05 lipca 2015

Jest to bardzo smutna historia, opowiadająca losy proroka Savonaroli. Pokazuje, jak był on wykorzystywany przez polityków, jak zdany był na przychylność zmiennego ludu florenckiego, tak wielce łaknącego różnych widowisk. Chociaż jego wizje się spełniały, będąc na szczycie popełnił parę błędów. Był w końcu tylko człowiekiem.
Książkę tę czyta się z udręczeniem... Nad losem mnicha, ale także nad losem świata, gdyż grzechy potępiane kilkaset lat temu przez fra Girolamo, ciągle są wśród nas. Wizje apokalipsy ciągle wydają się aktualne. Wszystko to skłania do głębokiej refleksji.

veracruz | 2016-02-10
Xfileah | 2015-08-30